Отидете към основна версия

4 224 68

Путин, Навални и провалът на руските тайни служби

  • алексей навални-
  • русия-
  • владимир путин

От Кремъл също едва ли ще тръгнат да правят промени в тайните служби, щом те са "достатъчно ефективни"

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Руските тайни служби допуснаха конфузни провали: ФСБ се компрометира в случая Навални, а руското външно разузнаване беше разкрито като извършител на кибератаките срещу цели в САЩ. Ще хвърчат ли глави в Москва?

В света на Владимир Путин отравянето на Алексей Навални не съществува. Президентът на Русия дори не нарича известния опозиционер по име - за него той е "пациентът в берлинската клиника". Но много руснаци очевидно се интересуват какво точно е станало на 20 август, когато Навални изпадна в безсъзнание в самолета от Томск за Москва и остана след това 18 дни в кома. Видеата с резултатите от неговите разследвания на случая, проведени съвместно с платформите Bellingcat, Insider и други медии, са истински хит в социалните мрежи – гледани са от десетки милиони.

В тези кадри руското вътрешно разузнаване ФСБ изобщо не е представено в добра светлина: едновременно престъпно и непрофесионално. Този случай е още по-неприятен и от отравянето на Сергей Скрипал и неговата дъщеря Юлия във Великобритания, казва британският историк и експерт по тайните служби Марк Галеоти: в първия случай задачата за ГРУ, руското военно разузнаване, е била много по-сложна - да извърши покушение на чужда територия, докато ФСБ са действали у дома. Въпреки това "хората от ФСБ не само се провалиха в опита си да убият Навални - което еднозначно е било тяхна мисия, но и оставиха осезаеми следи. И тъй като Навални бе евакуиран в Германия, случаят стана международен", обяснява Галеоти.

Ще падат ли глави във ФСБ?

Въпреки провала обаче едва ли ще има големи "чистки", защото Путин е зависим от ФСБ. Тук става въпрос за една фундаментална структура в неговата система на управление и ако той предприеме чистка, ще увеличи риска тези хора да започнат да се питат защо им трябва да поемат рискове заради този човек, разяснява експертът.

Руският журналист Андрей Солдатов също не смята, че ще има последствия. Ако има уволнения, те ще са само в оперативния сектор и никой няма да разбере нищо, казва той. Но дори и Константин Кудрявцев, който е бил част от групата, натоварена с мократа поръчка, и с когото Навални се свърза по телефона и на практика призна за покушението, няма от какво толкова да се притеснява, защото той не е оперативен сътрудник на ФСБ, а поканен за участие технически експерт.

Службите – "достатъчно ефективни"

От Кремъл също едва ли ще тръгнат да правят промени в тайните служби, щом те са "достатъчно ефективни", според самия Кремъл. Така например руското външно разузнаване СВР наскоро доказа способностите си чрез поредица от кибератаки срещу цели в САЩ, посочва Галеоти. Последната от тях, наречена "Sunburst", бе насочена срещу софтуера на работещи за американското правителство изследователски институти и частни фирми. За нея е заподозряна хакерската група АРТ29, която работи съвместно както със СВР, така и с ФСБ.

Руското военно разузнаване ГРУ работи с по-груби методи, но Кремъл не е загрижен за позитивния имидж на тази служба, а за това тя да върши мръсната си работа, посочва Галеоти. А ФСБ той определя като "политическата полиция" в Русия, с което е съгласен и Андрей Солдатов. "На тях им е поставена задача да защитават това, което Кремъл нарича "политическа стабилност". Това означава защита на режима. И те изпълняват задачата си", казва той.

И двамата експерти предупреждават, че руските тайни служби не бива да се подценяват заради това, че този път са се изложили. ФСБ е "много ефективна" при провеждането на "подбрани репресии" в страната, сплашването на активната част от населението, както и по отношение на основния си ангажимент - борбата с тероризма, посочва Солдатов. "Да не забравяме, че във Вашингтон, Париж или Лондон ФСБ е смятана за много надежден партньор."

Москва не е притеснена

Галеоти и Солдатов смятат, че Москва надали се тревожи заради разкритите агенти, участвали в операцията по отравянето на Навални. Москва може да е "ядосана" и "смутена", когато разкриват операциите ѝ, но там вярват, че биха могли да се справят с това, казва Галеоти.

Солдатов посочва и още една причина в Кремъл да не се тревожат чак толкова: руското военно министерство и ФСБ разполагат с предостатъчно квалифициран технически персонал. "Дори и 300 офицери да бъдат разкрити, пак ще остане достатъчно човешки ресурс", казва той.

Очевидно в Кремъл разсъждават така: след като не можем да сме добрите, нека бъдем лошите момчета, казва Галеоти. А това само затвърждава убеждението, че "Кремъл е в ръцете на брутални хора, които не се спират пред нищо".

Поставете оценка:
Оценка 2.2 от 30 гласа.

Свързани новини