Отидете към основна версия

5 322 6

Самотният Джордж разкри тайната на дълголетието (СНИМКИ)

  • самотният джордж-
  • гигантски костенурки-
  • днк-
  • геном-
  • генни вариации-
  • генетични вариации-
  • дълголетие-
  • островите галапагос-
  • галапагоски острови

Гигантските костенурки от вида Chelonoidis abingdonii се смятаха за напълно унищожени на територията на Галапагоските острови

Снимки: shutterstock

"Самотният Джордж" — последната от своя вид гигантска костенурка от островите Галапагос — разкри на учените тайната на дълголетието.

Самотният Джордж, който почина през 2012 г., бе последният представител на подвида гигантски костенурки Chelonoidis abingdonii, живял в плен. След смъртта си обаче, той остави на науката изключително ценно наследство — своето ДНК, Благодарение на него, сега международен екип от учени успя да дешифрира генома му, в който бе скрита тайната на дълголетието при тези костенурки.

"Изследването показва, че галапагоските костенурки притежават известен брой генетични вариации, свързани с възстановяване на ДНК. Конкретните еволюционни стратегии са свързани с увеличаването на продължителността на живота, и разширяват нашето познание за гените и онова, което определя стареенето на клетките", отбелязват от дирекцията на Национален парк „Галапагоски острови“.

"Разкриването на тайните, свързани с дълголетието на Самотния Джордж, могат да допринесат за вземането на по-добри решения при възстановяването на различни популации от костенурки на архипелага", каза директорът на парка Хорхе Карион.

В 15-годишното изследването са участвали учени от университета в Овиедо, Испания и университета Йейл в САЩ, както и експерти от Националния парк "Галапагос".

Техните констатации бяха публикувани на 3 декември в списание Nature Ecology & Evolution.

Генетичният анализ на ДНК-то на „Самотният Джордж” и проби, взети от други гигантски костенурки от Галапагос, които могат да живеят повече от 100 години в плен, е разкрило пред екипа нещо удивително. Тези създания притежават различни генетични вариации, свързани с възстановяването на ДНК, реакциите на имунната система при наличие на заплаха, както и способност да потискат рака. Тези генни варианти отсъстват при гръбначните животни с по-кратка продължителност на живот.

"Гигантските костенурки са сред най-дълголетните съвременни животни и затова трябва да са развили механизми, чрез които да намалят риска от заболявания като рак. Заради това те осигуряват отличен модел за изучаване на дълголетието и свързаните с възрастта заболявания", обяснява един от авторите на изследването — професор Лучано Бехегарай от Университета на Флиндер.

"Самотният Джордж продължава да ни учи дори след смъртта си", заяви Адалджиса „Гизела” Каконе, старши изследовател в катедра "Екология и еволюционна биология" в Университета Йейл, която също е един от авторите на това изследване.

Самотният Джордж бе на около 120-130 години, когато почина в плен, на 24 юни 2012 година. Той бе смятан за последния представител на подвида Chelonoidis abingdonii, но няколко месеца след смъртта му бяха открити други 17 екземпляра на остров Изабела от архипелага, поясняват от Националния парк „Галапагоски острови“.

Между 30 000 и 40 000 костенурки от около 10 подвида гигантски костенурки, обитават архипелага. Някои от тях достигат дължина от над 1,80 метра и доживяват до над 180 години.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини