Отидете към основна версия

5 606 32

В Халкидики: "Македония е гръцка"

  • гърция-
  • македония-
  • халкидики

Стане ли дума за гостите от Северна Македония - сред гърците се усещат страх и ярост

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Халкидики е рай за туристи. Но стане ли дума за гостите от Северна Македония, сред гърците се усещат страх и ярост. Има и сблъсъци. А в един бар в Халкидики паролата за връзка с интернет дори гласи "Maкедония е гръцка".

В градчето Неос Мармарас на полуостров Халкидики туристическият сезон е в разгара си. Големият плаж е добре посетен, а вечер ресторантите и баровете са пълни. Трите ръкава на полуострова в Северна Гърция са съвсем близо до съседните балкански държави. Затова редом с германците, англичаните и французите, се срещат много българи, сърби, албанци и македонци.

Спорът за името между Гърция и днешната Северна Македония е официално приключен, но Преспанското споразумение не успя да премахне напрежението между хората. Фактът, че едно гръцко правителство допусна бившата югославска република да използва името Македония, предизвиква тук, на полуостров Халкидики, в едноименния регион на Северна Гърция, предимно гняв и неразбиране.

Раната не е затворена

"Не желая името ми да се назовава, защото не мога да кажа нищо хубаво", предупреждава собственикът на един ресторант. "Виждаш ли тази снимка?", пита той и сочи една стара фотография на мъж с македонска носия. "Познавам историята си - тя е подкрепена с факти", подчертава мъжът. Струва му се скандално, че хората от съседната държава, които посещават заведението му, се хвалят с това, че са македонци. Той твърди, че няма нищо против хората от Балканите. Особено със сърбите, които често прекарват почивките си в Неос Мармарас, поддържал добри контакти. Но за това имало други причини. Гърция така и не е признала Косово за независима държава, а по времето на югославските войни Атина категорично застана на страната на Сърбия. Документи и снимки доказват, че е имало дори гърци, които са участвали в клането в Сребреница, за което гръцките медии писаха подробно.

Историята на региона е твърде сложна. А спорът за името със Северна Македония е наистина болезнен въпрос за гърците. "Имам служители от България и от Албания. А майката на един от моите работници е дори от Скопие", казва притежателят на ресторанта, който, както мнозина тук, очевидно не иска да назове името на новата държава Северна Македония. По този начин явно подчертава: Македония, това сме само ние.

Как се прилага Преспанското споразумение

Северна Македония трябва да изпълни редица условия, които ѝ бяха поставени, за да се сключи компромисното споразумение за името. От няколко месеца насам Скопие вече няма право да използва "Звездата от Вергина" - жълтото слънце на син фон, което може да се види и по балконите на много от хората в Северна Гърция.

Гърция следи развитието на нещата много внимателно. И мнозина се чувстват засегнати, когато видят автомобили, чиято национална регистрация "МК" не е заменена със "СMK".

Много от тези промени създават допълнителни усложнения за туристите, които от години идват от Северна Македония на Халкидики. Необходими са им нови лични документи, нови шофьорски книжки, нови регистрационни номера на автомобилите.

Македония се отнася сериозно към споразумението. Една македонска журналистка, дошла на курорт в Неос Мармарас, разказва, че министър-председателят Зоран Заев коригирал колегите ѝ, когато използвали старото име на държавата. Но когато северномакедонците тръгнат с колите си от Гърция обратно към дома, на табелите по гръцките пътища все още пише само "Скопие", а не "Северна Македония".

Прагматизъм и тиха ярост

В Неос Мармарас гърци и македонци избягват да общуват помежду си. "Не сме дискриминирани, но всъщност нямаме и никакви контакти с гърците", разказва една туристка, която от години посещава Халкидики. Тя харесва плажовете и вече е обиколила редица места. Дошла е да си почива, а не да се занимава с политика.

Същата позиция застъпват и повечето собственици на ресторанти и хотели в Халкидики. "С хората, които си плащат за престоя при нас, не обсъждам политиката", казва съдържателят на един бар. И той не желае името му да бъде споменавано. "Имам си мнение, но не искам да обиждам никого", заявява и съдържателят на едно кафене в центъра на града.Той явно иска да задържи клиентите си от Северна Македония.

Ситуацията е напрегната. Когато в Неос Мармарас стане дума за туристите от съседната държава, се усещат страх и ярост. И съвсем не всички успяват да се удържат - македонски туристи разказват за сблъсъци с туристи от Гърция. В един плажен бар на първия ръкав на Халкидики паролата за връзка с интернет е "Macedonia is Greek" - Македония е гръцка. Открита провокация.

Македонците носят пари

"Подобни случаи не отразяват мнението на мнозинството предприемачи на Халкидики, които биха искали да приемат гостите от Северна Македония професионално и с уважение", твърди Григорис Тасиу от местния туристически съюз. В месеците от юни до септември в Халкидики на курорт идват около 150 000 туристи от Северна Македония. "Това означава, че това е важен пазар за нас", казва Тасиу.

При това двата народа са свързани далеч не само от туризма. Много македонци следват в Гърция. Търговията между двете държави се развива бурно. Дълго преди Преспанското споразумение големи гръцки фирми се бяха установили в Северна Македония и печелят там добри пари. Но в Гърция за това почти не се говори, или пък - само с неохота. Ако някой ден от двете страни на границата осъзнаят, че съседните държави имат полза една от друга, несекващият спор за името може да се окаже не толкова важен.

Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 11 гласа.

Свързани новини