Отидете към основна версия

2 103 1

24-каратов пръстен от XIV век откриха в Стара Загора

  • пръстен-
  • 14 век

Археологът Георги Янков от Регионалния исторически музей в Стара Загора откри 24-каратов златен пръстен от XIV век при разкопките на средновековния пласт върху трасето на античната улица. Пръстенът е произведение на византийското ювелирно изкуство и според професор Константин Тотев най-вероятно е бил изработен в ателие, близо до столицата на Византия, предаде БНР. 

Находката е с тегло 3,8 грама заедно с инкрустации в горната част на пръстена, обяснява археологът Георги Янков:

Става дума за масивна златка халка, в централната средна част е прекроена плочка, в която има стъклена паста, а встрани в едни седемцветни венчелистчета-ажурно изпълнени са втъкнати на щифче по две стъклени мъниста. Една изящна ювелирна изработка, едно творение на византийското изкуство от първата половина на XIV век.

Според откривателя на пръстена и на още находки, между които средновековни монети, няма ясна археологическа следа откъде са те-от дом или от гроб, но най-вероятно са следи от материалната култура на средновековния град Верея.

При разкопките, които предшестват проекта за реставрация и консервация на античния форум и улица, са разкрити пластове от Османския период. Турските войски влизат в Стара Загора през 1364 година по време на първия поход на Лала Шахин, а администрация се установява едва след неговия втори поход през 1371 година.

Община Стара Загора финансира археологическите проучвания с 82 хиляди лева.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини