Отидете към основна версия

2 422 4

Най-корумпираните в ЕС са българите, гърците, румънците и италианци

  • трансперънси интернешънъл-
  • корупция-
  • подкуп-
  • българия

На Балканите най-добре се представя Словения с 58 точки, на Стария континент – Дания и Финландия

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

България, Румъния, Гърция и Италия остават най-корумпираните страни-членки в Европейския съюз (ЕС).

България е на 69 място в тазгодишната класация

на „Трансперънси интернешънъл“ за корупция. В изследването са включени 175 страни.

Държавите от дъното на класацията трябва да приемат радикални антикорупционни мерки в полза на своите народи. Държави в горната част на индекса трябва да гарантират, че те не изнасят корупционни практики в по-слабо развитите страни, коментира при представянето на индекса на Трансперънси интернешънъл президентът на организацията Хосе Угас.

През 2013 г. България е с показател 43 точки или с два пункта по-добре от 2012 г. , когато е имала 41 точки.

България е с еднакви показатели Бразилия, Гърция, Италия, Румъния, Свазиленд и Сенегал.

Веднага след българите се нареждат черногорците и сърбите с 42 и 41 точки. Малко по-назад с 39 точки е Босна и Херцеговина.

На Балканите най-добре се представя Словения с 58 точки,

след нея е най-новата членка на ЕС – Хърватия с 48 точки. Близо до нея с 45 точки е Македония.

Най-зле на Балканите са Албания и Косово с 33 точки.

Рейтингът на Турция и Китай и други бързо развиващи се страни е спаднал рязко в глобалния индекс за корупцията в света, тревожно отбелязват от международната организация.

Турция е рязко влошила показателите си и е сега има 45 точки, докато миналата година е била оценена с 50. В края на декември миналата година в Турция избухна корупционен скандал, най-сериозният от идването на власт на Партия на справедливостта и развитието преди повече от десет години.

Рейтингът на Китай е спаднал с четири пункта и сега е 36, въпреки че комунистическото правителство започна активна кампания срещу корупцията.

Трансперънси интернешънъл“ мери по-скоро възприятието за корупцията,

а не същинските й нива поради секретността, която обгражда повечето корупционни практики.

Тя използва таблица, в която 100 точки получават най-некорумпираните страни, а 0 - най-корумпираните.

Като най-малко корумпирани страни начело на тазгодишната класация са Дания (92), Нова Зеландия (91), Финландия (89), Швеция (87) и Норвегия и Швейцария с 86 точки, Сингапур, Холандия, Люксембург и Канада.

До 20 място влизат и Австралия, Германия, Исландия, Великобритания, Белгия, Япония,Барбадос, Хонконг, Ирландия и САЩ.

В групата на най-корумпираните страни са Сомалия и Северна Корея с по 8 точки, следвани от Судан, Афганистан, Южен Судан и Ирак.

Корупцията е проблем за всички страни.

Лошите резултат са знак за широко разпространение на подкупите, липсата на наказание за корумпираните и липсата на чуваемост от публичните институции на нуждите на гражданите. Страните от челото на класацията също трябва да действат. Водещите финансови центрове в ЕС и САЩ трябва да се присъединят към най-бързо развиващите се икономики за да спрат корупцията и да пресекат пътя й. Г-20 трябва да затвърди своето лидерство и да предотврати прането на пари и да спре тайните форми на корупция.

Лошо оборудвани училища, фалшиви лекарства и избори, решени от парите, са само някои от последствията на корупцията в публичния сектор. Подкупите и гешефтите не само крадат ресурси от най-уязвимите - те подкопават справедливост и икономическо развитие, унищожават общественото доверие в правителството и лидерите, посочват от неправителствената организация. Според нея е тревожно, че две трети от страните в класацията се намират в зоната под 50 точки, което е тревожно.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини