Най-сигурното в любовта е нейната несигурност. Всички обяснения за нея са изключително тривиални и рационални, тъй като обясняват нещо, което е всепоглъщащо и необяснимо за нас. Това коментира пред Факти.бг Александра Петрова, психолог от сайта e-therapy.bg.
Ние се влюбваме, защото намираме някой, който според субективното ни усещане ни допълва изключително силно и ние заприличваме на две огледала, които се отразяват едно в друго. Или просто се отключва някакъв необясним механизъм (необясним за нас, тъй като на ниво биохимия и на ниво поведенчески механизъм това е обяснимо), уточнява Александра Петрова.
Празникът на любовта, 14 февруари, е едно напомняне. Това е един момент в който човек фокусира цялото си внимание към партньора, прави по-големи жестове. Особено за мъжете, които по-трудно изразяват близостта и емоционалния си порив към нежната си половинка този празник е необходим. В някакъв смисъл той дава зелена светлина, дава ти свобода да изразиш емоцията, посочва психологът.
По думите й за хората, които се обичат, всеки ден е празник. Хората които изграждат стабилно партньорство – при тях всеки ден трябва да има такъв тип жестове, за да се развива и поддържа връзката.
Относно любовта и дали тя може да се намери в социалните мрежи Александра Петрова предупреждава, че често се случва така, че там човек проектира своята потребност върху другия образ. Така другият се напасва много лесно към собствените му нужди и желания и се получава един илюзорен, много субективен и изкривен образ:
„В e-therapy имаме много такива случаи, в които хората кореспондират в различни социални мрежи, дори и с видеовръзка. Но когато решат да се съберат, изникват изключително много несъответствия, които са плод на личната фантазия, на личните сюжети, които човек е преекспонирал в своя партньор. Любовта може да се роди в мрежата, но продължението е в много различни посоки и много често хората се оказват силно изненадани от това, което откриват,” коментира още Александра Петрова.