Отидете към основна версия

2 028 11

Регистърът на брокерите е стъпка към регулация на услугите

  • нсни-
  • брокери-
  • посредници-
  • регистър

Регистърът е доброволен за включване, но с членството си фирми, брокери и агенти, дават гаранция и спокойствие на потребителите

Снимка: Shutterstock

Електронният Професионален регистър на агенциите, брокерите и агентите на недвижими имоти е дългогодишен проект на Национално сдружение Недвижими имоти (НСНИ). Опитът и професионализмът на членовете и екипа на НСНИ е в основата за неговата реализация. Динамично развиващият се пазар на недвижимите имоти в България налага създаването на този инструмент, който да бъде в полза, както на потребителите на посреднически услуги, така и на агенциите за недвижими имоти и брокерите и агентите, които работят за тях.

„Създали сме инструмент, който да обедини в една база данни лицата (физически и юридически лица), занимаващи се с посредническа дейност при сделки с недвижими имоти. В условията на нерегулиран професионален пазар вписването в професионалния регистър е на доброволен принцип, чрез който всяко лице по собствено желание заявява пазарната си позиция. Членовете на НСНИ получават и професионални карти за всяка календарна година, чрез която могат да се легитимират пред потребители и където е необходимо пред институциите“, споделя Ирена Перфанова зам.- председател на УС на НСНИ.

Регистърът е доброволен за включване, но с членството си фирми, брокери и агенти, дават гаранция и спокойствие на потребителите.

От началото на май 2021г., НСНИ стартира медийна кампания за популяризирането на Регистъра. Целта на тази кампания е гражданите да могат да получат точна и коректна информация за агенцията, брокера и агента, които са избрали за свой посредник при реализирането на сделка с недвижим имот. Професионалният регистър дава бърз достъп и допълнителна защита на потребителите, като чрез него те могат да изберат посредник. Това намалява риска от измами на клиентите от страна на мними брокери и недобросъвестни фирми.

Данните към днешна дата показват, че популярността на Регистъра нараства и вече има регистрирани общо 316 профила на юридически и физически лица. Справка в Google Анализ показва, че от 11 май до 29 юни 2021г. посещаемостта в Регистъра се е увеличила двойно. Интересен факт е, че Регистърът е платформа, към която се обръщат потребители не само от България, но и други европейски страни като Великобритания и Германия. Интересът за закупуване на имот от българи живеещи в чужбина, както и от чужденци, бележи ръст от началото на годината. Такъв тип регистри съществуват в повечето европейски държави и не е изненада, че чужди граждани търсят информация за легитимността на компанията, която са избрали за свой посредник. Справката в Регистъра е напълно безплатна за гражданите.

Поставете оценка:
Оценка 1.4 от 5 гласа.

Свързани новини