В район с нестабилни икономики със сериозни фискални затруднения, България постигна забележителен успех с еврооблигациите си, емитирани тази седмица. Така започва статия на в. „Файненшъл таймс“, посветена на завръщането на страната ни на международната дългова сцена. Решението на София да отиде на пазара частично е свързано с краткосрочни бюджетни отражения на фона на бавното възстановяване от дълбоката рецесия.
Според изданието, петкратното презаписване и ниската лихва свидетелстват за доверие в дългосрочната фискална перспектива на България. В момента лихвите по дълга са 7,5% и останалите страни в региона са под доста голямо напрежение, анализират авторите на статията и правят сравнение с резултатите от емисиите на съседни балкански държави. Изтъкнати са проблемите на Гърция, Румъния и Сърбия.
След икономическата криза през 1997 г. България пое високо оценена фискална политика, в резултат на което отчиташе редовни бюджетни излишъци през последното десетилетие. Вестникът отчита и оценява удържането/ „усмиряването“ на бюджетния дефицит до 1,3% за 2012 година. В допълнение, се посочва, че българският публичен дълг е в размер на 16 процента от БВП. Успехът на емисията еврооблигации може да е важна стъпка в процеса на възстановяване на страна, завършва изданието.