Отидете към основна версия

2 135 4

Да листваме ЧЕЗ на Българска фондова борса

  • чез-
  • борса

Другото е да либерализираме пазара

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Национализацията на ЧЕЗ вече се радва на всенародно одобрение и си мисля, че това е целта на цялата пушилка около Гинка.

Това коментира Владислав Панев, съпредседател на Зелените и собственик на „Скай управление на активи“.

За мен базовия сценарий вече е, че държавата и човека зад г-жа Върбакова ще поемат контрола под бурни ръкопляскания. Нека припомним обаче какво се случва и в момента в държавните енергийни компании. Брутални загуби и задължения от няколко милиарда лева, амбиции за хвърляне на още милиарди в обречени проекти, практическа забрана за включване на нови мощности на пазарни цени към енергийната система. Всичко това гарантира или високи цени в бъдеще, или осчетоводяване на загубите за сметка на държавата.

Тоест, ще плащат или потребителите на електроенергия, или данъкоплатците. Още една държавна компания (по-рано още няколкото на ЧЕЗ) ще значи още схеми за кражби за управляващите. Назначаване на техни хора в бордове, партийни кадри на всички нива и във всички населени места. И източване чрез обществени поръчки. Защото това се случва в държавните енергийни фирми. Особено когато електропреносната мрежа трябва да се модернизира. Това ли искаме? Ако да, моля. Бих предложил точно обратното.

Продажба на 10-20% от капитала на държавните енергийни компании на фондовата борса. Така че контрола върху тях от страна на акционери да е силен. Защото, когато имаш "skin in the game", тогава можеш да съдиш директорите за разхищения, а самата компания ще е длъжна да дава подробна информация за сделки, отчети и т.н.

Дял може да се прехвърли и в Сребърния фонд. Така че да имаме с една идея повече гаранции за бъдещите си пенсии. Това направиха в Румъния и преобладаващо държавните им енергийни компании работят на солидни печалби и разпределят дивиденти. На Запад също е така. Другото е да либерализираме пазара.

Да се допускат лесно нови производители, които да продават електроенергия на конкурентни цени. Разходите за ВЕИ вече са достатъчно ниски. Вярно, до няколко години вятърните перки ще могат да издухат конкуренцията на "нашите" хора.

Но технологиите се развиват и няма смисъл да поддържаме старите, само защото са на приятели на властта, макар и да продават скъпо.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини