Коментар на Кристел Неан, Agora Vox
На 26 април испанският в. „Ел Паис“ публикува статия на Владимир Зеленски, озаглавена „Призракът на фалита витае над Украйна“, в която украинският президент моли Запада да му помогне да предотврати тази катастрофа. За съжаление, тази статия потвърждава моя предишен анализ за състоянието на украинската държава и риска от нейния крах.
Зеленски признава, че Украйна е на ръба на фалита
Можем да се обзаложим, че администрацията на украинския президент е изпратила тази статия, подписана от ръката на самия Зеленски, до няколко важни западни вестника, за да напомни на западните съюзници на Киев, че без тяхната помощ украинската икономика може всеки момент да рухне и ако те не предприемат нищо, фалитът на страната ще лежи на съвестта им. И освен "Ел Паис", изглежда, че другите големи европейски вестници са по-загрижени за коронавируса и бъдещето на собствената си страна след епидемията, отколкото за съдбата на Украйна.
Съдържанието на самата статия е доста назидателно и подкопава красивата проукраинска пропаганда на Запада, с която ни проглушават ушите още от времето на Майдана. В самото начало Зеленски признава, че „Украйна не е успяла да промени своята икономика, която се базира на продажбата на суровини, и е силно зависима от чуждите пазари“. По-нататък той обяснява, че поради това, както и в резултат от протакането на реализацията на реформите, Украйна сега е изправена пред потенциално нова икономическа криза. Оттук нататък той започва да шантажира Запада, подчертавайки, че неговата страна се нуждае от получаването на спешна помощ от МВФ и Световната банка и че без нея над страната надвисва „призракът на фалита, който ще хвърли Украйна в нищета“. С други думи, Украйна се намира на ръба на краха и въобще няма с какво да плати дълговете си. А ако Западът реши да изчака фалита преди да ѝ помогне, нещата ще станат още по-зле, защото в опасност ще се окаже животът на милиони хора. Зеленски пише: “Възстановяването след фалит ще бъде дълго и трудно. Ние не можем да рискуваме живота на милиони хора и затова очакваме нова програма за финансиране от МВФ и Световната банка“.
Зеленски лъже за постиженията на Украйна
Но въпреки всичко, признанието на Зеленски, че „постмайданна“ Украйна претърпя поражение по всички фронтове, едва ли ще накара Запада да се раздели с няколко милиарда. Затова украинският президент преминава към възхвала на собственото си правителство, без да се колебае да преувеличава или даже безсъвестно да лъже. Той трябва да представи Украйна като привлекателна държава и затова твърди, че неговото правителство е провело много повече от исканите от Запада реформи, отколкото предишните украински власти. По думите му, то вече е формирало антикорупционната система, реформирало е финансите, приело е над 100 закона за подобряване и модернизиране на юридическата система, работи над програма за привличане на инвестиции, приело е два нашумели закона: „против Коломойски“ (за да изчисти банковата система от олигарси) и за сваляне на мораториума за продажбата на селскостопанска земя. Но покрай това Зеленски премълчава един съществен проблем. Гореспоменатият закон за сваляне на мораториума не удовлетворява МВФ и Световната банка, които искат да се отиде още по-далече. Те искат чуждестранните предприятия и частни лица да имат възможност масово да купуват украинска земя. Приетият от Радата закон официално не допуска това. Тоест, думите на президента изглеждат като гротеска, когато в следващия абзац на статията превъзнася Украйна като селскостопанска държава.
Тук даже не си струва да споменаваме нелепите му изявления, че блокирането на продажбата на земя държи милиони украинци в бедност. Разбира се, те веднага ще забогатеят, когато Сорос или Bayer-Monsanto изкупят земята за грошове. Необходима е значителна доза цинизъм, за да се опиташ да представиш тази реформа като част от борбата срещу бедността в Украйна, след като тя ще доведе народа до нищета, както беше през 1990 г., когато бяха приватизирани компаниите и след това бяха продадени за символични суми. Украинците прекрасно разбират какви ще бъдат последствията, защото мнозинството от тях са против отмяната на мораториума. Този абзац в текста на Зеленски представлява ода за подчинението на Украйна на заповедите на Запада. В него Зеленски открито казва, че правителството му е готово още по-активно от предишните правителства да продава страната в замяна на международна помощ.
