За 2009 г. делата за издаване на класифицирана информация са 35, а за 2010 г. - 26. Техният брой намалява. Добрата новина е, че в Годишния доклад за 2011 г. няма нито един случай на нерегламентиран достъп до класифицирана информация на ниво "Строго секретно". Това заяви в Proинтервю председателят на Държавната комисия по сигурността на информацията Цвета Маркова.
Затягането на дисциплината и изострянето на вниманието към случаите на нерегламентиран достъп доведе до повишаване на интереса към обучението и през 2011 г. в новооткрития Център за обучение в Банкя преминаха повече от 300 служители по сигурността на информацията. Това е етап от един продължителен процес, който ще се развива през годините и който дава вече своите положителни резултати, както се вижда от Годишния доклад за 2011 г., коментира Маркова.
Тя информира още, че експертите от ДКСИ изготвят експертизи по делата. „За целта експертите от дирекции "Правна и международноправна дейност" и "Защита на класифицираната информация" преминаха обучение за изготвяне на съдебни експертизи към Института по криминалистика на МВР.
Успехите в тази област се измерват не с броя на осъдителните присъди, а точно обратното - с липсата на такива, категорична е председателката на ДКСИ.
Постигнатото през 10-те години от създаването на ДКСИ и какво предстои
За тези 10 години ДКСИ се институционализира, изгради административния си капацитет и международен авторитет, обособи се като наистина важна структура в системата от органи в сферата на националната сигурност. На национално ниво взехме участие в дискусии и кръгли маси по въпросите на ЗЗКИ, Закона за специалните разузнавателни средства, Наказателно-процесуалния кодекс, съдебната система. В момента подготвяме задължителни указания за класифицираната информация в съдебната фаза, които са съгласувани със службите за сигурност, службите за обществен ред, МВР, ДАНС, прокуратурата, Върховна касационна прокуратура и Върховния касационен съд и ще решат в значителна степен практическите проблеми.
В международен аспект ДКСИ представлява Република България в Комитетите за сигурност към НАТО и ЕС и участва при изработването на политиките в областта на сигурността и в редакцията на промените на директивите на НАТО и регламентите на ЕС. Това всъщност е лицето на националния принос.
Значението и мястото на ДКСИ
В България има 13 служби за сигурност и обществен ред и Комисията осъществява методическо ръководство и контрол над тях в областта на защитата на класифицираната информация. Едно от най-важните й значения е, че тя е Централна регистратура за НАТО и ЕС, подготвя и домакинства инспекциите на екипите от НАТО и ЕС в над 2000 организационни единици в цялата страна. ДКСИ е точка за контакти в областта на международните отношения. Съществуването на такъв орган, напълно независим от останалите министерства и служби, наричан съобразно терминологията на НАТО и ЕС "Национален орган по сигурността", е абсолютно условие за членството в Алианса и ЕС. Поради дискретността на естеството на нашата работа нормално е да не се знае много за нас. Това , че не се знае много означава, че си вършим добре работата.
ДКСИ е сключила 39 международни споразумения. Как се подбира с кой точно се сключва подобно споразумение?
В началото на всяка година ДКСИ прави запитване до МВнР за външнополитическите приоритети на Република България и съобразно указанията на Външно министерство се прави план за дейността на Комисията по отношение на другите държави. Принципно най-лесно е да се преговаря с държави-членки на ЕС и НАТО, защото те са подчинени на еднакви минимални критерии и стандарти и устройството на сектора за сигурност почива на единна философия. Истинско предизвикателство за всеки юрист в областта на международното публично право представлява воденето на преговори с държави от други континенти и докосването до непознати правни системи. Огромно и заслужено е удоволетворението, че имаме подписани споразумения с държави като Южна Корея. Това е наистина една пионерска дейност, чиито резултати ще се почувстват за в бъдеще.