Регламентът на ЕС относно цифровия сертификат за COVID-19 започва да се прилага oт днес. Това означава, че цифровите сертификати за COVID-19 на гражданите от ЕС и пребиваващите в ЕС вече ще могат да бъдат издавани и проверявани в целия ЕС. 21 държави членки, както и Норвегия, Исландия и Лихтенщайн вече започнаха да издават сертификати преди днешния краен срок, а пет държави от ЕС започват днес.
Работата на Комисията по цифровите сертификати на ЕС за COVID-19 беше водена от комисар Дидие Рейндерс в тясно сътрудничество със заместник-председателите Вера Йоурова и Маргаритис Схинас и комисарите Тиери Бретон, Стела Кириакиду и Илва Йохансон. Приветствайки влизането в сила на цифровия сертификат на ЕС за COVID-19, председателят Урсула фон дер Лайен заяви:
"Европейският съюз работи в полза на своите граждани. Европейският цифров сертификат за COVID-19 е символ на отворена и безопасна Европа, която се отваря внимателно, като поставя на първо място защитата на здравето на нашите граждани. През март обещахме до лятната ваканция да разполагаме с общоевропейска система за улесняване на свободното и безопасно пътуване на територията на ЕС. Вече можем да потвърдим, че системата на ЕС за цифрови сертификати за COVID-19 функционира. Голяма част от държавите – членки на ЕС, вече са свързани към системата и са готови да издават и проверяват сертификатите. Вече са създадени над 200 милиона сертификата. Помагаме на европейците да си възвърнат свободата, която ценят толкова много."
Цифров сертификат на ЕС за COVID-19
Целта на цифровия сертификат на ЕС за COVID-19 е да улесни безопасното и свободното движение в рамките на ЕС по време на пандемията от COVID-19. Всички европейци имат право на свободно движение — включително когато не разполагат със сертификат, но той ще улесни пътуването, като ще помогне на притежателите му да бъдат освободени от ограничения, като например карантина. Цифровият сертификат на ЕС за COVID-19 ще бъде достъпен за всички и:
- обхваща направена ваксинация срещу COVID-19, направен тест и преболедуване;
- е безплатен и достъпен на всички езици на ЕС;
- е наличен както в цифров формат, така и на хартиен носител;
- е сигурен и включва цифрово подписан QR код;
Съгласно новите правила държавите членки трябва да се въздържат от налагане на допълнителни ограничения за пътуване на притежателите на цифрови сертификати на ЕС за COVID-19, освен ако те са пропорционални и необходими за опазване на общественото здраве. Освен това Комисията пое ангажимент да мобилизира 100 милиона евро по линия на Инструмента за спешна подкрепа, за да подпомогне държавите членки при осигуряването на тестове на достъпни цени.
На 17 март 2021 г. Европейската комисия представи предложение за създаване на сертификат на ЕС за COVID-19, с което да се улесни безопасното свободно движение на гражданите в рамките на ЕС по време на пандемията. На 20 май съзаконодателите постигнаха предварително споразумение. На 1 юни влязоха в действие техническият гръбнак на системите и порталът на ЕС, което дава възможност за проверка на защитните елементи, съдържащи се в QR кодовете. Тридесетте държави от ЕС и ЕИП бяха включени пряко и навреме към портала, спазвайки крайния срок — 1 юли. Първите държави членки започнаха да издават сертификати още от 1 юни. Общо 21 държави от ЕС направиха това преди крайния срок 1 юли. След официалното подписване на 14 юни регламентът беше публикуван на 15 юни. Той започва да се прилага от днес — 1 юли, като за държавите членки, които се нуждаят от допълнително време, е предвиден шестседмичен период на постепенно въвеждане.