"Много е съмнително какво сме подали за чакалнята на еврозоната. Никой не знае...не се знае какво сме подали, какъв документ сме подали, кой го е подал, в качеството си на какъв го е подал...г-н Радев, говерньорът на БНБ, каза, че очаква до три месеца да сме готови...а тези документи за присъединяване към валутния режим трябва да бъдат подадени от финансовия министър и говерньора на БНБ. Ако не е подписано от говерньора на БНБ и той не знае, не знаем какво сме подали, върху подаденото е сложен гриф, че е секретно и ЕЦБ не го е публикувала този документ, тоест не е ясно какво сме подали, тоест наистина не е ясно какво сме подали.
Искам да припомня някои думи на финансовия министър, които очевидно са в контраст с изказванията на премиера и някак си изглежда странно, че финансовият министър и премиерът не си говорят или ако си говорят си говорят на различни езици и не се разбират. Ще се опитам да го цитирам дословно: аргументът, че присъединявайки се към еврозоната ще седнем на масата само показва нашите грешни стимули. Тоест той сам казва, че ако се присъединим, няма да седнем на масата, няма да започнем изведнъж да получаваме и да се изсипе рогът на изобилието. Следващо негово изказване погрешно и вредно, в думата вредно съм сигурен за нея, че през присъединяването ще се решат нашите икономически проблеми и че ще може да просперира икономиката ни. Искам нещо да стане ясно, ЕЦБ основната ѝ функция е да регулира инфлацията в еврозоната и да я поддържа на 2%. Всички студенти по икономика още в първи курс, в първи курс се изучава, изучават пряката връзка между инфлация, доходи, безработица. Когато безработицата намалява и доходите растат, расте и инфлацията, затова в България миналата година инфлацията беше 3,7% по данни на НСИ. Ако инфлацията беше задържана в границите на 2%, нито безработицата щеше да бъде толкова ниска, нито доходите щяха да порастнат толкова. Не е лошо да се припомнят тези основни икономически понятия и познания, за да може да взимат адекватни и правилни решения.
Ако бъдем ограничени в начина на провеждане на нашата фискална политика, то България няма да може в обозримо бъдеще, по-дългосрочен период, даже да навакса изоставането си, което към момента, по официални данни пак на Евростат, ние в момента сме на 50% от средностатистическия доход за ЕС.
Другото изказване на нашия финансов министър, както и на подуправителя на БНБ беше, че ние няма да позволим ЕЦБ да контролира нашите банки, докато не влезем в еврозоната. Как изведнъж и защо и каква е причината да се откажат от тези си изказвания, защото присъединявайки се към валутния механизъм ЕРМ 2, ние към момента, както изглежда, ще се откажем от контрола, който оказва БНБ върху банките.
В България основните предприятия са микропредприятията с персонал до 9 души и оборот под 4 милиона лева и стойност на активите под 4 милиона лева. Но те са и основният работодател... И те успяват да се справят с всичките изисквания, които държавата чрез своите лицензионни, регулационни и всякакви режими, които държавата им налага, те успяват да се преборят и просъществуват в тази среда и тези хора нямат мазнинки. Може да ги приемете образно като бегач на маратон.
Така наречената мярка 60/40, която първоначално беше 23/77, сега в момента е 38/62, това са фактите, това е точното изражение на мярката, като разпределим тежестта кой какво плаща."
Вижте във видеото цялото интервю с Пламен Данаилов в "Студио Хъ":