Благотворният ефект от консумацията на кафе, който отдавна е оспорван, бе потвърден от две нови изследвания, едното от които е извършено в 10 европейски страни, а другото - в САЩ.
Тъй ката става въпрос за наблюдателни изследвания, не се доказва наличие на причинно-следствена връзка, предупреждават авторите им, както и независими експерти.
Консумацията на около 3 чашки кафе дневно, включително безкофеиново, изглежда осигурява по-дълъг живот, сочат резултатите от европейското изследване. То обхванало 520 000 мъже и жени над 35-годишна възраст, чието здравословно състояние било следено 16 години.
Констатирахме, че по-голямата консумация на кафе е свързана с по-малък риск от смърт вследствие на каквито и да било причини, по-специално в резултат на сърдечносъдови заболявания и болести на храносмилателната система, заяви Марк Гюнтер от Международната агенция за онкологични изследвания.
Това е най-широкомащабното европейско изследване за ефекта от консумацията на кафе върху здравето и продължителността на живота. Кафето е най-консумираната напитка в света - ежедневно се изпиват 2,25 милиарда чашки кафе.
Изследването хвърля също светлина върху възможните механизми, свързани с благотворния ефект от кафето. То съдържа голямо количество антиоксиданти, които играят важна роля за предотвратяване на ракови болести, поясняват учените.
Изследването в САЩ обхванало над 185 000 души на възраст между 45 и 75 години за 16-годишен период. Авторите му открили връзка между по-голямата консумация на кафе и по-малкия риск от смърт вследствие на сърдечносъдови, респираторни и бъбречни заболявания, рак и диабет. Хората, които изпиват една чашка кафе дневно били с 12 на сто по-малък риск от смърт по време на изследването в сравнение с онези, които не пиели кафе.
Рискът от смърт бил с 18 на сто по-малък за консумиращите две чашки кафе дневно. Както и в европейското изследване, ефектът бил сходен при консумация на безкофеиново кафе.