Отидете към основна версия

2 888 18

Най-послушната държава в ЕС се извини на Москва

  • българия-
  • русия-
  • газ-
  • борисов-
  • путин
Снимка: АР/БТА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Путин поздравява с ръкостискане, а българският премиер разкрива обятия, сякаш не са минали много години, откакто двете страни са в хладни отношения. Бойко Борисов, който по-рано сам направи всичко възможно за прекратяването на проекта „Южен поток”, а българският АЕЦ „Белене” така и остана недостроен, сега буквално заяви в Кремъл: „Научихме си урока”, пише в свои коментар по темата руското издание Вести.ру. „Определено нося вина за създалото се напрежение. Благодаря, че няма злопаметност”, пояснява българският премиер.

Днес България моли Русия да продължи газопровода „Турски поток” до нейна територия, за да се превърне в транзитна държава на газ за други страни от Европа. Метаморфозата, която е станала с българското ръководство, едва ли може да бъде определена като неочаквана. Всичко е пределно ясно: в минали години, следвайки указанията на ръководството на Европейския Съюз (ЕС), България сама на себе си си вредеше, но се надяваше на ответна поддръжка. В резултат загубите са огромни, а и от ЕС не постъпиха никакви компенсации. Българският премиер колоритно обясни какво става. „Ние сме най-лоялната, най-дисциплинираната държава в ЕС, и в резултат на това нас ни подминаха всички „потоци”. Много съм благодарен, че няма злоумисъл по този повод. Но по-старите винаги повече прощават”, продължи премиерът Борисов.

„Много се смущавам кой са по-младши и кой по-старши, като се има предвид, че по-старшите през цялото време ви подбуждат към това да платите. Но ние разбираме за какво става дума и българската държава разбира това прекрасно, че за реализирането на проекти с голям мащаб е необходима гаранция, преди всичко финансова гаранция. Общите загуби на „Газпром” във връзка с отказа на „Южен поток” са около 800 млн. EUR. Отчетохме го в графа „Загуба””, подчерта в отговор руският президент Владимир Путин.

Така, че Русия също отчита уроците си, макар да е готова към възобновяване сътрудничеството си с България. Конкретни решения за момента не са взети, но детайлното им обсъждане започна. „Това е в интерес и на самите българи, и на Москва. И затова ще се работи с конкретен план”, добави прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.

Цената, обемът доставки – всичко това предстои да се обсъжда, отчитайки цялостната картина на руския енергиен поток към Европа.

„В момента активно се дискутира въпросът за строителството на „Северен поток-2”. Колко газ ще се доставя чрез него? Въпрос е и какво количество от транзита през Украйна ще запазим. А ние сме готови да запазим украинския транзит. Също така е актуален и въпросът какво потребление ще е необходимо на нашите потребители днес и в близко бъдеще. Това, за което говорихме с господин премиера, това са напълно реални неща, тъй като работата по „Турски поток” приключва”, добави Путин в разговора си с Борисов.

Не е изключено и възобновяването на сътрудничеството между България и Русия относно проекта АЕЦ „Белене”. Ситуацията около него по-рано също беше доведена от българската страна до абсурд . блоковете бяха построени и доставени в страната. И на този етап всичко напълно забуксува. Сега в София най-накрая разбраха, че сътрудничеството с Русия е крайно важно за България. „Само една наша компания „Лукойл” инвестира над 3 млн. USD. 25% от приходите в държавния бюджет на България се формира за сметка само на една руска компания. Това ми се струва, говори много”, подчерта Путин.

България, между впрочем, през последните месеци също многократно подаде сигнали, че не на думи, а на дела е готова към възобновяване отношенията с Русия. И като пример, отказа за последва ЕС в процеса по отзоваването на руски дипломати.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини