Евтин популизъм, расизъм или патриотизъм е разигралият се спор за назначението на заместник министъра на отбраната Орхан Исмаилов. Този въпрос възникна логично, след като днес начало на този спор даде изявлението на съпредседателя на Патриотичния фронт Валери Симеонов пред БНТ.
Рано тази сутрин Симеон заяви по телефона, че Патриотичният фронт може да оттегли подкрепата си към кабинета на Бойко Борисов заради заместник-министъра на отбраната от Реформаторския блок, тъй като Исмаилов бил бивш кадър на ДПС, а сега член на протурската партия Народна партия „Свобода и достойнство” /НПСД/.
По-късно в парламента другият съпредседател на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов дръпна леко назад като отрече да има условие към кабинета за оттегляне на Исмаилов . Може би, защото е врял и кипял в политиката дълги години.
На въпрос дали в ПФ има проблеми с Орхан Исмаилов, лидерът на ВМРО се пак отбеляза, че коалицията "има проблем с всички партии на етническа основа" и фактът, че Орхан Исмаилов идва от партията на Корман Исмаилов "поражда определени размисли".
"От една страна, той има необходимата професионална квалификация и това е безспорно. Нас ни притеснява, че вероятно това е кандидатура на НПСД", призна Каракачанов".
Министърът на икономиката Божидар Лукарски от Реформаторския блок защити назначението на Орхан Исмаилов за заместник-министър на отбраната. Според него Исмaилов има необходимите качества и е безспорен професионалист.
„Назначението е в разрез с политиката на ДПС. Кадрите, които подготвя Народна партия „Свобода и достойнство", са кадри, които се борят с модела, създаден от ДПС", каза още Лукарски.
Депутатът от ГЕРБ Цвета Караянчева заяви: "Позицията и мнението на Патриотичния фронт за зам.-министър на отбраната ще бъдат разгледани и обсъдени на среща с коалиционните партньори". „Тази среща по всяка вероятност ще се проведе тук в Народното събрание. От тази среща ще излезем с обща позиция и всяка позиция и мнение, изразено преди нея, ние от ГЕРБ ще считаме, че е неофициална“, каза още Караянчева.
Може би трябва да припомним на Патриотичния фронт, че изборната кампания приключи и никому не е нужен криво разбраният популизъм. Една от надеждите ни в това правителство бе, че няма да се назначават хора по партийни квоти и шуро - баджанашка връзка а професионалисти, за да могат да бъдат извършени така наложителните реформи в страната. Което всъщност ни обещаха и самите управляващи. Сега обаче си задаваме въпроса „Докога в България ще се назначават послушковци, колкото и некадърни да са те”. Къде освен при нас професионализмът няма значение и етническата принадлежност е определяща за заемане на постове?! Отговорът е елементарен - в банановите републики, и не е нужно да си политик, за да го знаеш. Белите държави са превъзмогнали отдавна комплексите около назначенията на кадърните хора .
Тук е мястото да отбележим съвсем накратко кой е Орхан Исмаилов. През 2012 г. придобива академична степен „доцент” въз основа на монографичен труд „Защита на класифицираната информация в условия на кризи – стратегически приоритет на политиката за национална сигурност ”. В периода 2007 – 2012 година доцент Исмаилов е бил заместник – председател на Комисията за разкриване на документи и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателни служби на Българска народна армия. От 2012 г. до скоро той бе член на Комисията. Специализирал е в областта на защитата на класифицираната информация. Притежава образователни степени от Национален военен университет във Велико Търново, от МВР академията и специалност „Право” от университета във Велико Търново.
Участвал е в множество форуми и работни групи на НАТО и ЕС в областта на защитата на информацията.
Моите уважения към г-н Симеонов, който разрази спора, но се питам дали не иска някой да ни върне в едни по-мрачни времена. Българската история помни Възродителния процес. Тогава сменяхме имената насила. Ако трябва да направим паралел пък сега никой с подобно име няма право да бъде във властта, та какъвто и специалист да бъде той, или каквито и ценности да притежава той. Нека да припомним и че НПСД бе сформирано след като членовете му напуснаха ДПС, а на тези избори партията е в коалиция с Реформаторите, които се борят за реформите в страната и които бяха припознати от протестиращите по софийските улици. Искам да попитам „Докога ще робуваме на бай ганьовщината, а не на европейските норми на поведение”, което междувпрочем и председателят на ЕНП Жозеф Дол ни напомни по повод на поведението на патриотите. Патриотичният фронт подкрепи правителството с условието, че ДПС ще остане извън властта. Тогава не е ли мъжкарско да се подаде ръка на хора, които отрекоха „модела ДПС”. Патриотичният фронт обяви, че подкрепя програма, а не назначения и ще „клати” правителството, ако има разминаване с декларираните намерения. С какво името Орхан Исмаилов е нарушил декларираните намерения в областта на отбраната. И понеже заговорихме за история нацистите са гонили и всеки с еврейско име, това ли подкрепят патриотите.
Управляващите от ГЕРБ също доста уклончиво отбелязват, че ще проведат среща и ще излязат с обща позиция по случая. Това не е пръв случай, в който хора защитавали политиката им, са жертвани като „агнец”, за да се угоди на този или онзи. Примери в тази посока колкото искаш. Май от ГЕРБ не са забравили нищо старо, като например политиката „една крачка напред, две назад” при определено негодувание.
Тук намирисва и на това, че колкото и да се кълняха патриотите, че не желаят постове, май в момента се опитват да извиват ръце. Дали това не е евтин популизъм, за да се отвоюва председателското място на парламентарната комисия по енергетика, на което да застане именно Валери Симеонов. Ясно е, че Кабинетът Бойко Борисов ІІ бе заченат като нестабилен и с много мъки и компромиси, значи ли обаче това, че не трябва да има мъжкарско поведение.
Очаква се днес Националният фронт за спасение на България на Валери Симеонов и ВМРО да обсъдят казуса за единно становище. Очаква се и от ГЕРБ да се срещнат с лидерите на Патриотичния фронт, за да оформят позиция. Да се надяваме, че този път ще мислят по европейски. Защото имаме много скорошен пример, че имената нямат значение, когато обединяват нацията – Крисия, Хасан и Ибрахим го направиха като завоюваха второ място на Евровизия и никой не постави въпроса защо в български дует участват деца с не толкова български имена. А те бяха наградени за таланта си.