Отидете към основна версия

3 514 16

Франция: Санитарният паспорт е задължителен за ресторанти и други места, глобата е €135

  • франция-
  • коронавирус-
  • ресторанти-
  • санитарен паспорт-
  • глоба-
  • сертификат-
  • имунизация-
  • ваксина

При непредставяне на „санитарния паспорт“ може да бъде наложена глоба в размер на минимум 135 евро

Снимка: Shutterstock

На 6 август в Официален вестник беше публикуван Законът за разширяване на приложното поле на т.нар. „санитарен паспорт“ във Франция. Новите мерки, които са в сила от понеделник, 9 август 2021 г., целят да ограничат разпространението на заболяването COVID-19 и на будещото притеснение разпространение на варианта Делта на вируса, съобщиха от Министерство на външните работи.

По-важните мерки, предвидени в закона, са:

1. Режимът на излизане от санитарната криза, въведено на 31 май 2021 г. и първоначално предвидено до 30 септември, се удължава до 15 ноември 2021 г. През този период правителството може да взема решения и да въвежда мерки, с които се ограничават пътуванията или достъпът до определени места и институции;

2. Първоначално предвиден до 30 септември 2021 г., т.нар. „санитарен паспорт“ ще може занапред да бъде изискван до 15 ноември 2021 г.

„Санитарният паспорт“ вече се изисква за пътуванията до Франция и от Франция, а от 21 юли 2021 г. се изисква и на всички културни, спортни и развлекателни институции и места, приемащи публика над 50 човека.

Считано от 9 август 2021 г. той вече ще бъде задължителен и за следните места:

- барове и ресторанти /с изключение на ресторантите в предприятията или за вземане на храна за в къщи/, както във вътрешните площи, така и на външните тераси;

- големите магазини и търговски центрове, по решение на префекта на департамента, след достигането на определен праг на посетители и клиенти, който е определен в декрет и в зависимост от конкретната санитарна ситуация на място. Списъкът с търговските обекти по места, в които ще се изисква „санитарен паспорт“, следва да бъде определен с решение на префекта;

- обществения транспорт за дълги разстояния /влакове, автобуси, самолети/;

- болници, домове за възрастни хора /Ehpad/ - за посетителите, придружаващите лица и за болните, които постъпват за планиран прием. „Санитарният паспорт“ няма да се изисква в случаите на оказване на спешна медицинска помощ.

„Санитарният паспорт“ ще се изисква за:

- пълнолетните лица над 18-годишна възраст във всички горепосочени места и институции, считано от 9 август 2021 г. „Санитарният паспорт“ ще се изисква за младежите между 12 и 17-годишна възраст, считано от 30 септември 2021 г.;

- за всички работещи в горепосочените места и институции „санитарният паспорт“ ще се изисква, считано от 30 август 2021 г. При непредставянето му се спира изплащането на заплатата /независимо дали лицето работи на срочен или на безсрочен трудов договор/. Изплащането на заплатата се възобновява след представяне на „санитарния паспорт“ или в случай, че на работника бъде предложено друго работно място, при което няма достъп до публика и за което „санитарният паспорт“ не е задължителен. Прекратяване на трудовия договор поради това, че работникът или служителят не се е ваксинирал срещу COVID-19, не е възможно.

При непредставяне на „санитарния паспорт“ може да бъде наложена глоба в размер на минимум 135 евро. Използването на фалшив „санитарен паспорт“ се наказва с глоба в размер на 135 евро, а в случай на повече от три нарушения в рамките на 30 дни – лишаване от свобода в размер на 6 месеца или глоба в размер на 3750 евро.

Обектите, които не контролират правилното използване на „санитарния паспорт“, могат да бъдат временно затворени, а в случай на рецидив на търговците и на лицата, които носят отговорност, може да бъде налагана глоба в размер на 9000 евро или лишаване от свобода в размер на една година.

Задължителна ваксинация за лицата, работещи в сферата на полагане на грижи

Ваксинацията срещу COVID-19 става задължителна за лицата, които работят в здравния сектор или при полагане на медико-социални грижи /с изключение на случаите, при които лицето не следва да се ваксинира поради медицински причини/. Задължението се отнася до:

- медицинския персонал, парамедиците, които работят в болници или на свободен прием, в клиники, домове за възрастни хора, както и за студентите или учениците, които работят в посочените заведения;

- служителите в местата, които имат достъп до хора в уязвимо положение, като например пожарникари или други служители в центрове за медико-социални грижи или за хора в неравностойно положение.

Лицата, които не са ваксинирани, имат срок до 15 септември 2021 г. да го направят, или до 15 октомври 2021 г., ако вече са получили една доза от ваксината.

В случай, че не се ваксинират в посочените срокове, може да бъде преустановено изплащането на възнаграждението им. Не е допустимо прекратяване на трудовия договор поради това, че лицето не се е ваксинирало срещу COVID-19.

Ваксинацията на подрастващите

За извършване на тест или на ваксина на малолетните и непълнолетните над 12-годишна възраст, е достатъчно съгласието на единия родител. Младежите над 16-годишна възраст могат да се ваксинират без да е необходимо съгласие от родителите им.

Ваксинацията извинява отсъствието от работа

Работниците и служителите могат да отсъстват от работа, за да се ваксинират срещу COVID-19 /включително и лицата, придружаващи непълнолетно лице.

„Санитарният паспорт“ представлява представяне на едно от следните три доказателства /в електронна форма чрез апликацията TousAntiCovid или на хартия/:

1. Сертификат за завършена ваксинационна схема:

- 7 дни след втората поставена доза на ваксината за ваксините, които изискват две дози (Pfizer, Moderna, AstraZeneca);

- 4 седмици след поставяне на ваксината, която изисква една доза (Johnson& Johnson);

- 7 дни след поставяне на една доза на ваксината за хората, които са преболедували COVID-19.

От 27 май всички ваксинирани лица могат да изтеглят своя сертификат за ваксинация от интернет страницата на AssuranceMaladie- https://attestation-vaccin.ameli.fr

Всяко медицинско лице може по искане на пациента да изтегли и да разпечата неговия „санитарен паспорт”.

2. Негативен RT-PCR или антигенен тест, направени в рамките на последните 48 часа /за „санитарния паспорт” за достъп до различни мероприятия/ или в рамките на последните 72 часа /за „санитарния паспорт” необходим за пътуване/.

3. Позитивен тест RT-PCR или антигенен тест, доказващ възстановяване от преболедуван COVID-19, датиран най-малко 11 дни и по-малко от 6 месеца.

Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 27 гласа.

Свързани новини