Отидете към основна версия

1 577 1

Музиката като лек

  • музика-
  • лекарство-
  • песни

Правилно подбрана, музиката може да има осезаем ефект върху здравето

Думата “звук” има две значения –като физическо явление и като усещане. Музиката, погледната с очите на физик, представлява хармонични вибрации на въздуха. Човешкото тяло също има своите вибрации и някои специалисти смятат, че клетките на организма по различен начин откликват на различните звуци.

Някои психотерапевти използват при лечение на своите пациенти шума от дъжда, прибоя, бурята или пеенето на птиците в качеството на отпускащи ефекти, пише zdrave.bg.

Психотерапевтът Корин Елайн в книгата си “Изцеление и възстановяване с помощта на светлината” дава своеобразен списък от “музикални рецепти”:

- Хората, страдащи от паралич и заболявания на ставите, могат да слушат: маршовете на Сузе, Увертюра към “Вилхелм Тел” на Росини, “Унгарските танци” на Брамс.

- Болните от туберкулоза - валсовете на Щраус, “Серенада” и “Аве Мария”на Шуберт.

- Страдащите от безсъние и болка - “Пролетна песен” на Менделсон, прелюдиите и “На крилете на любовта” на Шопен, Петата симфония и “Героичната симфония” на Бетовен.

- Хората със заболявания на нервната система - песните на Стивън Фостър, испанско танго, валсовете на Щраус, ритмични фолклорни песни.


Специалистите смятат, че най-добре е музиката да се слуша “по двойки”, тъй като тя засилва сближаването. Те също така препоръчват дори на зряла възраст човек да се научи да свири на някакъв музикален инструмент, защото “не е истина, че музиката може да се разбере и почувства само от тези, които са учили в музикално училище. Напротив, човек с възрастта е много по-способен осъзнато да оцени нейната красота и дълбочина”, казва в книгата си Корин Елайн.

Известни са случаи, когато хора, страдащи от артрит, са успели да се излекуват, като са се учели да свирят на пиано. Но на тези, които нямат желание или време да се заловят с някакъв музикален инструмент, лекарите препоръчват да “съчиняват” музика – дори не е важно ако човек не знае нотите.

Лечението с музика има своята отдавнашна история. Още в Стария завет е споменато, че цар Давид е излекуван от болест с помощта на арфа. Хипократ също активно е използвал музикалната терапия, а през 1729 г. Ричард Браун пише известния в медицината труд Medicina Musica и от този момент в научните кръгове на този алтернативен метод за въздействие върху здравето започва да се отделя все по-голямо внимание.

Пеенето способства за укрепването на организма, а четенето на стихове на глас – за премахване на настинката и дефектите в речта, твърди още Елайн: “Не се страхувайте да експериментирате, просто изберете подходящото време и место, за да не пречите на околните. За вашето музикално творчество са подходящи не само музикалните инструменти, но и различните чаши, тенджери и други кухненски съдове”.(а)
 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Музика от бирени бутилки

    Че немците обичат да пият бира, е ясно на всички. Но какво да се прави с празните бутилки? Група находчиви и изобретателни берлинчани измислиха отг ...
    25.07.2012
    1 009
    1