ГДР се славеше със своята Берлинска стена. Тя беше издигната, за да пречи на германците от Източния блок да бягат на Запад.
Последните години Ирак влиза по-често в световните новинарски емисии със съобщенията за издигнати стени по своите граници.
Тон на тази инициатива даде Турция. В средата на януари стана ясно, че Анкара е завършила издигането на бетонна стена с дължина 330 км на границата със Сирия и Ирак.
Оградата е била издигната, за да обезопаси граничните райони. Според Анадолската агенция на южните граници на Турция е издигната също 191 километра бодлива тел.
Междувременно стана известно, че Саудитска Арабия е ускорила изграждането на стена по протежение на северната си граница с Ирак.
Проектът е от 2006-а година, когато Багдад беше арена на ожесточени сблъсъци между шиити и сунити. Стената, която трябва да спре заплахата от Ислямска държава ще бъде дълга близо 1000 км. Освен бодлива тел ще бъдат изградени и допълнителни инженерни съоръжения, които ще препятстват нейното преминаване. Стената ще бъде охранявана с модерни средства за наблюдение и системи за засичане на движение и термални скенери. Нови 30 000 военнослужещи ще бъдат дислоцирани в района на границата.
Те ще бъдат подкрепени от специални механизирани взводове и специална ескадрила от хеликоптери. По цялото протежение на границата ще бъдат изградени 40 радарни кули. Те ще служат за ранно засичане на движение в района на границата. Освен това ще има и около 40 казарми за войниците и за 240 джипа за бързо реагиране.
Рияд издига още една подобна бариера - този път по границата с Йемен, където активна е Ал Кайда на Арабския полуостров.
Анализатори са скептични, че подобни мерки ще имат дълготраен ефект. Причината е проста – Ислямска държава използва социалните мрежи активно, за да вербува своите последователи.