Шест “скимиращи устройства” за точене на банкови карти само за месец юли са открити от служители на сектор “Икономическа полиция” при ОДМВР - Бургас. Този род престъпления прозължават да са често срещани, допълват от пресцентъра на областата дирекция на полицията в морския град.
В Наказателния кодекс ясно е регламентирана санкция при доказване вина на лица, извършващи «скиминг» - лишаване от свобода от 1 до 8 години. При използването на данните от чужди карти е предвидено лишаване от свобода от 2 до 8 години.
Във връзка с откритите скимиращи устройства, някои от “ужилените” граждани вече са получили SMS-и от различни банки с предупреждение за блокиране на банковата карта от съображения за сигурност. Голяма част обаче още не са разбрали за проблема или предпочитат да не уведомяват полицейските служители по места за неправомерното теглене на паричните средства.
С цел да не станем жертва на “наглите измамници” е необходимо всеки един от нас да разбере, че за скимирането на картата му, тоест нерегламентирано снемане на данните и ПИН кода, са нужни не повече от 30 секунди.
На банкоматите се монтират т.нар. "скимер", съдържащ елементи за копиране на данните от магнитната лента, и микрокамера за узнаване на ПИН - кода..
“Скимерът” се поставя като допълнителен елемент върху банкомата, като всяка част от това устройство се позиционира на различни места. Елементите му имат скрита микро-камера, собствено захранване и памет, което дава възможност устройството да работи продължително време. Поставянето му изисква единствено точно фиксиране върху конкретното място на банкомата, като често се използва двойно подлепящо тиксо.
Една част от “скимера” се поставя върху входа на карточетящото устройство /”устата”/ на банкомата, а другата - на място, от което да има възможност да се наблюдава въвеждането на съответния ПИН код от лицето, ползващо банкомата. Монтираният “скимер” по никакъв начин не нарушава нормалното функциониране на банкомата.
Изработен е от елементи, наподобяващи съответна част на банкомата, които са боядисани в цвят идентичен на фабричния. Това дава възможност да не бъдат забелязвани елементите му и при транзакция / било то : теглене на пари, справка за наличност по картата или друга операция/ да останат неразпознаваеми.
След като се сдобият с данните за платежния инструмент и ПИН кода на титулярите, лицата, осъществяващи престъпната дейност, изготвят неистински платежни инструменти и теглят всички средства от банковите карти.
“Скимери” се поставят на почти всички видове банкомати, като най-често срещаните са : NCR, IBM \WINCOR\ и DIEBOLD. В засечените шест скимиращи устройства са открити конкретни прилики, а именно - в зоната на преминаване на магнитната лента се намира елемент от устройството с метален оттенък, а в някои от случаите срещу него се монтира малка пружинка.
При ползването на банкоматите, гражданите следва да имат предвид, че всички елементи на скимиращите устройства са външни, т.е. поставени са допълнително и биха могли лесно да се демонтират.