Геополитическата обстановка около Сирия и Иран кара Русия усилено да модернизира военните си групировки в Кавказ, Каспийския регион и териториите край Средиземно и Черно море, пише руският в. „Независимая газета“.
Изданието се позовава на източници от министерството на отбраната в Москва. Според тях Кремъл получил данни, че Израел подготвя с подкрепата на САЩ удар срещу ядрените обекти на Иран.
Проблемът е сред приоритетните, които ще бъдат обсъдени на днешната среща на високо равнище Русия-ЕС с участието на президента Дмитрий Медведев.
Русия започна да взема мерки за намаляване на своите загуби от евентуални военни действия срещу Техеран преди повече от година. Сега подготовката почти е приключила, твърди още "Независимая газета".
Според неговите източници тази есен е изцяло "оптимизирана" руската военна база в Армения - семействата на личния състав са изтеглени в Русия, а части от руския гарнизон край Ереван са преместени по-близо до границата с Турция, откъдето "войски на САЩ може да нанесат удари срещу обекти в Иран".
В пълна бойна готовност са поставени руските войски в базите, разположени в Южна Осетия и Абхазия. А кораби от руския Черноморски флот са на дрейф близо до границата с Грузия, която може да се включи в конфликта на страната на анти иранските сили, пише изданието.
В случай на пълномащабна война срещу Иран може би ще се наложи Русия да пробие грузинската транспортна блокада и да осигурява с военни средства транспортни коридори, за да снабдява базата си в Армения, коментира Юрий Неткачев, руски военен експерт.
"Независимая газета" съобщава и за други размествания на руски части в южните региони на страната. Освен това, тези дни група руски кораби начело с тежкия крайцер самолетоносач "Адмирал Кузнецов" се е насочила към Сирия, а нейният флагман се предвиждало да посети сирийското пристанище Тартус, където Кремъл има намерение да възстанови съществувалата по времето на Студена война своя флотска база.
Източниците от министерството на отбраната в Москва не потвърдиха, но и не опровергаха, че надводната групировка е съпровождана от атомни подводници, добавя в. „Независимая газета".
Руското военно командване явно се тревожи и заради Азербайджан, който за три години увеличи двойно военния си бюджет и дразни Техеран и Ереван с покупки на модерна разузнавателна техника, посочва Анатолий Циганок - друг специалист.
Според него обаче е малко вероятно Баку да подкрепи една антииранска военна кампания или да започне бойни действия срещу Армения. Напълно е възможно азербайджанската армия да нанесе превантивни удари срещу Армения и Нагорни Карабах, за да реши най-сетне в своя полза териториалния спор в региона, смята обаче трети военен аналитик - Владимир Попов.
Напрежението в Средния изток ескалира през последните дни след като иранската телевизия показа в близък план изчезналия американски безпилотен самолет.