Кюстендилски окръжен съд постанови една година лишаване от свобода условно с три години изпитателен срок на бившия кмет на Дупница Атанас Янев, съобщи електронното издание Е-79.
По време на пледоариите по делото за длъжностно престъпление Окръжната прокуратура поиска налагане на наказание 2 години лишаване от свобода с 4 години изпитателен срок.
Според постановлението на Кюстендилски окръжен съд Янев трябва да заплати и разноските по делото, които са в размер на 10 800 лева. Присъдата може да бъде обжалвана в 15- дневен срок пред Софийски апелативен съд.
Припомняме, бившият кмет на Дупница е обвинен в престъпление по служба заради подписания от него анекс към договор за възлагане на обществена поръчка, сключен между Община Дупница и фирмата на бившия общински съветник от партия „Движение за нашия град” Стойчо Милев. Договорът е за доставка на храни за детски и социални заведения. Делото бе образувано по сигнал на общинските съветници от партия „Атака” в предишния Общински съвет на Дупница - Милен Попов и Методи Стойнев, за това, че храните в детските градини и Домашен социален патронаж се доставят от фирма „Тоби” на завишени цени.
Според прокуратурата с анекса Община Дупница е ощетена с 10 428 лева. Кюстендилска окръжна прокуратура в момента разследва още два сигнала срещу бившия кмет Атанас Янев и неговия екип. Единият касае отклоняването на делегираните бюджети на училищата за други дейности. Проверка се извършва и по предоставени на прокуратурата резултати от финансова ревизия на Община Дупница. Срещу Атанас Янев се води и още дело за длъжностно престъпление, но в качеството му на изпълнителен директор на фирма „Специалремонт”. Янев е обвинен в присвояване на 70 хил. лева от европейския образователен фонд „Леонардо да Винчи”.