Тема: Украйна

Австрия одобрява решението на ЕС! Пълно изключване на украинците, подлежащи на военна служба, от продължаването на временната закрила

27 Юни, 2026 15:14 2 094 73

  • магнус брунер-
  • русия-
  • украйна-
  • австрия-
  • войници-
  • мобилизация-
  • европейски съюз-
  • володимир зеленски-
  • олександър сирски

Почти 4,4 милиона души, прогонени от Украйна, в момента се ползват от временна закрила в ЕС

Австрия одобрява решението на ЕС! Пълно изключване на украинците, подлежащи на военна служба, от продължаването на временната закрила - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Решението, обявено от еврокомисаря Магнус Брунер, че украинците, подлежащи на военна служба, трябва да бъдат изключени от планираното продължаване на статута за временна закрила за украинските граждани, беше прието в Австрия с одобрение, пише БТА.

Пред АПА в първи коментар по темата австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер приветства решението.

Още новини от Украйна

„От австрийска гледна точка вече не трябва да има автоматичен статут на закрила за мъже от Украйна, които подлежат на военна служба. Това ще помогне не само на Австрия, но и на Украйна. Затова се радвам, че Европейската комисия последва австрийската инициатива в настоящото си предложение“, заяви Карнер.

„Временната, небюрократична закрила за хората от Украйна беше едно от исторически значимите решения в началото на войната. Европа показа по този начин, че не прави половинчати стъпки, когато става дума за свобода и мир. Разбира се, тази мярка трябва да бъде продължена, защото войната на Владимир Путин продължава. Но ако някой в Украйна иска да избегне своите граждански задължения по отбраната на страната, тогава ЕС не трябва да подкрепя това“, заяви Лукас Мандъл, говорител по въпросите на сигурността на Австрийската народна партия в Европейския парламент, като изрично приветства инициативата, пише „Пресе“.

Почти 4,4 милиона души, прогонени от Украйна, в момента се ползват от временна закрила в ЕС. Броят им остава стабилен от 2024 година и леко нараства. В Австрия в момента са регистрирани около 94 100 украински граждани.


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 24 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 европеец

    32 7 Отговор
    правилно!!!

    Коментиран от #48, #56, #57

  • 2 Бойкот на алчния сайт О.Л.Х.

    45 4 Отговор
    И у нас да им спираме помощите и да се махат...
  • 3 Баба Алино

    45 4 Отговор
    А в България украинците правят далавери!
    И такива има много!
    Незабавна екстрадиция!
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Пич

    20 0 Отговор
    Пенев:
    На вратата - Жоро вратарчето
    Нападение - оня, Барбуков
    Ляво и дясно крило - тия двамата

    Ей така и ЕС...

    Коментиран от #46

  • 6 Хммм

    33 3 Отговор
    Мръcни фашизирани кучета!
  • 7 Притеснен укро-дезертьор от Слънчака!

    33 4 Отговор
    Е как така ,ве?!
    Та нали вчера Урсула-фон Пфайзер заяви,че това се отлага до 2028г...?!
  • 8 Крайно време беше?

    51 5 Отговор
    Никой на никого война не е обявил, а ние европейците ги поканихме, 4 г. ги храним, а и за всичко друго плащаме, от патрона до хотела. Айде .... , стига!
  • 9 Хитлески подход

    29 22 Отговор
    Това е обикновен фашизъм! Хитлер е австриец по произход.
    Бягащи от война мюсулмани може а християните ги гонят,

    Коментиран от #41

  • 10 az СВО Победа 81

    46 5 Отговор
    Дааа, парите свършват и новите европейски "братя" стават ненужни, още повече, че трябва жива сила за продължаване на войната срещу Русия....
    По последни данни от началото на СВО са демилитаризирани 2,4 млн. от състава на ВСУ, чуждестранните наемници не влизат в тая сметка.....

    Сега и в Европа ще станем свидетели на лов на хора, както го правят в бивша Украйна!

    С "приятели" като европейците не ти трябват врагове!
  • 11 Винкело

    46 4 Отговор
    На ви сега европейски ценности. Хвърлят ги в месомелачката ли?

    Коментиран от #12, #61

  • 12 Без име

    32 3 Отговор

    До коментар #11 от "Винкело":

    Русия всрки момент ще капитулира, според Дойче Веле, каква месомелачка?
  • 13 Казанлъшкия

    30 3 Отговор
    Щяло да бъде добро и за Украйна според австриеца. Ама не и за украинските мъже, които май насилствено ще си ги върнат в Украйна,за да бъдат утрепани на фронта. Брутално е направо това и австрийците са го приели с мнозинство...

    Коментиран от #49

  • 14 Украински ТЦК-ашник!

    7 2 Отговор
    Ох на батко пиленца,само да знаете как ви очаквам на границата,с широко разтворени... врати на буса...!
  • 15 задължения по отбраната

    9 8 Отговор
    Справедливо е мястото на подлежащите на мобилизация да е в страната им, за да я защитават, вместо да емигрират.
    Подобно решение едва ли ще бъде прието в НС с мотива, че не е в интереса за мира да се пращат на фронта.
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Софиянец

    29 2 Отговор
    Хихихи, трябва месо за фронта! Явно последния бандеровец се спотайва някъде из европа! 😂

    Коментиран от #67

  • 18 Абе айде всичките

    25 3 Отговор
    Да се махат от Европа и България... Те си забъркаха тази война и сега сами да се оправят. Вън от тука.
  • 19 Наблюдател

    21 3 Отговор
    Звездна и студена, мрачна и зловеща нощ!
    Украинският "Титаник" потъва в необятната бездна...

    Рускоговорящите украинци са заключени в най-долните палуби,
    а спасителните лодки са само за платежоспособните притежатели
    на прословутите 30 сребърника.

    На палубата се чува тъжна музика.
    Световно известен нам кабаретист
    свири на пиано с високо вдигнати ръце(?) и крещи:
    - Има ли някаква надеждаааа?

    В "далечната далечина" се чува глас на английски:
    -Имааа, има надеждаааа. Всеки украинец трябва да глътне колкото се може
    повече вода и когато океанът пресъхне, тогава корабът няма да потъне.
    Но за целта са ни нужни много хора.
    "До последния украинец, до последния украинец, до последния
    украинец.... " - подхвана ехото западния марионетен вятър,
    - тоз пореден театър.
  • 20 ШЕКСПИР

    30 2 Отговор
    Евролицемерите не ги интерисуват украинците /полезни жертви/, а да воюват с Русия !!! Войната се плаща от народите в ЕС печалбата е за банките и корпорациите !!!

    Коментиран от #51

  • 21 Пич

    28 6 Отговор
    Казах ви някога, че може да дойде време, да пазиме украинците от Урсулианците! В болшинството си това не са фашисти като върхушката на Зелю, а нормани хора, които не искат да умират заради златните кенефи на украинската хунта!!! Нито искат да стават убийци заради интересите на Урсула и наркоманите!!! Ако ги дадеме, значи да станем съучастници в техните убийства!!!

    Коментиран от #62, #72

  • 22 Абе ще вденете,

    18 0 Отговор
    ама след като се саморазрушихте...
  • 23 стоян георгиев

    27 3 Отговор
    Скачаш на майдана, а после бягаш в европа да просиш и лежиш на чужд гръб! Това видяхме от украйнците! То по-добре да ги денацифицират тия кърлежи!

