Днес ще демонстрират първия в света електрически туристически мотоциклет - STORM Wave, разработен от екип студенти от Техническия университет в Айндховен, Холандия. Официалната церемония ще се проведе от 09:00 ч. в Инкубатора на София Тех Парк, бул. Цариградско шосе №111Б.
Събитието в София Тех Парк е част от световната обиколка на STORM Wave, при която мотоциклетът ще измине 26 000 км. за 80 дни, изцяло задвижван от електричество.
„Това е върхово техническо постижение, бъдещето на двуколесните транспортни средства”, коментира преди дни Олег Стоилов, председател на Търговско-промишлена палата Стара Загора, съорганизатор на проявата. Град Стара Загора е избран за един от двата български града, в които ще бъде представен проектът, поради приноса на община Стара Загора, неправителствените организации и старозагорския бизнес за интелигентното използване на енергията, за прилагането на възобновяеми енергийни източници и за популяризиране на екологичния транспорт насочени към екологично и устойчиво развитие.
След 2 години на подготовка, 23 студенти от Eindhoven University of Technology - Холандия (Nо 1 технологичен университет в Холандия), започват най-голямото предизвикателство на живота си- за 80 дни те ще изминат 26 000 км около света на самостоятелно разработен електрически мотоциклет Storm Wave. Разработката е подкрепена от множество водещи фирми във всички браншове и представлява върхово постижение на науката и техниката. Параметрите на мотоциклета са: Мощност 35 KW, 380 км пробег с едно зареждане, 24 сменяеми батерии, ускорение от 0 до 100 km/h за 5 сек, тегло с батерии/без батерии 378/240 кг.
„Изключително екологични и ефективни са този вид мотоциклети. Иновативното са батериите, те се модулни, сменяеми и се зареждат от контакт за 7 минути”, обясни Ваня Беновска, директор на Регионалния офис за Югоизточна Европа на Световния алианс за децентрализирана енергетика. По думите и проектът на студентите се подкрепя от много сериозни фирми и публични фигури. Информацията за турнето се следи онлайн на сайта му.
„Много хубва мотоциклет са разработили. Това, че е безшумен е добре, особено за по-дълги пътища, защото при повече шум, умората е по-голяма”, коментира Младен Цветков от рокерски клуб „Фри уинд райдър“ Стара Загора, който също се присъедини към подкрепата на събитието.
Седем автомобила със студенти придружават електрическия мотоциклет. Студентите се сменят при управлението му.
Събитието се организира от Световния алианс за децентрализирана енергетика в партньорство с Посолството на Нидерландия в България, София Тех Парк и Търговско-промишлена палата Стара Загора.
Мотоциклетът и екипът зад проекта ще бъдат посрещнати в София от заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева. посланика на Нидерландия Том ван Оорсхот, заместник-кмета на Столична Община Дончо Барбалов, изпълнителния директор на "София Тех Парк" АД Йолиан Иванов и представители на браншови организации, компании, учени и други. След това уникалния мотоциклет ще отпътува за Стара Загора. Следващата държава, в която той ще бъде представен е Турция.