Нов рекорд за продажба на картина – прочутото платно „Писък“ на норвежкия импресионист Едвард Мунк бе продадено за зашеметяващата сума от 120 милиона долара, предаде Би Би Си. Така Мунк стана най-скъпият автор в историята на търгове с произведения на изкуството, задминавайки картината на Пабло Пикасо „Голота, зелени листа и женски бюст”, която бе купена за 106 милиона долара през май 2010 година.
Още преди началото на дългоочаквания търг очакванията на експертите бяха рекордът да бъде счупен. Причината е, че картината бе единственото оригинално копие, което бе частна собственост. Много пъти въпросът за продажбата на картината е бил поставян, но явно последният се е увенчал с успех.
Пастелната картина от 1895 година бе продадена на неизвестен купувач от аукциона Sotheby's в Ню Йорк. Наддаването продължи едва 12 минути, а новият притежател на „Писък“ (или "Викът") успя да приключи сделката по телефона.
„Писък“ е един от най-популярните образци на импресионизма. Изображението й се открива върху тениски, плакати, календари и какво ли още не.
Кой би очаквал подобна мрачна, агонизираща картина на крещящ човек, застанал насред мост, да се продаде за толкова пари? Това е измъчен портрет на отчаянието и тревогата на автора. Картината е много личен израз на мрачното настроение на Мунк – може това я прави толкова ценна. Да не говорим, че е една от най-разпознаваемите картини след „Мона Лиза“ на Леонардо Да Винчи.
Преди да бъде обявена за продан, прочутата картината също бе в частни ръце. Бившият й вече собственик е бизнесменът Петер Осен, чийто баща бил близък приятел на твореца. Семейството му притежавало произведението от 30-те години на миналия век.
Иначе Мунк е създал четири версии на „Писък“, като три от тях са собственост на музеи.
В Националната галерия на Норвегия може да се види една от двете оригинални нарисувани с боя версии на картината. Там има и пастелно копие. Предимството на пастелните картини е в по-голяма им експресивност и цветност.