Прекрасно знам, че Зеленски настоява да бъде легализирана и проституцията, но това не е повод да превъзнася проституирането на собственото си правителството по-отношение на Запада. Лесно може да разберем защо моята статия не беше преведена и публикувана на сайта на президента на Украйна. Работата е там, че украинците, и особено селскостопанските производители, прекрасно знаят какво представляват произлезлите от Майдана правителства и че именно заради техните политики тънат в нищета, а не защото нямат възможност да продават земята си на чужди спекуланти. Съмнявам се, че радикално настроените украински националисти виждат повод за гордост в разпътното поведение на украинското правителство.
Зеленски също така лъже безсъвестно за „пътя за мир“ в Украйна след началото на диалога с Русия, която не желаеше да разговаря с предишното правителство. Въпреки това не е необходимо да се обсъжда въпросът за Донбас с Русия, защото Украйна не воюва с нея, а с Донецката и Луганската народни републики. Впрочем говорейки именно с тях през декември 2019 г. и април 2020 г., Украйна направи два обмена на военнопленници, като позволи да се приберат по родните си домове (както се похвали Зеленски) общо 227 души. Зеленски може дълго да говори за срещата на Нормандската четворка, за да създаде представа за движение на негова страна по „пътя на мира“, като вече заяви в документалния филм за него, че е ускорил Минския процес, макар,че това въобще не отговаря на действителността. Но истината е там, че с изключение на размяната на пленници, сегашното украинско правителство не се е придвижило и на йота в реализацията на Минските договорености. Все пак внимавай Владимир, умишлено заблуждаващата реклама се смята за престъпления в Европа.
От просяци в международни герои
Съдейки по всичко, Зеленски осъзнава, че дългогодишната просия измори Запада, затова той добавя и параграф с текста, че „Украйна не е само страна, която проси помощ, но и страна, която вече има положителен опит в борбата срещу коронавируса и може да помогне и на други страни“. Президентът отбелязва, че Украйна е помогнала на 25 страни да извозят своите граждани от Китай и е изпратила в Италия група анестезиолози и партида медицински спирт. Това обаче едва ли е достатъчно да прикрие катастрофата с мерките на държавата срещу епидемията от коронавируса в Украйна. За какъв положителен опит в борбата срещу коронавируса говори Зеленски? За разправата над завърналите се от Китай украински граждани? За хаоса в обществения транспорт след затварянето на метрото и въвеждането на квоти, които доведоха до фалит автобусните превозвачи? За затваряне на частните пазари, което доведе до вълнения в редица региони? За останалите без работа хора, които не получават достойни компенсации? Съмнявам се, че самите украинци биха нарекли опита си в борбата срещу коронавируса „положителен“.
По-нататък в статията си Зеленски споменава подкрепата, която е оказал на ЕС за запазване санкциите срещу Русия, с която Зеленски според собствените му твърдения се стреми да води диалог. Противоречието в тези две негови твърдения подчертава лъжливостта на заявената му готовност за разговор със съседа. Правителството на Зеленски е също толкова русофобско, колкото беше и предишното. Но все пак, за какво е тази негова статия? Зеленски вижда, че Украйна отпадна като първостепенен приоритет за Запада, поради това, че постоянно проси пари, но не прави нищо, както в плана на реформите, така и по отношение на Минските договорености. И за изминалите шест години Западът се измори от това.
На фона на епидемията с коронавируса съдбата на Украйна и нейния потенциален фалит, станаха по-малък проблем за Запада, пред който стоят много по-съществени задачи. Вследствие на това президентът на Украйна публикува тази молба в западния печат в смисъл, помогнете ни, защото нашият фалит ще тежи на вашата съвест. Това потвърждава извода, който правят редица западни анализатори и то вече не една година, че без постоянна западна финансова помощ, днешна Украйна е обречена на фалит и провал. Украйна няма да може да оцелее без Русия като исторически и естествен търговски партньор, а Западът не е в състояние да компенсира тази загуба. Псевдореволюцията на „достойнството“ се превърна в пълен провал, което потвърждава в статията си и Зеленски с молбата си към Запада да спаси страната му от фалит и разоряване.
Превод от френски: Никола Стефанов