По отношение на обществените поръчки в здравеопазването дали да бъде един компендиум, с който всеки следващ заемащ пост да реагира или по-точно да е наясно с конкретните казуси. Освен да са изброени обществените поръчки има и съответната спецификация. Дали ще е на по-висока цена, от която се препоръчва. Или дали ще бъде на по-ниска цена, но пък явилите се ще бъдат свързани лица и ще избутат трети или четвърти. Това коментира здравният икономист Аркади Шарков в ефира на "Честно казано с Люба Кулезич". Той заедно с журналиста Мартина Бозукова са автори на доклад за доказани далавери в сектора на здравеопазването и щети за стотици милиони.
"В доклада има съответни примери. В законодателството на касата бяха предприети конкретни стъпки да се оптимизира цената от конкретен търг. При другите елементи при обществените поръчки като храна, чаршафи, услуги в лечебното заведение нещата са по-ясни и по-видими, то за лекарствата нещата са много по-сложни", коментира още Шарков.
"Друг голям проблем е прането на пари. В лечебните заведения се перат огромно количество пари, които не са свързани със здравеопазване. Отново през механизъм на обществени поръчки, като мине една голяма сума пари, разпредели се за строително-монтажни работи, закупуване на немедицински изделия, които са на нерегулирани цени", допълни още икономическият експерт.