Някогашното кино „Европа Палас”, известно още като „Димитър Благоев” на ул. „Алабин” 35 в София окончателно отиде в историята. Табелата, с която се известява, че обектът вече е строителна площадка, е сложен. Министерство на културата и Националният институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ са дали „зелена светлина” за трансформацията на прочутия кинотеатър в голям супермаркет за хранителни стоки, алармират от сдружение „Кинопамет”.
Киното е открито през 1938 г. Дело е на известния български архитект Асен Михайловски. През 2011 г е обявено за паметник на културата и се превръща в част от архитектурно-строителния ансамбъл от историческия градски център на столицата.
Най-скандално изтърбушиха емблематичното софийско кино "Европа Палас", обявено за паметник на културата. „Усилията на новия собственик на някогашното култово кино да „усвои” максимално площта на арт салона за нуждите на бъдещия хипермаркет с премахването и на вътрешни стени обаче сериозно застрашават сигурността и устойчивостта на сградата на „Алабин” 35”. Извършваните радикални намеси и промени в конструкцията на киното, строено през 1938 г., когато у нас не действаха днешните строги европейски противоземетръсни норми за строителство, пораждат риск при евентуални бъдещи силни сеизмични изяви, доближаващи се до прогнозните за Софийската сеизмична зона, а те са с максимален очакван магнитуд до 7 по Рихтер”, допълват от сдружение „Кинопамет”. От там настояват Столична община да изиска спешно да бъде извършена независима експертиза от Университета по архитектура, строителство и геодезия съвместно със Съюза на архитектите в България, за да се установи дали въпросното преустройство на "Европа Палас" в просторен хипермаркет не застрашава сигурността на конструкцията на сградата на „Алабин”35 при едно по-силно земетресение, отбелязват от Сдружение „Кинопамет”.