Отидете към основна версия

14 197 26

За сближаването с Москва Анкара ще плати определена цена

  • сближаването-
  • москва-
  • анкара-
  • плати-
  • определена цена
Снимка: БТА/ AP
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Неотдавнашният опит за свалянето на турското правителство подтикна Анкара да възстанови отношенията си с Москва. Президентът на Турция Реджеп Ердоган и неговият руски колега Владимир Путин планират да преговарят по този повод на 9 август в Санкт Петербург.

Срещата ще се проведе в най-удачния момент за Путин, пише Дориан Джонс от EurasiaNet – мрежа, която предоставя информация и анализи за политически, икономически, екологични и социални събития в страните от Централна Азия, Кавказ, Русия, Украйна, Молдова, Турция и Югозападна Азия.

Турция е мощен геополитически играч в Черноморието и нейната ориентация на Запад може да бъде преразгледана. Анкара има обтегнати отношения с почти всички западни съюзници на фона на подозренията за възможното им участие към проваления опит за преврат и нарастващата вълна от критики от страна на САЩ и ЕС заради затягането на гайките в Турция след опита за преврат.

В така сложилата се ситуация отличаващият се с опортюнизъм Путин по всяка вероятност ще махне настрана обидата от Турция. Отношенията между Москва и Анкара рязко се изостриха след като турските ВВС унищожиха руския бомбардировач, изпълняващ бойна задача в Сирия през ноември миналата година.

Някакво затопляне в двустранните отношения започна да се забелязва още преди опита за преврат след като през юни Ердоган поднесе своите извинения. Но сега, съдейки по всичко, този процес видимо се ускори, коментира Дориан Джонс. „Страните осъзнават, че лошите отношения са вредни и за двете страни“, каза съветникът по външнополитическите въпроси на Ердоган  Айше Сезен Услуер. „По мое мнение съществува политическа воля за нормализация на отношенията. Мисля, че отношенията ще се възстановят до нивото преди свалянето на самолета“.

Турските власти съобщиха, че сред арестуваните след провалилия се опит за сваляне на правителството е и пилотът на военния самолет, свалил руския бомбардировач, което може би е жест, предназначен за Москва. Освен това турските чиновници споменаха в своето съобщение до медиите, че е възможно унищожаването на руския военен самолет да е свързано със заговора срещу турското правителство.

Кремъл бе един от първите, които предложиха подкрепа на Ердоган по време на опита за преврат. Още по-важно е, че Москва протегна ръка, когато не беше ясно как ще завърши пучът. Този факт изигра значителна роля при вземането на решение за августовските преговори, отбелязва експертът по международни отношения Соли Юзел от истанбулския университет „Кадир Хас“ пред EurasiaNet. „Путин подкрепи Ердоган. Имаше неопровержими съобщения за това, че именно Русия първа е предупредила турците за възможния преврат, каза Юзел. Забележително е, че своята първа среща с ръководител на чужда държава, президентът Ердоган ще проведе именно с Путин“.

Путин несъмнено няма да пропусне да спомене, че веднага е подкрепил правителството на Турция, за разлика от западните съюзници на Анкара, които проявиха относителна бавност, която много възприеха като изчаквателна позиция, коментира Дориан Джонс. Почти всички изявления за осъждане действията на превратаджиите се появиха едва след като стана ясно, че опитът за преврат се е провалил. Членовете на турското правителство са дълбоко уверени, че много политици в съюзническите страни не са били на тяхна страна.

Великобритания направи изявление в 11 ч. сутринта на следващия ден. Един американски сенатор, Дик Блък, даже написа в страницата си в Туитър: „Добри новини: военните се стараят да свалят турския диктатор“.

Съветникът на Ердоган Айше Услуер благодари на президента на САЩ Барак Обама за подкрепата, макар че  заявление за подкрепа бе направено рано сутринта на следващия ден, когато опитът за преврат вече се проваляше.

„Появиха се много антизападни статии и изявления от частни лица и членове на правителството, отбелязва опитният дипломатически наблюдател Семих Идиз от турския вестник „Джумхюриет“. Много са настроенията срещу САЩ и НАТО, и затова сферата на външната политика влиза в определена криза“.

Освен това по думите на  Семих Идиз Иран активно се опитва да вбие клин между Турция и някои най-близки съюзници в региона. „Иранците веднага осъдиха опита за сваляне на правителството. Те също така твърдят, че катарците и саудитците са имали отношение към пуча. Аз не знам дали трябва да се вярва на такива заявления. Също така по техни думи именно руснаците първи са предупредили за преврата“, добавя той.

Използвайки момента Москва ускорява процеса за снемане на икономическите санкции от Анкара. Вицепремиерът на Руската федерация Аркадий Дворкович заяви на 26 юли за възобновяването на преговорите за сваляне на забраната за импорт на турски продукти и възобновяване на работата по газовия проект „Турски поток“. За този проект, който трябва да доставя руски газа за европа като заобикаля Украйна, за първи път бе съобщено през декември 2014 г. След захлаждането на турско-руските отношения той бе замразен.

„Бяха взети политически решения за разрешаването на въпроса за продължаване работата по проекта“, каза на 26 юли министърът на икономиката на Турция Нихат Зейбекчи, говорейки за „Турски поток“. Вицепремиерът Мехмет Шимшек, който придружаваше  Зейбекчи по време на официалната визита в Москва даже нарече Русия „стратегически партньор“.

За сближаването с Москва Анкара ще трябва да плати определена цена в дипломатическата сфера, коментира Дориан Джонс. „Русия и Турция ще провеждат двустранна търговия, съвместни инвестиционни и индустриални проекти, а така също държавите ще си сътрудничат по регулирането на сирийската криза“, каза на 22 юли външният министър на Русия Сергей Лавров, говорейки за процеса на възстановяване на двустранните отношения.

Анкара и Москва подкрепят в сирийската гражданска война противоборстващите се страни. Територията на Турция се използва от сирийските бунтовници за път на доставки, макар че Анкара настоява, че позволява да минават само товари от хуманитарен характер, на което трудно може да се вярва. Както се очаква Сирия ще бъде един от главните въпроси от дневния ред на срещата между Ердоган и Путин.

„Ние ще обсъдим всички въпроси, засягащи нашите страни“, потвърди съветникът на Ердоган Айше Услуер.

На преговорите с Путин ще се говори от позициите на геополитическа слабост. „След преврата Турция се намира в не особено силна позиция“, заяви дипломатическият наблюдател Семих Идиз. Тя не може да налага волята си“.

Путин може би ще предпочете дългосрочен стратегически подход и няма да се възползва от уязвимостта на Анкара и ще се постарае в дадения момент само да отдалечи Турция от западните съюзници.

Ердоган на свой ред разбира, че срещата с Путин ще му даде коз в отношенията със западните съюзници. Съветникът на Ердоган Айше Услуер подчерта, че Анкара ще остане вярна на отношенията с НАТО и Вашингтон, но добави, че Турция ще се ръководи от прагматизма. „Турция след края на Студената война провеждаше балансирана външна политика, като се държеше равно отдалечено от всички страни и се придържаше към принципа на взаимна изгодност в отношенията с тях“, каза тя.

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини