В съответствие с плановете на британското правителство за борба с корупцията и прането на пари, чуждестранните компании, притежаващи недвижими имоти на Острова, ще трябва да съобщават имената на реалните собственици.
Публичният регистър на „действителните собственици” на чуждестранни компании и други юридически лица ще включва и собственици на фирми, регистрирани в чужбина, но реализиращи държавни договори.
Департаментът по въпросите на предприемачеството, енергетиката и промишлеността отчита, че от 2004 г. следствените органи на Великобритания са идентифицирали подозрително имущество на обща стойност над 210.5 млн. EUR, което се предполага, че идва от корупционни сделки. В три от четири случая, които се разследват, са използвани чуждестранни компании с цел скриване на реалните собственици на имоти.
Публичният регистър ще бъде ценен инструмент за повишаване прозрачността на сделките, защита на регулацията на британския имотен пазар и повишаване доверието на инвеститорите в него, особено като се има предвид, че интересът на чуждестранните предприемачи расте.
Засиленият контрол над сделките с недвижими имоти ще направи Великобритания по-малко привлекателно място за пране на пари и ще спомогне да се установяват по-лесно доходите, получени в резултат на престъпна дейност, коментира Доналд Тун, директор на Националната агенция за борба с икономически престъпления.