Малко по-рано днес сто двайсет и трима български актьори, режисьори, писатели, музиканти, журналисти и учени излязоха с отворено писмо, с което призоваха за „нeзaбaвнa ocтaвкa нa прeмиeрa Бoйкo Бoриcoв и oглaвявaнoтo oт нeгo прaвитeлcтвo, нa глaвния прoкурoр Ивaн Гeшeв, нa гeнeрaлния дирeктoр нa БНТ Eмил Кoшлукoв, нa прeдceдaтeля нa кoмиcиятa пo културa към Нaрoднoтo cъбрaниe Вeжди Рaшидoв и нa прeдceдaтeля нa Нaрoднoтo cъбрaниe Цвeтa Кaрaянчeвa“.
Един от подписалите се под отвореното писмо е музикантът от група "Ревю" Васил Гюров. От ФАКТИ се свързахме с него, за да разберем защо застана зад тези искания. Разговора ни четете в следващите редове:
- Г-н Гюров, защо се подписахте под отвореното писмо?
- Повсеместната корупция, липсата на правосъдие и овладяването на медиите – това са трите основни проблема, които аз виждам, които са посочени и от Европейската комисия между другото.
- Да, в доклада за върховенството на закона, който беше публикуван вчера. В тази връзка – Лаура Кьовеши стана европейски главен прокурор, очаквате ли действия от нея спрямо Борисов, спрямо Гешев?
- Всеки нормално мислещ човек би се надявал на някакви действия от европейските институции. От друга страна, няма как да разчитаме само на тях. Трябва да вземем нещата и в собствени ръце. Така че – и едното, и другото. И, да – разчитаме на европейските институции, и от друга страна, си давам сметка, че нещата най-много зависят от гражданското общество в България.
- Смятате ли, че имаме силно гражданско общество?
- Разбира се, че да. Надявам се, че ще става все по-силно. То със сигурност още не е укрепнало, но с последните неща, които се случват – процесите през последните десетина години, то укрепва все повече и в това е надеждата за по-добри времена за България. В концепцията влизат и всички тези, които пречат на това граждански общество. Тези добри времена ще касаят и тях.
- Група „Ревю“ преди няколко дни участва в концерта на Орлов мост – какви бяха усещанията там?
- Впечатленията ми са за едни млади, интелигентни хора, които присъстваха там. Това означава, че дните на тази власт - колкото и да се е вкопчила в управлението, са преброени. Това е. И те са преброени не спрямо някакъв мандат, който ще приключи март месец или сега веднага ще дадат оставка, те са преброени като модел. Това означава, че всяка една следваща власт, която си позволи да действа по този начин, независимо дали е партия, коалиция или някакъв друг вариант, тя няма да може да прави това.
Това пак ни връща към гражданското общество. Всичко това зависи изцяло от едно силно гражданско общество, което има рефлекс към такива ситуации.
- Какви са наблюденията Ви – на гражданското общество му се наложи да се развие много бързо в последните 80 дни или това е бавен процес от години насам?
- Това е бавен процес през последните десет години. Естествено, социалните медии имат голяма роля. През 2013 година имаше такива процеси, сега тези процеси, които се случват помагат на това гражданско общество да се развие и да израсне по някакъв начин.
Тепърва ще има много неща, с които да се сблъсква, с които ще трябва да успее да се справи. Подводни камъни ще има много, няма такъв филм, че изведнъж всичко ще се подобри за по-добро. Всичко зависи от всички нас.