Отидете към основна версия

1 361 7

Меглена Кунева: Само гражданското общество може да “оздрави” съдебната система

  • меглена кунева-
  • съдебна система-
  • "оздрави"
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

“Не може да се чака това правителство да се смени, защото очевидно не успява в реформата в правосъдието и вътрешния ред и след това да се започне на чисто. Повече не може да се отлага случването на реформите за някаква по-добро бъдеще време”. С тези думи председателят на „Движение България на гражданите“ Меглена Кунева откри дискусия на тема “Оценка на реформата в областта на правосъдието и вътрешния ред в България дни преди доклада на Европейската комисия”. Събитието се проведе в столицата и събра представители на неправителствени организации и експерти в областта на правосъдието и вътрешния ред.

По думите на Меглена Кунева, голяма част на неблагополучията на правителството се състоят в неразбирането на проблемите. “По-малко ги подозирам в недобронамереност, отколкото в много голямо незнание”, каза още Кунева. Тя обяви, че „България на гражданите“ ще работи за грамотна реформа в областта на правосъдието и вътрешния ред. Това може да стане чрез създаването на Консултативен съвет, в който представители на съдебната, законодателната и изпълнителната власт, заедно с експерти от неправителствения сектор, ще работят за действителна съдебна реформа.

Председателят на “Движение България на гражданите” за пореден път разкритикува опитите на министър-председателя Бойко Борисов да смекчи критичния тон в предстоящия доклад на Европейската комисия чрез посещението му в Брюксел миналата седмица. По думите на Кунева това поведение е унизително. “Механизмът за сътрудничество не може да бъде променен през опити за ухажване или сплашване на ЕК. Това правителство получи кредит на доверие от ЕК, както и всяко друго. Но на третата година не можеш да се оправдаваш с наследеното, нито че си нов, нито да оправдаваш безобразията с участието на изпълнителната власт”, допълни Кунева. “ГЕРБ спечели изборите не с обещания да прави магистрали, а да прави реформа в съдебната система, да се справи с корупцията и престъпността”, коментира още Меглена Кунева. По думите й, в момента процесите в съдебната система се развиват негативно. Тя припомни, че за председател на Върховния административен съд е избран магистрат без опит в административното право. Кунева опроверга и твърденията на вътрешния министър Цветан Цветанов, че управляващите нямат общо със състава на този Висш съдебен съвет, като припомни, че двама от членовете му са избрани именно с гласовете на депутатите на ГЕРБ.

Меглена Кунева подкрепи протеста на съдиите и припомни, че преди година две съдийки сами напуснаха ВСС в знак на протест срещу натиска, оказван от управляващите. Според Кунева единствената надежда за справяне със ситуацията идва от гражданското общество.

Секретарят на “Движение България на гражданите” Йонко Грозев коментира, че програмата на партията в сектора ще заложи на разделено управление на съда и прокуратурата и съответното профилиране на ВСС, който би следвало също да се раздели. “Правителството няма цялостна оценка за това какви са проблемите в съдебната система, правят се маскировъчни действия, хвърлят се идеи, от които после се оттеглят и се заменят с нови”, коментира Грозев. “Има откровени нарушения на процедурите, задкулисни интереси, няма ефективни дисциплинарни производства”, каза юристът и допълни: “Европейската комисия поиска структурни промени във ВСС, но управляващите не дават дума да се обели за такива промени”.

Според Йонко Грозев уволнението на съдия Мирослава Тодорова е нагледно доказателство, че ВСС изпълнява поръчка на управляващите. “Системата е в такава степен корумпирана и недобре работеща, че не можеш да си почтен професионалист и да вършиш работата си добре. Който не слуша, го затрупват с работа, за да сгреши, а после го бият по устав, както в момента се случва със съдия Тодорова”, каза още секретарят на “Движение България на гражданите”.

Юристът Георги Атанасов, един от учредителите на Сдружение “България на гражданите”, подчерта, че от обществеността непрекъснато се крие темата за реформа в прокуратурата. Според Атанасов, няма никакъв напредък от предходния доклад по ПВР, който беше обявен през февруари. “Всички усилия са съсредоточени върху промените в закона за отнемане на имущество, придобито от незаконна дейност и замяна на едни лица като административни ръководители с удобни на властта”, каза Атанасов. По думите му, прокуратурата се намира “под пресата между некачествената работа на МВР и твърде формалните изисквания на наказателния процес, предявявани от съда.” “Прокуратурата е прекрасен инструмент при отсъствие на отговорност, при която изпълнителната власт контролира всичко. Премиерът се изживява като изпълнителна, законодателна и съдебна власт”, допълни още Атанасов и цитира статистика, според която “осъдителните присъди в страната са 97,6 % , а в същото време има 0 % осъдителни присъди по делата, наблюдавни от Брюксел”. Атанасов изрази тревога, че “70% от анкетирани в проучване от 2012 година прокурори признават, че има корупция в съдебната система”.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини