"Набесне ли се?", питала майката на премиера малкия Бойко, когато се прибирал късно вечер от игра. Този щрих от житието на министър-председателя стана ясен тези дни в негово телевизионно интервю във връзка с оперирания му менискус. За Бойко не е ясно, но един друг политически играч от новата парламентарна вълна май се набесня. Главният прокурор Сотир Цацаров поиска имунитета на Веселин Марешки и още двама депутати от парламентарната група на партията му "Воля". И този път работата е много по-дебела от шамарената история с общинския съветник от Варна и председател на новоучредената пария "Възраждане" Костадин Костадинов. И от разправиите около пицарията в морската столица, с които телезрителите трябваше да лягат и стават маса време. Изнудване и заплахи над собственици на други аптеки, да прехвърлят част от собствеността си на негови или близки фирми. Или да спрат дейността си. За непослушните - трети вариант. Близо до тях се отваря "наказателна" аптека с драстично по-ниски цени и така до изсмукването на силите на непокорния търговец.
Разследването на Окръжна прокуратура - Варна започнало през декември 2014 г., а визираните случаи ни връщат още в 2011-12 г. Дамата в черно от родната прокуратура Румяна Арнаудова бе подготвила и набор от стъписващи за порядъчните люде конкретни разпореждания на Марешки във връзка с офанзивата му към конкуренцията.
Остава открит въпросът, защо чак сега се стигна до искането на Цацаров. Чак сега ли, след като Марешки разбърка картите и вкара себе си и цяла група народни представители в парламента, разследващите установиха представената от Арнаудова печална картинка. За времето, през което е текло разследването, Веселин Марешки най-напред странно се оказа президент на "Локомотив"-Пловдив, а след фиаското под тепетата се превърна в знаме на борбата с картелите и монополите. Създаде верига от бензиностанции с най-евтиното гориво у нас, основа партия, участва в президентските избори, където остана четвърти с 11,12%, а след парламентарните стигна и до Народното събрание.
Остава усещането, че някой го пусна да се да налудее и наиграе, както той си знае. Картел на горивата се оказа, че няма, но сънят на големите босове в бранша за година-две бе отнет. А народът стана подозрителен към дейността им, независимо, че присъстват на родния пазар от дълги години. Подобно на "наказателна" аптека в родната политика се яви "Воля" и на изборите го отнесоха останалите под чертата съседи в класирането - разцепените десни. Които от коалиционен партньор на ГЕРБ в предния парламент, влязоха в бокса за смяна на стратегия и тактика. "Воля" подби цената и дори реално занули стойността на политическите послания с евтино гориво и още по-евтини закани към статуквото, от което всъщност стана неделима част.
Успехът на "Воля" и отпаданато от играта на Реформаторите развърза ръцете на Борисов да се коалира с Обединените патриоти - твърде дискусионна, но единствена опция, без която отивахме към правителство на малцинството. Тормозът на Радан Кънев и капризите на останалите десни остана в миналото. Сега Борисов управлява на спокойствие с непретенциозните патриоти, от където единствено долита "Шоуто на Валери", а ролята на опозиция остава за шумните, но безопасни социалисти.
Изпълни ли ролята си еманципираният Марешки? Стана ли ненужен? Може ли да се превърне във Франкенщайн, ако остане в играта, след като опиянен от политическия си пробив става все по-неуправляем и непредсказуем. В интервю преди няколко месеца Борисов заяви, че лично за него Марешки е разочарование. Какво имаше предвид премиерът - по традиция никой не зададе уточняващ въпрос. "Влизането на Марешки в парламента е диагноза за целия ни народ", твърди опонентът му Костадинов. А дали прокуратурата не можеше да се намеси превантивно, преди диагнозата...