Детската смъртност в България е почти 10 процента. В северозападната част на страната 28 на хиляда родени деца умират, алармират от Националната мрежа за децата.
Най-висока е смъртността в Сливен, Ямбол и Добрич. “Има недоносени деца, има случаи на деца, които просто са изоставени, има случаи на деца, които живеят в много тежки условия, понякога дори има деца, които умират от недохранване, просто, защото майката или възрастните около майката не знаят как точно да се извършва храненето на детето”, каза пред БНР изпълнителният директор на организацията Георги Богданов.
Според него институциите у нас не изпълняват ангажиментите си към децата и техните родители. Слабата оценка е по отношение на детското психично здраве. Има много сериозни проблеми по отношение на това кои са децата с психични проблеми, как могат деца с психични проблеми да стигнат до здравната система.
Другата област, в която се получава много слаб напредък, е по отношение на детската бедност, детската смъртност и тя също е една от най-високите в ЕС, дори в някои страни в Централна и Източна Европа. Това се дължи на качеството на живот, на ниската подкрепа, в някои моменти има наистина недохранване на деца.
Според изпълнителния директор на Националната мрежа за децата, от страна на държавата липсва желание за реформа. “Това, което ние трябва да направим, е първо да реформираме системите си за управление. Социалните услуги е една от най-централизираните структури в страната. Тези структури се управляват от София на всички тези места, а проблемите са толкова многообразни, толкова специфични, че наистина е необходимо този тип услуги да се фокусират върху развитието на специфични дейности по места и то разбира се от страна на кметовете на общинските администрации”, коментира той.