Отидете към основна версия

15 738 128

Ричард Алибегов пред ФАКТИ: Толкова много пъти ни излъга здравният министър, че това му е навик

  • ричард алибегов-
  • заведения-
  • ресторанти-
  • локдаун-
  • коронавирус-
  • здравен министър-
  • бизнес

"Стока се изхвърля, остава междуфирмена задлъжнялост, НАП ще запорира сметките на хората. Сюжетът е чуден", каза Алибегов

Снимка: БГНЕС/Архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

От 23:30 часа днес работата си ще преустановят всички заведения за хранене и развлечения. Към този момент до 21 декември ще се допуска единствено доставки от ресторантите или взимане на храна за дома и офиса.

От ФАКТИ се свързахме със съпредседателя на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов, за да говорим за ситуацията, пред която са изправени заведенията в България и техните служители. Разговора ни четете в следващите редове.

- Г-н Алибегов, официално няма да работите до 21 декември – реалистично ли е това или ще сте затворени по-дълго?

- Това въобще никой не го вярва. Толкова много пъти ни излъга здравният министър, че това си му е навик. Той обича да си лъже хората.

- А тези 24 лева помощ докъде ще стигнат?

- Предложихме и на министъра на здравеопазването да опита да живее с тях, за да види как е, защото 356 хиляди души остават без работа от днес. Това е тези, които са пряко засегнати със заповедта. Още стотина хиляди са тези, които са засегнати, но не са затворени със заповед – всички, които са свързани с нашия сектор и с други сектори: с поддръжка на молове, при нас доставчици на алкохол, доставчици на зеленчуци, на меса – те работят само със заведения, те не работят с големите вериги, диджеи, танцьори, певци, певици, всички свързани с ентъртеймънт, рекламни агенции, свързани с нашия бизнес. Всички те остават без работа без да е забранено, тоест тя няма да вземат никакви пари, защото няма заповед за тях.

Всички знаем, че става дума за февруари, март. Никой не вярва, че става дума за 21 декември. Ако министърът се пробва да мине между капките и да ни отвори на 21 декември до 18:00 или 20:00 часа, нека да го забрави въобще. Може и нещо такова да му хрумне – хем сме отворени, хем не сме всъщност.

- Ако успеете да работите по празниците, това би ли имало смисъл за бранша?

- Най-вероятно не, но не вярвам, че ще работим по празниците. Този човек се доказа до момента, че каквото и да каже, няма никакво значение.

- Последният път, когато говорихме Вие казахте, че вече сте изчерпали отпуски, болнични и т.н. – какво ще правят служителите?

- Няма какво да правят. Освен да се освободят хората или да се пуснат в неплатен отпуск с тези 24 лева. Този неплатен отпуск докога, колко месеца тези хора ще седят в неплатен отпуск? Колко месеца тези хора ще живеят с 480 лева? Защо тези хора се осигуряват на високи доходи, имат високи осигуровки, когато това няма абсолютно никакъв смисъл? В най-тежкия момент за тях държавата им казва ще взимате 480 лева. Но това, че са плащали осигуровки за 1500, 1800 лева, няма никакво значение. Защо да ги плащат после? Да не се учудват защо има хора на 2 часа и 4 часа.

- Конкретно в сегашната ситуация какво направихте със служителите?

- Повечето фирми освобождават хората си, за да могат да отиват на борсата и евентуално там да вземат повече пари. Всички, които са с хубави доходи реално е по-добре да отидат на борсата, защото тези 480 лева точно закъде. И то в декември месец, когато, както всеки месец, трябва да се платят наеми, но има и по-високи сметки за парно и ток. Ясно е, че няма да има коледна трапеза. Подаръци за Коледа също е ясно, че няма да има. Кое по-напред да направят тези хора? За бизнеса не коментирам – бизнесът има наеми, разходи, кредити. Те си мислят, че когато затворят един бизнес, той вече няма разходи.

- Как би могла да помогне държавата на бизнеса?

- В момента преговаряме да се върнат 20% към фирмите от оборота от миналата година за затворения месец, но това е един процес, който няма да е за ден-два. Най-много може да ни помогне държавата като ни остави да работим. В седмицата, в която има най-много оздравели хора – всеки ден са все повече и повече, заболелите си стоят константно, даже падат, но при най-много оздравели хора, те правят локдаун на държавата. Изведнъж тази седмица тестовете не надвишават 10 хиляди. Как така две-три седмици подред имаше по 12-13 хиляди теста на ден, а сега от понеделник – 8 хиляди, 8,5 хиляди. След това нещо ще бъдат много малко оцелелите. Очевидно това не интересува здравния министър щом може през декември месец да остави 450 хиляди души на улицата. И то без ясен здравен ефект. Евентуално нещо било изчислено, но не е много ясно. Видяхме в Европа, че за 20 дни нищо не се случи. Вчера в Германия има рекорд на заразените, а те са вече почти 3 седмици в пълен локдаун.

- Какво е настроението на бизнеса към доставки – ще работи ли с доставки?

- Доставките са между 5 и 10% от оборота. Да, ще се работи, разбира се, за да може да се запази поне 10% от персонала. Когато имаш 10% от оборота, можеш да плащаш на 10% от разходите. Какво ще стане с бизнеса обаче не е ясно. Какво ще стане с наемите, с кредитите? БНБ отказва мораториум, Европа не позволявала. НАП отказва да премахне лихвите, които се начисляват върху неплатените данъци, отказват да разсрочат данъците. НАП сега ще тръгне да запорира фирмите на хората, за да си прибере парите. Страхотен сценарии просто.

Щом вече е издадена заповедта, локдаун ще има. Днес доц. Кунчев излезе и говори за яслите и училищата до 4. клас. Какви ясли, като те на 23 декември всяка година излизат в почивка? Тези хора въобще нямат представа. Това е самата истина. И тъй като не знаят какво правят, точат милиони от държавния бюджет и сега е хубаво да покажат на обществото, че все пак взимат някакви мерки. И какво да направят – затварят заведенията. СЗО излезе преди два месеца със статистика, че най-големите преносители са децата, училищата. Те не се заразяват, слава Богу, но пренасят. Това беше преди два месеца, те сега чак ги затвориха. И, разбира се, покрай тях молово, заведения, но големите хипермаркети, в които има адско струпване на хора – за мебели, за дрехи, за обзавеждане за вкъщи и т.н., те остават отворени. Там не са по човек на три квадрата, а по трима човека на три квадрата. Хората стоят с часове вътре, но те остават отворени.

- Приемате ли, че заведенията сте изкупителна жертва в случая?

- Молове, заведения… Не сме само ние, а страшно много бизнеси. Това е резултат от безсилието на здравното министерство. За да покажат на обществото, че се взимат мерки, те взимат тези мерки. А дали тези мерки са добри, защото в Европа затварянето на заведенията не доведе до абсолютно нищо, както и в България вече месец са затворени нощните заведения, които бяха посочени за развъдник на Covid-19. Те ги затвориха на 1400 бройки, сега сме 4000. Тоест може би не са били те развъдника на Covid-19. Те един месец са затворени, би трябвало да има някакъв ефект от това затваряне. Хората не се пренасочиха към ресторантите за този един месец, ресторантите работихме на 20% капацитет. Имахме по 8 квадрата на човек, толкова малко работа имахме. Имаше поне някаква работа обаче, колкото да задържим персонала и да плащаме някакви разходи.

Абсолютно измиване на ръце. Не борим никаква пандемия с това нещо. За съжаление останаха много хора на улицата. Тези 450 хиляди души са по много груби сметки, може да са повече. Това е фатален край на икономиката. Чиновниците смятат, че като наложат една заповед и затворят заведенията, на другия ден те хоп! – и отварят. Толкова бързо става… Това са милиони загуби в момента – стока се изхвърля, остава огромна междуфирмена задлъжнялост, НАП ще запорира сметките на хората. Сюжетът е чуден.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 69 гласа.

Свързани новини