    Коментиран от #30, #33

  • 24 мдааааа

    12 6 Отговор
    Автрийците винаги са били страхливци ..
  • 25 Kaлпазанин

    26 0 Отговор
    А някой ще ни пита ли нас ,защо млади прави здрави укри не отиват да защитават родината си и не умират за зеления евреин сложен от запада само и само да се опитат да изтощят Русия и да я разграбят който ги води към гибел ,а ание да теглим заеми за да си живуркат тук и да им бъдем роби
  • 26 Владимир Путин, президент

    4 21 Отговор
    Така, така...
    Mapш в Украйна да бъхтате ватата !!!
    То много веч не остана ☝️

    Коментиран от #39

  • 27 павела митова

    18 2 Отговор
    никой не ги е прогонил те проста ИЗБЯГАХА но сега ще ги ловят по европейските улици и в товарни вагони - на фронта пишечно месо ..... европейците са най хуманните убийци -ЛЕК ПЪТ И БЪРЗА СМЪРТ МИЛИ УКРИ

    Коментиран от #44

  • 28 Стойко

    21 2 Отговор
    Урсула ще ги качва на влаковете към киефските центрове за бусификация! Както едно време са качвали евреите за концлагерите! Фашизма в европа никога не си е тръгвал! Само, че този път никой българин няма да застане пред влака, за да ги спасява, даже напротив, ще ги товарим с ритници!
  • 29 що така ве мишоци

    11 0 Отговор
    значи пък за кафявите пришълци които подлежат на военна служба
    може пък да ги обгрижвате и закриляте
    да подкачат по улицата булките и дъщерите ви

    тез прииждащите хлебарки ще оправят следващите ви поколения
    кат им наложат шариа и
    булки с бурки
    бирата сменят с чай
    и да учат арабски и турски

    жалко че няма да сте живи като дойде видовден да си сърбате попарата
  • 30 Стоене ,

    4 5 Отговор

    До коментар #23 от "стоян георгиев":

    Вярвам , че не си някъде из Сибирските полета .. Сигурно береш ягоди у Ганглия ..😗
  • 31 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 32 Истината

    9 0 Отговор
    Да изчезват! А не да ми се пречкат на път за Гърция!
    То е ясно, че не им пука за 404 крайна, ама след като до сега се възползваха от програмата на ес "жертва" ще трябва да си изплатят всичко на фронта в името на тъпотията си!
  • 33 Стоянчо ,

    4 4 Отговор

    До коментар #23 от "стоян георгиев":

    Вярвам ти .. Ти си от старата школа неграмотната . УкраИнци бе , украИнци

    Коментиран от #37

  • 34 Варненец

    15 0 Отговор
    Да си избършат пocpaнитe 3aдници с укро знамето и паспортите или да заминават на фронта! 😂
  • 35 хахаха

    9 0 Отговор
    само така току виж украйна победи като й върнат 1.5 милиона мъже
  • 36 факуса

    3 0 Отговор
    питеците с жипките на фронта
  • 37 стоян георгиев

    10 1 Отговор

    До коментар #33 от "Стоянчо ,":

    Баш украЙници са, глупав! У край на, демек в края на руските земи! Панимаеш!

    Коментиран от #55, #64

  • 38 А , пък да си представим

    12 0 Отговор
    за Момент, че тези същите изловени и хвърлени на фронта.... изведнъж се обърнат срещу зельо !

    Коментиран от #40

  • 39 Чакай от тия да...,,бъхтят ватата"...?!

    8 2 Отговор

    До коментар #26 от "Владимир Путин, президент":

    Те именно,защото не го желаят,затова са избягали от мобилизация,в Европа...!
    А сега насила,като ги върнат и пратят на фронта,в първият удобен случай,ще насочат автомата,срещу тези,които ги хвърлят в безсмислената месомелачка ...!
    Мотивация да се бият срещу руснаците-Нулева!
  • 40 Софиянец

    3 0 Отговор

    До коментар #38 от "А , пък да си представим":

    За жалост са много тъпи и страхливи за да прогледнат!
  • 41 си пън

    6 1 Отговор

    До коментар #9 от "Хитлески подход":

    щом ги жалиш, айде на фронта да ги отмениш,и не забравяй да продадеш квот имаш та да го дариш
  • 42 Тома

