Отидете към основна версия

8 306 54

България и коронавирус: няма план, хаосът е голям

  • коронавирус-
  • зараза-
  • вирус-
  • здравеопазване-
  • здраве

Коронавирусът се разпространява из Европа. Но България няма план за действие. Едно е ясно: сумата за клиничната пътека, по която ще минават болните, е нищожна. Какво е предприела властта? И какво знаят лекарите?

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Вярвате ли, че Господ пази българите? Вярвайте, защото друга надежда няма да има, ако коронавирусът достигне и България. Показното учение, което направиха вчера на летище София, не разкрива ни на йота реалната картина за готовността на българските институции и болници да се справят при поява на болен. За щастие, такъв (засега) няма. Как изглеждат нещата?

Днес е 47-ият ден,откакто на 31 декември 2019 в град Ухан в китайската провинция Хубей възниква клъстер от случаи на пневмония с неизвестна етиология. На 9 януари Центърът за контрол на заболяванията в Китай съобщи, че нов коронавирус (nCoV-2019) e открит като причинител на заболяването. Днес, 26 февруари, в България няма нито един ред писмени указания, спуснати от Районна здравна инспекция (РЗИ) или Министерството на здравеопазването, които да информират за някакъв план за действие и превенция, споделиха пред Дойче Веле двама директори на болници, пожелали да останат неназовани.

Какво е свършила до момента властта?

На 11 февруари бе открита телефонна линия към Министерството на здравеопазването за въпроси на граждани и организации относно епидемията с коронавирус Ковид-19. На 24 февруари премиерът Бойко Борисов свика извънредно заседание на Съвета по сигурността за коронавируса, а на следващия ден бе извършено учение за реакция при случай на заболял, което бе обилно представено от медиите. Шефът на кризисния щаб ген. Венцислав Мутафчийски обеща да дава ежедневни брифинги. И толкова! Повече пиар, отколкото работа по същество.

Липсват инструкции кои от всички пневмонии да се изследват и по какъв начин става изследването. Къде следва да се изпрати пациентът, заплаща ли се изследването и от кого, каква е клиничната картина и усложненията. Публичната информация е, че премиерът Борисов е "препоръчал" тестовете да не са платени - освен за тези, които искат да се изследват без да проявяват симптоми. Но изследванията все пак ще се ограничават, тъй като ВМА и Центърът за паразитни и заразни болести разполат в момента с не повече от 1000 и чакат да се изпълни допълнителната заявка.

Засега тестове за коронавирус се правят само в лабораторията към Националния център за заразни и паразитни болести, предстои откриването на още две - във Варна и Стара Загора. Това бе обявено публично, но вероятно българските власти очакват медицинският и болничен персонал да се информира от медиите.

Не беше ясно и по каква клинични пътека ще се лекуват евентуални болни от коронавирус. Днес обаче от НЗОК отговориха на запитването на Дойче Веле. "Лечението на пациентите ще се извършва по клинична пътека № 104 - "Диагностика и лечение на контагиозни вирусни и бактериални заболявания - остро протичащи, с усложнения"". Финансовите средства по нея са нищожни за справяне с коронавирус - става дума за 618 лева. Дори за пътеката за лечение на пневмония са отредени 677 лева. Но и те бихи били крайно недостатъчни, защото понякога само антиобитиците "изяждат" почти цялата стойност на пътеката.

Паника при хората, наплив при личните лекари

"Моя пациентка се връща от Милано, с автомобил, не със самолет, тъй като полети няма. Ще е под карантина, но как да се постъпи с членовете на семейството, с които е била в контакт? Ако вдигне температура, ще трябва да се извика "Бърза помощ", но хората там не са снабдени с екипи и маски. Какво ще правим?" Това се пита една лична лекарка, практикуваща извън София.

Пациентите ѝ я бомбардират с обаждания да им даде указания какви превантивни мерки да вземат, а някои от тях са абсолютно убедени, че коронавирусът е биологично оръжие и спасение няма. Хора с по-лабилна психика са изпаднали в паника. Тя разказва още, че дезинфектантите по аптеките са на изчерпване, на някои места могат да се намерят само ако имате връзки - като при социализма. В столичните аптеки тези продукти също свършват, наред със спирта. Директор на болница, купувал маските преди появата на коронавируса по 7 лева пакета, заяви, че сега цените са скочили до 50 лева за пакет.

Ген. Мутафчийски бе съобщил, че са отделени над 8000 костюма и маски за медици, които ще се занимават с пътникопотока от Италия - но тук очевидно става дума за медиците в София. Както стана ясно, хората вече не пристигат на аерогара София, а с автомобили по градовете.

Министърът на здравеопазването се обърка дори за болничните

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев успя да внесе смут с изявлението си вчера, че хората, поставени под "доброволна карантина", трябва да си вземат отпуска, защото нямат право на болничен. Опровергаха го председателите на здравната и социалната парламентарни комисии д-р Хасан Адемов (ДПС) и д-р Даниела Дариткова (ГЕРБ). Те "поправиха" министъра - според нормативната уредба, дори на здрав човек, който е здравноосигурен и е бил в контакт със заразноболен, се полага болничен. Издава се от личния лекар.

Това право за осигурения е гарантирано в чл. 43 в Кодекса за социално осигуряване, обясни в парламента д-р Адемов. Според текста, всички осигурени лица имат право на парично обезщетение за т. нар. карантина. Става въпрос за осигурени лица по предписание на здравните органи. "14 дни има право да изписва болничен личният лекар и той преценява на база на информацията дали да издаде болничен, или не", коментира депутатът от ДПС.

Според д-р Дариткова, която е и председател на ПГ на ГЕРБ, трябва да има организация как лекарите да получат потвърждение от граничните власти, че пациентът наистина се връща в България от рисков район, засегнат от коронавируса. Целта е да не се злоупотребява, но такава организация - кой кого да известява, засега липсва.

Други депутати смятат, че български граждани, на които им се наложи карантина, а разполагат с много дни отпуска, биха могли да използват част от тях. А лидерът на социалистите Корнелия Нинова призова правителството да събере работодателите, НОИ, НЗОК и Българския лекарски съюз, за да се намери адекватен механизъм и държавата да поеме разходите.

И докато здравните власти се натуткат с указанията, а законодателната и изпълнителна власт изяснят как да се процедира с новата вълна болнични, Господ пази България. Поне засега.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 15 гласа.

Свързани новини