Вземете 50% отстъпка за хостинг от

САЩ към българския бизнес: Отворени сме за партньорства – време е да намерите правилната сделка (ВИДЕО)

26 Март, 2026 14:47, обновена 26 Март, 2026 17:35 1 074 12

  • бизнес-
  • българия-
  • сащ-
  • посланик-
  • визи-
  • мартин макдауъл

Двустранният търговски обмен през последните 10 години се е увеличил над три пъти

САЩ към българския бизнес: Отворени сме за партньорства – време е да намерите правилната сделка (ВИДЕО) - 1
Снимка: М. Богданова

Българските компании получиха ясен сигнал от САЩ – възможностите за бизнес отвъд Атлантика са реални, а партньорствата са добре дошли. Това стана ясно по време на третата международна конференция „Explore U.S.“, която се проведе в София и събра институции, дипломати и представители на бизнеса.

Още в началото временно управляващият посолството на САЩ в България Мартин МакДауъл отправи директно послание към предприемачите:

Приветстваме ви и сме отворени за съвместен бизнес.“

Според него ключът към успеха за българските компании, които искат да навлязат на американския пазар, е в правилния избор на партньор и стратегия.

Надявам се да помогнем на инвеститорите да намерят правилните локации и решения. Намерете и правилния партньор и правилната сделка“, подчерта МакДауъл, като допълни, че възможностите в различните американски щати са разнообразни и често подценявани.

Дипломатът обвърза икономическото сътрудничество и с предстоящата 250-годишнина от независимостта на САЩ през 2026 г., като отбеляза, че именно подобни моменти отварят нови хоризонти за партньорства.

Стъпвайки върху идеалите, с които е създадена нашата нация, ние търсим нови възможности“, каза той.

В тази връзка МакДауъл анонсира и предстоящия инвестиционен форум SelectUSA Investment Forum в Мериленд, който се утвърждава като ключова платформа за международни инвеститори. Той припомни, че още миналата година България е участвала с широка бизнес делегация.

В нея участваха представители на компании от софтуерната сфера, от отбранителната индустрия, логистиката, технологиите за умни градове“, уточни дипломатът.

По време на форума Иван Михайлов от Американската търговска камара в България постави акцент върху глобалния мащаб на икономическите отношения между Европа и САЩ.

Измерителят на трансатлантическата икономика е 10 трлн. щатски долара“, заяви той, позовавайки се на последния доклад „Трансатлантическата икономика 2026“.

Тази цифра ясно показва, че българският бизнес има възможност да бъде част от една от най-големите икономически системи в света. Именно това е и целта на инициативата „Explore U.S.“.

С днешното събитие се стремим да насърчим предприемачите да станат част от тази трансатлантическа икономика“, подчерта Михайлов.

От страна на българските институции заместник-министърът на икономиката и индустрията Красимир Пиперков определи отношенията със САЩ като стратегически приоритет.

Икономическото сътрудничество със САЩ е от голямо стратегическо значение за България“, заяви той.

По думите му двустранният търговски обмен бележи стабилен ръст през последното десетилетие.

Двустранният търговски обмен през последните 10 години се е увеличил над три пъти до над 2 млрд. щатски долара. Но имаме потенциал да се умножи многократно“, подчерта Пиперков.

Сред секторите с най-голям потенциал той открои информационните технологии, индустрията, хранително-вкусовия сектор и текстила.

В същото време държавата заявява готовност да подкрепи бизнеса в процеса на излизане на американския пазар чрез мрежата от търговски аташета.

Призовавам българските компании да се възползват от тази помощ зад граница“, добави заместник-министърът.

Един от важните акценти в изказването на Пиперков беше темата за включването на България в програмата за безвизово пътуване до САЩ – фактор, който може да ускори значително бизнес контактите.

Очевидно отпадането на тези визи ще улесни бизнес партньорства. Така че се надявам да постигнем успех по тази тема“, каза той.

Конференцията „Explore U.S.“ ясно показа, че трансатлантическото икономическо пространство предлага сериозни възможности за българските компании. Подкрепата от институциите – както български, така и американски – е налична.

Основният въпрос остава дали бизнесът ще успее да се възползва от този потенциал. Защото, както стана ясно от думите на американския дипломат, възможностите са отворени – но успехът зависи от това да бъде намерен „правилният партньор и правилната сделка“.


Поставете оценка:
Оценка 1.3 от 13 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 докато чакате още бая години за визи сащ

    16 1 Отговор
    Приветстваме ви и сме отворени за съвместен бизнес
  • 2 Остана ли

    16 1 Отговор
    Нещо за крадене в българия

    Коментиран от #5

  • 3 Сусу Манарата

    19 1 Отговор
    На това му се казва лицемерие.
  • 4 Ъъъъ

    17 1 Отговор
    Какъв бизнес може да се върти с бандити?☹️

    Коментиран от #10

  • 5 Има за крадене колкото щеш

    14 1 Отговор

    До коментар #2 от "Остана ли":

    Шистов газ от Добруджа, уран от запечатаните още от началото на 90-те мини... вероятно и доста друи полезни изкопаеми.
  • 6 разликата с бизнесите

    2 2 Отговор
    Българския бизнес зад океана получава американско гражданство и става американски бизнес.
  • 7 Бойкот на алчния сайт О.Л.Х.

    12 0 Отговор
    То т.н. "правилната сделка" я видяхме -
    платихме 8, после още 8 самолета модел 1974 година,
    чакахме 5 години и получихме 2 самолета , които обаче не летят,
    освен по празници - може би за 6 май ще ги ремонтират, с наши пари естествено...
  • 8 Колонията да се наведе още

    7 0 Отговор
    САЩ към българския бизнес - идваме да ви ограбим, а вие трябва да сте съгласни и да се радвате....
  • 9 кой нормален човек

    7 0 Отговор
    Ще иска да има нещо общо с тези терористи?
    Отговор: продажници бол в България!
  • 10 Пример за правилна сделка

    5 0 Отговор

    До коментар #4 от "Ъъъъ":

    Плащаш един самолет на тройна цена в аван и не получаваш нищо.
  • 11 Ептен ни взеха за канарчета

    5 0 Отговор
    „В нея участваха представители на компании от софтуерната сфера, от отбранителната индустрия" Ай, ай, вай, вай. Брахме им гайлето на краварите с тяхната отбранителна индустрия. Плащаш, чакаш и накрая получаваш повредена стока. Обаче видяха краварите, че тука с нашите Наведени минава номера и съвсем ни взеха за канарчета. Сега покрай тая конференция са решили да видят и кои други краварски индустрии могат да захлебят здраво от аборигените
  • 12 Ама

    2 0 Отговор
    по правилна сделка от милиарди напред за скраб и реактори , има ли ?!