    4 1 Отговор
    Чакаме ги при нас.Даже и не ги караме да работят
  • 43 Хи хи

    7 0 Отговор
    Правилно решение ! урките да си хващат чемадана, вакзала и директно на фронта да ни пазят от Путин !!!
  • 44 кифло павела митова

    12 2 Отговор

    До коментар #27 от "павела митова":

    ЛЕК ПЪТ И БЪРЗА СМЪРТ МИЛИ УКРИ
    гледай на теб скоро да не ти се случи това

    това ли пожелаваш на хора които са осъзнали че не искат да стават курбан зарди зелката и ес
    даже и тези които сме за Русия не желаем лошото на обикновения укр народ макар много да не са стока
  • 45 Притеснен укро-дезертьор от Слънчака!

    7 1 Отговор
    Е как така,ве...?!
    Та аз защо съм броил 10 хилки долара -,,Взятка"(Подкуп...)на корумпираните ни укро-служби,че да ме пуснат зад граница,в Европата...?!
    Ако ме върнат!
    Искам си ,,Взятката"...!
  • 46 Фройд

    1 0 Отговор

    До коментар #5 от "Пич":

    Да де , ама той поне знаеше какво прави , светла му памет .
    А тия тутурутки не знаят на кой свят се намират.
  • 47 млад еврас

    6 0 Отговор
    А другите чужденци от Авганистан, Либия, Мароко и останалите дето подлежат на военна служба ще спират ли закрилата или как, що само на укрите.

    Коментиран от #58

  • 48 Не осъзнаваш

    6 2 Отговор

    До коментар #1 от "европеец":

    Колко не си прав, защо белите мъже украинци трябва да се връщат в Украйна, а някак не е правилно сирийци и африканци “бежанци от война” да остават в ЕС? Нека първо изгоним цветните и после украинците !

    Коментиран от #66

  • 49 А сирийците

    7 1 Отговор

    До коментар #13 от "Казанлъшкия":

    И африкаците “бежанци” от война си остават в ЕС да колят и бесят

    Коментиран от #59

  • 50 Т Живков

    4 2 Отговор
    Само така! Украинските копейки на фронта!
  • 51 Фройд

    2 1 Отговор

    До коментар #20 от "ШЕКСПИР":

    Ама това е политнекоректно , ама как може така , ама ти знаеш ли че така губим нашите
    евроценности / каквото и да означава това / и евроатлантическите алабала и ред други клишета за малоумни...
    До последния украинец!

    Англичаните така казаха .
  • 52 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 53 морския

    7 0 Отговор
    напусналите Укрия мъже потенциално не са съгласни с режима на зелю и не искат да загиват за безсмислените мераци на нато и ес. това не означава , обаче, че трябва да висят на наш гръб и да наглеят !

    Коментиран от #60

  • 54 Пацифист

    5 0 Отговор
    даже и без закрила пак няма да ги накарате да се върнат, за да "защитават"страната си и някакви "граждански дългове"няма да накарат хората да се върнат. Те са избягали, защото не искат да воюват и да умрат, а това с дълговете да си го набутат отзат.
  • 55 Стоянчо ,

    2 2 Отговор

    До коментар #37 от "стоян георгиев":

    Самогона спирка нема , а ? 😃
  • 56 ЕС нагледно

    2 2 Отговор

    До коментар #1 от "европеец":

    ти показва какво мисли за теб и за мен и за всички бели европейци християни - не сме им нужни и нямаме нужда от закрила за разлика от сирийците и африканците. Днеска са украинците , а утре като обявят война на Русия си ТИ
  • 57 За съжаление

    8 0 Отговор

    До коментар #1 от "европеец":

    Горките украинците, така и не разбраха, че фасистка европа не ги смята за хора. Дано да се усетят, докато не е късно и да се съюзят с братята си руси.
  • 58 Марто

    2 1 Отговор

    До коментар #47 от "млад еврас":

    никой не подлежи на военна служна. На тзи глупост одлежат само , които искатд а служат и да бъдат леко казао слабоумни военни

    Коментиран от #63

  • 59 Там е друга бира!

