Отидете към основна версия

5 723 41

Куюмджиев пред ФАКТИ: Борисов си прави ПР с АЕЦ „Белене” преди изборите

  • атомна енергетика-
  • аец белене-
  • белене-
  • аец-
  • явор куюмджиев-
  • бойко борисов-
  • избори-
  • козлодуй

Има нежелание и неумение от страна на българската власт да осъществи АЕЦ „Белене”

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Бойко Борисов си прави ПР с АЕЦ „Белене” преди изборите, защото му е пределно ясно, че българите в голямото си мнозинство искат нова атомна централа. Но по някаква причина не иска да развие проекта. Това каза в интервю за ФАКТИ Явор Куюмджиев, бивш зам.-министър на икономиката и енергетиката.

Вчера министър-председателят Бойко Борисов проведе среща с изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй“ Наско Михов, след която беше обявено, че платеното оборудване от „Белене” може да се използва за седми реактор на АЕЦ „Козлодуй”. Според Явор Куюмджиев има нежелание и „неумение” от страна на българската власт да осъществи проекта АЕЦ „Белене”.

Г-н Куюмджиев, защо според Вас проектът за АЕЦ „Белене” все още не се е реализирал? Има ли външна намеса, или просто нежелание от българските политици да се осъществи този стратегически проект?

Според мен става въпрос за нежелание и неумение, защото ако искаха да го направят, имат всички предпоставки да се случи. Проектът е реализиран на около 30%, може би и повече с наличието на оборудване и документация. Единственото, което трябваше да се направи, е една организация да се намерят пари. За мен липсва политическа воля с абсурдното решение АЕЦ „Белене” да се осъществи само с частни пари. Това е нещо, което никъде по света го няма. Във всички атомни централи има участие на държавата – дали под формата на капитал, дали под формата на държавни гаранции. Дори във Великобритания, която е „майката” на либералния пазар и се прилагат най-строгите правила на пазара, новата атомна централа „Хинкли Пойнт”, която се строи, е с държавни гаранции.

Защо българската държава не иска да се ангажира?

Това е проблемът, за мен е непонятно. Аз винаги съм казвал, че би трябвало държавата да използва този уникален пазарен шанс и за печелене на пари в бъдеще, и да влезе като собственик на минимум 51%.

Т.е. според Вас България има нужда от АЕЦ „Белене” и ядрени мощности?

Бъдещето на българската енергетика е комбинация между ядрена енергия и възобновяеми източници. Всички виждаме какво се случва с въглищните централи, с цената на емисията или с цената на т.нар. ретрофити, да бъдат модернизирани до степен, че да не изпускат никакви вредни газове. Така или иначе тези централи ще бъдат затворени, а те произвеждат близо 50% от електроенергията в България. Ако не направим нещо по въпроса, половината от електроенергията, която в момента се произвежда, няма да я има. С навлизането и на електромобилите ще имаме огромна нужда от електроенергия. Има прогнози, че след 2030 г. 30% от автомобилите в Европа ще бъдат електромобили.

Във време, в което Европа и светът се стремят към безвъглеродно бъдеще, атомните централи ли са единственото дългосрочно решение, или може да се разчита и на възобновяеми източници?

Комбинация и от двете. Може би наистина бъдещето е във възобновяемите източници, но те имат някакви физически ограничения. В крайна сметка през нощта няма светлина, която да ги захранва. В България 99% от водния потенциал е реализиран, а вятърът е с ниска ефективност. Дори заради германските вятърни централи в Северно море преди години възникна за пръв път понятието „негативна цена на електроенергията”. За да има стабилна мрежа и стабилна доставка на електроенергия, трябва да има базова енергия, която само атомните централи могат да произведат на този етап. Приказките за децентрализирани и „умни мрежи” са много хубави, но това е нещо, което е безкрайно скъпо и много далеч в бъдещето. Докато се случи, на нас ни трябва нещо. Ние трябва да работим във всички посоки. Нямаме избор, ако искаме да се развиваме като държава и да не внасяме ток. Вносът в днешно време не е нещо толкова страшно, както е било преди 40 години с твърдата валута, но все пак е по-хубаво за икономическото развитие да имаме собствено производство.

Има ли риск България да остане без мощности?

На АЕЦ „Козлодуй” удължиха срока с десет години на двата блока, вероятно ще ги удължат с още 10. Тогава някъде е финалът. Там се произвеждат още 30% от електроенергията, т.е. ние през следващите 20 години сме застрашени да загубим близо 80% от мощностите за производство на електроенергия. Ако не направим нещо, това ще се случи неминуемо. В енергетиката всичко се знае за години напред какво ще се случи. Трябва съответната държава да се подготви за тези събития. Ясно е, че АЕЦ „Козлодуй” няма да работи повече от 20 години от ден-днешен. Ясно е, че въглищните централи ще затворят. Ако не вземем решение какво ще правим после, след 10-15 години ще бъде много късно.

Доколкото разбирам от думите Ви, в момента България няма ясна стратегия какво ще се прави след този срок?

Написана е някаква стратегия, но се говорят общи приказки, не се правят конкретни действия. С писането на стратегически документи не става, трябват ясни и конкретни действия. Трябва да се вземе реално политическо решение – „да, ние като държава ще строим „Белене”. И то „Белене”, а не „Козлодуй” 7 и 8, защото „Белене” е с поне пет години напред в развитието си като проект. Трябва да се вземе това решение. Да, може би тежко решение, много хора ще се възмущават и ще правят протести. Протести имаше и в Чехия, но АЕЦ „Темелин” в момента добавя около 2% към чешкия брутен вътрешен продукт. Трябва според мен да се вземе ясно политическо решение и да се направи едно независимо предприятие, в което да се вкарат активите. Държавата през последните години изхарчи десетина милиарда за самолети, магистрали и увеличение на пенсиите, и не е никакъв проблем да се извадят 2-3 милиарда, да се дадат на тази компания, да се поканят експерти (ако щете с различни политически окраски) и да се построи.

Вчера премиерът Борисов проведе среща с изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй“ Наско Михов, след която стана ясно, че платеното оборудване от „Белене” може да бъде използвано за седми реактор на АЕЦ „Козлодуй”. Може ли да се случи това в действителност?

Това е ПР, защото наближават избори и трябва да се говори за атомната енергия, тъй като все пак на г-н Борисов му е пределно ясно, че българите в голямото си мнозинство искат нова атомна централа. По някаква причина не иска да развие проекта „Белене”. В крайна сметка и американците нямат нищо против „Белене”, тъй като тяхна голяма компания ще участва в доставката на турбините. След като Американската експортна банка дава гаранции на „Дженерал Илектрик”, че ще ги финансира за доставката на тяхното оборудване, това означава, че американското правителство е дало своето разрешение. Няма пречка. Първо, АЕЦ „Белене” има всички разрешителни, включително и стрес-тестове, проведени след инцидента в АЕЦ „Фукушима”. Второ, има всички проекти, работни и детайлни, включително разрешение за строеж от Агенцията за ядрено регулиране и МРРБ. Трето, притежава самото оборудване.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 35 гласа.

Свързани новини