Вчера – 1 декември, започна провеждането на изданието на Българския икономически форум за 2020 година. То ще продължи два дни, като днес от 16:00 часа предстои вторият му модул. Събитието тази година се провежда онлайн.
Темата на провелия се вчера първи модул на форума беше „Българската икономика в бурята на корона кризата“. В рамките му председателят на Българската стопанска камара Радосвет Радев представи предварителните данни на годишното изследване на организацията. Според данните, 70% от анкетираните представители на бизнеса антикризисните мерки, които правителството предприе са безрезултатни. Голяма част от бизнеса прогнозира и спад на броя на работните места.
От ФАКТИ се свързахме с Георги Табаков – председател на Българския икономически форум, за да говорим за изводите от тези данни, за предприетите от правителството мерки и за бъдещето на бизнеса. Разговора ни четете в следващите редове:
- Г-н Табаков, какви изводи можем да си извадим от предварителните данни от годишната анкета на Българската стопанска камара?
- Аз бях доста депресиран от това, което показват като данни от Българската стопанска камара. Предполагам, че това обаче е реалността. Аз самият много исках да говорим доста по-оптимистично за 2021 година, обаче това са настроенията на българския бизнес. Българският бизнес очевидно няма доверие в това, което се предлага като мерки. Това просто е не очевидно, а очевадно.
Мерките са неадекватни и много закъснели. Ако някъде са адекватни, то те са закъснели. Основният принцип навсякъде по света по време на всяка една криза е, че може да управлявате кризата само ако имате доверие. Българското правителство няма доверие, за да може да управлява тази криза. Това е вече безпределно ясно, само очевидно на правителството това нещо не му е ясно.
- А какви мерки трябваше да се вземат и по-скоро кога трябваше да се вземат?
- Ще дам само един пример с първата схема, която се отвори схемата след 60 на 40. Това беше до 10 хиляди лева, които трябваше да бъдат отпуснати на малки и микрофирми. Част от тези 28 хиляди фирми, които бяха одобрени още не са си видели парите. Мярката беше отворена през май, като тогава също беше много смешно, защото първо обявиха един ден, в който ще започне да се кандидатства, а след това не успяха да се оправят технически и след 2-3 дни отново я пуснаха.
Отгоре на всичко, там така промениха нещата, че бяха задали едни критерии и според тези критерии, част от фирмите не можеха да кандидатстват или беше ясно, че дори и да кандидатстват ще бъдат отстранени. Имало е обаче хора, които не са видели въпросните критерии и са подали документи. След 5-6 месеца – чисто по политически причини, през септември месец, те казват, че ще отпуснат още едни милиони и ще ги дадат на всички, които са кандидатствали.
Това, което се получава е, че се кандидатства с нередовни документи през май месец, според това, което се изисква тогава. Естествено, хората, които четат по нормален начин всички документи си казват, че няма смисъл да кандидатстват и не подават документи. В същото време, тези, които са подали документи без много да четат и да вникват в това, което се изисква, печелят септември месец. Оказва се, че едните са в по-добро положение, другите в по-лошо. Отгоре на всичко, част от фирмите още не са си видели парите.
- Казахте политически причини, какво имате предвид?
- След бурните протести през лятото трябваше да се правят пиар акции, за да се казва колко много пари се отпуска на бизнеса, като имайте предвид, че 10 хиляди лева нищо не са дори за една микрофирма.
- Сега в конкретните условия какво би могло да е направи за бизнеса?
- Фискални стимули. Неплащане на данък печалба в продължение на няколко години и всякакви други фискални стимули. Ако трябва, намаляване на ДДС-то във всички сектори, а не за един сектор, на следващия ден – за друг сектор и т.н. Третото нещо е да престанат да харчат пари, които първо, не са техни и второ, да не ги харчат за глупости по време на криза.
Защо ни трябват точно сега да купуват допълнително въоръжаване? Защо им трябва точно сега да харчат пари за една тръба, която ще заровят в земята и със сигурност ще получи американски санкции?
- Как виждате да се развие ситуацията – ще има ли фалити, бизнесът ще се съвземе ли през 2021 година?
- Част от фирмите вече фалират. Увеличаването на безработните е ясен факт.
Вчера г-н Радосвет Радев направи убийствен анализ на това, което в момента се случва. Отрицателно е отношението към антикризисните мерки на близо 70% от бизнеса. Само въвеждането на диференцирано ДДС се одобрява от 51% от бизнеса. Тоест очевидно пътят е през общи фискални мерки.
Професор д-р Димитър М. Иванов засегна един проблем, който се нарича „фирми зомбита“. Това е вече европейски термин. Представлява наливане на средства в бизнеси, които е ясно, че така или иначе няма да oживеят и просто се държат на командно дишане. Това се случва тогава, когато администрацията се опитва да насочва директни плащания и директни помощи по свое усмотрение в един или друг сектор. Това, което е проблем за нас е, че очевидно ние вече имаме зомби управление, защото ни управляват политически трупове и само за тях не е ясно, че са политически трупове.
Другото, което се казва вчера – каза го Светла Костадинова много ясно, бюджетът за 2021 година е направен по схемата, по която са правени бюджетите в последните 10-15 години. Ако това е нормално за миналата година, то в една година, в която целият свят се промени, толкова много неща се промениха в България, когато има една ужасна кризисна обстановка, не може да се прави бюджет по същия калъп. Бюджетът за 2021 година е изготвен по калъпа от предишната година, все едно че нищо не се е случило. Това означава, че ни управляват хора, които са загубили всякаква връзка с реалността.