    6 0 Отговор

    До коментар #49 от "А сирийците":

    Меркел ги покани с плюшени мечета,като каза,че Европа има нужда от...,,инженери" и ,,доктори"...!
    А Укрите-не са канени...!
    Особено пък дезертьорите от фронта-...изобще!
  • 60 морския

    5 2 Отговор

    До коментар #53 от "морския":

    Русия би ги приела , но не им се работи свястна работа. предпочитат помощи и далаверки.
  • 61 Последния Украинец

    2 2 Отговор

    До коментар #11 от "Винкело":

    До последния...
  • 62 Много правилно

    1 1 Отговор

    До коментар #21 от "Пич":

    Много правилно

    Коментиран от #68

  • 63 Много правилно

    3 1 Отговор

    До коментар #58 от "Марто":

    Много правилно, СЛВА НА ВСЕКИ ИЗБЯГАЛ, УКРИЛ СЕ, ДЕЗЕРТИРАЛ или ПРЕДАЛ СЕ В ПЛЕН УКРАИНСКИ МЪЖ.

    Коментиран от #71

  • 64 Ол1гофрен,

    1 1 Отговор

    До коментар #37 от "стоян георгиев":

    Как е на руски "край"?
  • 65 До последната

    2 0 Отговор
    Урка,а след това и вие от Факултета Столипиново и т.н😂
  • 66 Соваж бейби

    3 1 Отговор

    До коментар #48 от "Не осъзнаваш":

    Мен ако питаш всичките да се махат заедно с украинските най вече те !Нали точно те искаха война украинският народ една година викаха САЩ за помощ,после войната започна и всичките млади се домъкнаха в Европа се крият и лежи на готово всеки месец помощи от нашите данъци нормално ли е?Да се прибират не ни трябват 4 тодини курортисти стига ,включително и гостите на Меркел!

    Коментиран от #69

  • 67 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 68 Да бе да...?!

    2 0 Отговор

    До коментар #62 от "Много правилно":

    На чужд гръб и 100 тояги са малко!
    Като ги гледам,до сега как весели и усмихнати,се излежаваха по плажовете на Черноморието ни...!
    А сега,им замръзна усмивката,като ги връщат и директно в буса,автомата на врата и на фронта...!
    Да ги ожали човек...🙄😮‍💨😓😨🫢
  • 69 Съгласен съм

    2 0 Отговор

    До коментар #66 от "Соваж бейби":

    Но тук става въпрос за отношението на Брюксел към белия мъж. Мерц и компания ни готвят за война с РФ близките години и няма да пратят сирийци, мароканци и тн, а теб и мен насилствено както украинците

    Коментиран от #73

  • 70 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 71 А те не са никак малко!

    1 0 Отговор

    До коментар #63 от "Много правилно":

    Ежедневие и в големи количества!
  • 72 Соваж бейби

    0 0 Отговор

    До коментар #21 от "Пич":

    До някъде си прав ,ама те искаха тази война !После когато съзнаха че зеленото ги подведе защо не го сменят ?Да се прибират ,4 години ги прибрахме и издържаме айде стига толкова и за другите националности дезертьори и мигранти важи същото !Искаш да напуснеш даржавата си ,не ти харесва ок .Намираш начин се установиш легално в друга държава без социални помощи и превилегии като мен им ного други българи и чужденци по цял свят !Трябва да се забрани с закон временната закрила в Европа за пришълци стига !
  • 73 Ако ми връчат повиквателна за фронта!

    2 0 Отговор

    До коментар #69 от "Съгласен съм":

    Ще постъпя,като Елвис Пресли,при връчването му на повиквателна ,да се бие във Виетнам...!
    Публично-на площада -я изгарям!
Новини по държави: