Отидете към основна версия

7 518 32

Сирия: губи ли Асад почва под краката си?

  • сирия-
  • башар асад-
  • хизбула-
  • израел-
  • алепо

Сирийският президент е поставен под силен натиск у дома: Русия и Иран, които продължават да го подкрепят, няма как да решат финансовите му проблеми

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Сирийският президент Башар Асад е поставен под силен натиск у дома: Русия и Иран, които продължават да го подкрепят, няма как да решат финансовите му проблеми. Губи ли сирийският диктатор почва под краката си?

Руският посланик в Техеран Леван Джагарян наскоро отхвърли слуховете, че Русия и Иран са се споразумели за свалянето на Башар Асад, както и че Русия не е доволна от сирийския президент. Дипломатът опроверга слуховете, че Москва и Техеран се били договорили за свалянето на Асад.

Междувременно сраженията в Сирия продължават. Войната се води вече девет години. Русия и Иран вложиха много в тази война и търсят начини да я прекратят. А откакто и на двете страни им се налага да влагат много средства за борба с коронавируса, разходите, свързани със Сирия, тежат много на бюджетите им.

Москва и Техеран остават с Асад

Въпреки това и Русия, и Иран продължават да подкрепят Асад, казва политологът Джулиън Барнс-Дейси. „На Русия ѝ се иска Асад да играе по-конструктивна роля. Но в Москва си дават сметка, че именно той е ключовата фигура в Сирия. Той е в центъра на властта и затова Москва няма да допусне той да падне.“

Барнс-Дейси отбелязва, че и в Техеран продължават да държат на Асад. „Иранското правителство не се интересува толкова от перспективността на системата – националната сигурност е много по-важна. А тя изглежда най-добре гарантирана от Асад. Затова те продължават да са с него.“

Асад посегна и на "свой"

В собствената му страна обаче срещу Асад има недоволство. Братовчед му Рами Маклуф, един от най-богатите хора в Сирия, съобщи, че е разпоредено експроприирането на имуществото му, а самият той е получил забрана през следващите пет години да прави сделки със сирийската държава.

В края на април Маклуф разкритикува в Туитър политическия стил на президента – заради изземването на имуществото му под предлог, че нарушавал митническите разпоредби. През април отряди на милициите нахлуха в компанията на Маклуф „Syriatel“, най-големия мобилен оператор в страната. Много хора на ръководни позиции във фирмата бяха задържани, а впоследствие държавата поиска лицензионни такси, възлизащи на 170 милиона долара. Според Асад, действията на властите срещу компанията били част от борбата срещу корупцията.

Новата роля на Асма Асад

Атаките срещу Маклуф биха могли да означават, че сирийската икономическа политика навлиза в нова фаза, която отрежда водеща роля на съпругата на Асад – Асма. Сирийската преса разпространи нейна декларация, съгласно която в бъдеще президентството щяло да поеме грижата за пострадалите от войната и икономическите реформи.

Изявленията на Маклуф са свидетелство за разногласията, настъпили в сирийския елит около президента, смята Барнс-Дейси. Но те няма да се отразят на Асад. „Президентът държи властта здраво и във вътрешнополитически план. Срещу него в страната не може да се предприеме нищо. И елитът не може да стори почти нищо против неговата воля.“

Всичко това се случва на фона на сериозните финансови проблеми, пред които е изправено неговото правителство. То няма надеждни съюзници освен Русия и Иран, както и свързаната с Техеран организация „Хизбула“. Западните държави са сдържани спрямо политиката, насочена към запазването на властта на Асад.

В Европа са на мнението, че той няма да допусне установяването на траен мир в страната. Към това се добавят и глобалните разходи във връзка с пандемията. ще рече, че Сирия ще продължида изпитва хроничен финансов недостиг.

Поставете оценка:
Оценка 1.7 от 14 гласа.

Свързани новини