Отидете към основна версия

2 668 10

Да не би Италия да е въвела еврото по принуда?

  • италия-
  • бюджет-
  • ес-
  • ек-
  • матео салвини-
  • еврозона

Арогантно е да игнорираш правила, които сам си подписал и чието спазване е в интерес на всички

Снимка: БТА/АР
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Тук и дума не може да става за някаква арогантност към италианския народ. Арогантно е обаче да игнорираш правила, които сам си подписал и чието спазване е в интерес на всички, пише ФАЦ по повод спора между Рим и Брюксел.

В Италия сега се повтаря нещо, което още преди няколко години бе безуспешно изпробвано в Гърция: партиите обещават на избирателите мед и масло, а после са принудени да гледат как Брюксел им слага спирачка. В резултат въпросните партии незабавно започват да се вайкат, че волята на народа била престъпно пренебрегната от едни бюрократи, които на всичко отгоре не са избрани по силата на демократичен вот. Или пък от другия обичаен виновник - Германия.

А поетите задължения?

Ясно е, че избирателите предпочитат да плащат по-малко данъци, да излизат по-рано в пенсия, да получават повече социални облаги. Но всичко това не освобождава техните правителства от задължението да спазват правилата, под които сами са се подписали. Точно такъв е случаят с Италия, която се присъедини към европейския валутен съюз по собствена воля, съвсем доброволно и без никаква принуда.

Затова Еврокомисията не превишава своите права, когато предупреждава Италия, че се носи към неконтролируема нестабилност. Не ги превишава и когато завежда наказателна процедура за надхвърляне на допустимия бюджетен дефицит. Тук и дума не може да става за някаква арогантност спрямо италианския народ, както твърди заместник-премиерът Салвини.

Арогантно е обаче да игнорираш правила, чието спазване е в интерес на общото дело - и следователно в интерес на всички в ЕС. Фактът, че тези правила едно време са били заобикаляни, пренебрегвани или незачитани, не може да послужи като оправдание за днешните нарушения.

Рим умишлено търси кавга с Брюксел

Да, Германия и Франция също не са без грехове по отношение на правилата за бюджетния дефицит. Може ли обаче това да служи на правителството в Рим като алиби за трупането на нови дългове? Не, не може. Но популистите от ляво и от дясно умишлено търсят кавга с Европа, защото това очевидно им носи приток на избиратели. А е пределно ясно, че този национализъм нанася сериозни вреди на ЕС.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини

  • Рим: Няма да се огънем пред ЕС

    Италианският премиер Джузепе Конте каза, че неговото правителство няма да отстъпи от бюджетните си планове. Той потвърди за пореден път позицията на Р ...
    24.11.2018
    2 402
    5
  • ЕС обяви война на Италия

    Европейската комисия отново отхвърли проектобюджета за 2019 година на управляващата популистка коалиция в Италия, който излиза в много голяма степен и ...
    21.11.2018
    2 642
    6
  • Как мафията стигна до нашата храна

    Джузепе Антоци беше предупреден повече от веднъж. - Ще свършиш с прерязано гърло - прочете той в една бележка, съставена изцяло от отделни думи, отряз ...
    15.11.2018
    8 475
    14
  • Италия отказа да се огъне пред ЕС

    Управляващата коалиция в Италия отказва да се огъне пред Европейската комисия, така че се очаква да не представи преработен бюджет за 2019 година, пое ...
    13.11.2018
    3 296
    21