Правителството на Ердоган иска да изгради турски училища в онези германски градове, където живеят особено много хора от турски произход. Съответните преговори с Берлин вече са в ход. Но се чуват и критични гласове.
Германското правителство и Турция водят преговори за сключване на споразумение, което ще позволи на Анкара да изгради в Германия турски училища. Тази договореност ще бъде правната рамка за откриването на три турски училища - като реципрочна мярка на трите германски училища в Анкара, Истанбул и Измир, съобщава "Зюддойче Цайтунг", позовавайки се на източници от германското външно министерство.
В Берлин, Кьолн и Франкфурт
Обсъждат се три града с големи турски общности, в които да заработят планираните турски училища - Берлин, Кьолн и Франкфурт на Майн. Преговорите, в които освен правителството участват също и отделните германски провинции, се водят от лятото на 2019 година. Както уточнява "Зюддойче Цайтунг", до тях се е стигнало след като година преди това турските власти временно затвориха германското училище в град Измир - заради невалидна правна рамка, обяви тогава турското образователно министерство.
Подготвяното сега споразумение с турското правителство цели да осигури именно правната рамка за германските училища в Анкара, Истанбул и Измир, посочва "Зюддойче Цайтунг" и уточнява, че в момента проектоспоразумението чака да бъде одобрено от отделните федерални провинции, тъй като въпросите на образованието попадат в техните компетенции.
Според германското законодателство, Турция, както всяка друга чужда държава, няма право да управлява директно планираните турски училища в Германия. Затова тази роля трябва да се поеме от частни сдружения. Както уточнява "Зюддойче Цайтунг", въпросните училища ще функционират като алтернативни частни училища , които ще имат правото сами да избират методите си на преподаване и самостоятелно да назначават персонала. Съдържанието на преподавания материал обаче трябва да е съпоставимо с това в обществените училища. Освен това тези училища ще се нуждаят от специален лиценз и ще се подчиняват на законодателството в съответната провинция.
"Входна врата за идеологията на Ердоган"
Въпреки че всичко изглежда строго регламентирано, опозицията в Германия е загрижена, че по този начин авторитарното правителство на президента Ердоган може да разшири влиянието си над турците в Германия, започвайки още от училищната скамейка. Не бива да допускаме тези училища да се превърнат във входна врата за идеологическата пропаганда на Ердоган, предупреди в тази връзка депутатът Петер Хайд от Свободната демократическа партия. Важно е също така да бъде гарантирано, че Турция няма да използва споразумението за създаването на паралелна образователна система в Германия. Именно поради това е предвидено броят на турските училища да бъде ограничен до три - колкото са и германските училища в Турция.