Отидете към основна версия

14 411 40

Георги Пинелов за ФАКТИ: Частично разрушената стена в Созопол ще бъде социализирана по проект

  • георги пинелов-
  • созопол-
  • крепостна стена-
  • панайот рейзи

"Адмирирам решението на съда, защото така се поправя една несправедливост", коментира Пинелов

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Преди няколко дни стана ясно, че част от крепостната стена на Созопол ще бъде съборена. Събарянето се налага след решение на Бургаския районен съд и се отнася до реставрирана крепостна стена. Причината е, че 6,5 квадратни метра от стената, която е част от Архитектурно-исторически комплекс „Южна крепостна стена и кула” в старата част на Созопол, навлизат в частен имот.

Експертиза на вещо лице по делото пък посочва, че на мястото няма видими следи от старинен архитектурен паметник, че крепостна стена е новоизградена и не представлява възстановка на основи на стена от Античността или Средновековието.

Въпросната стена е реставрирана пoвeчe oт 15 гoдини, нo oщe прeз 2014 гoдинa cтaнало яcнo, чe e нeзaкoннa в oпрeдeлeнa чacт. „Проектът за премахването на частта от крепостния зид е изготвен от Община Созопол и предвид факта, че стария град на Созопол е архитектурен резерват, е предаден към НИНКН през юни 2020 година и от тогава чака съгласуване“, съобщиха от Община Созопол в своя официална позиция.

За да говорим за казуса „Южна крепостна стена“ от ФАКТИ се свързахме с председателя на общинския съвет в Созопол Георги Пинелов. Разговорът ни четете в следващите редове:

- Г-н Пинелов, как си обяснявате, че решението на съда относно стената не е изпълнено все още?

- Искам да уточня, че съдът още през 2014 година се е произнесъл, че стената е издигната незаконосъобразно. Заповед № ДК-10-ЮИР-13 от 24.04.2013 година на началник на РДНСК и разрешение за строеж №34/02.03.2011 са отменени от Административен съд Бургас в частта/обхвата на УПИ ХХIII-224, кв.18 по плана на град Созопол, като решението е окончателно и влязло в сила от 14 май 2014 година. Правя това уточнение, за да стане ясно на всички, че казусът е можело и е трябвало да бъде решен преди 6 години от тогавашната общинска администрация при управлението на г-н Панайот Рейзи.

Именно тогава възниква този казус с ясното съзнание, че се нарушава закона. Преди 6 години общината е знаела за решението на съда и незнайно защо не е предприела стъпки да го изпълни по начин, който да удовлетвори съда, собственика на имота и обществения интерес по отношение на станалата популярна крепостна стена. Това по нагледен начин показва отношението на тогавашната власт към закона, към правото на хората и към развитието на града като цяло.

- Успяхте ли да се срещнете с настоящия кмет и да говорите по случая?

- С този казус съм запознат още в началото на новия мандат. Дори в миналогодишния бюджет бе заложена сума, с която трябваше да се премахне тази част от стената, която е обект на съдебното решение. Още тогава сме разговаряли с кмета Янакиев за това. Новата администрация предприе стъпки, като за премахването на частта от крепостния зид е изготвен проект предвид факта, че Стария град на Созопол е архитектурен резерват. Проектът е предаден за одобрение към НИНКН през юни 2020 година и от тогава чака съгласуване. И в тазгодишния бюджет отново заложихме средства за реализирането на този проект и продължаваме да чакаме решението на НИНКН.

Кметът Тихомир Янакиев споделя моето мнение, че съдебното решение трябва да бъде изпълнено, но така, че да не нарушава драстично общата визия на вече издигнатата каменна стена. Съдът постановява на основание чл.109 от ЗС, Община Созопол да премахне частта от изградената от нея по югоизточната граница на ПИ с идентификатор 67800.505.30 по КККР на град Созопол крепостна стена, както и да заплати на ищеца сумата 1 558 лева – разноски по делото. В разговор с кмета, той сподели, че ще обжалва решението пред Бургаския окръжен съд в частта за сумата, на която е осъдена общината.

- След събарянето, стената би ли могла да се премести извън частния терен, как би могла да бъде устроена крайбрежната алея след бутането на стената?

- Според мен стената в тази си част не може да бъде изместена към морето, извън частния имот, защото алеята е твърде тясна. Става въпрос за премахване на 6,5 квадратни метра камъни, които са били допълнително сложени. Именно затова е изработен и нарочен проект, който да гарантира правото на собственика на имота и в същото време да бъде запазена общата визия на стената, която по замисъл трябва да следва очертанията на средновековна крепостна стена. Но това може да стане едва след като НИНКН се произнесе по проекта и даде съгласие за реализирането му.

- Самата алея е много оживена през лятото - как едно събаряне ще се отрази на комфорта на туристите в предстоящия сезон?

- Ще стане една година откакто проектът отлежава в НИНКН, а би било добре това да стане преди началото на летния сезон. Уверен съм, че премахването на незаконната част от стената и реализирането на проекта ще бъдат извършени така, че да не се отрази на туристите, които се разхождат по алеята. То би могло да стане откъм имота с разрешение на собственика, така както е и построена, макар че тогава зидането на камъните в имота му е станало без негово разрешение и против волята му.

- Какво стои в основата на казуса според Вас - защо тази стена се оказва проблематична?

- През годините е имало и други проблемни казуси, свързани с алеята и новоизградената крепостна стена. Например изграждането на хотел в тази част на града, също възмути местната общност преди години. По линията на крепостната стена има и други къщи, но те не са разрушени, за да бъде на тяхно място изградена крепостна стена. Те са социализирани с нея. Така можеше да се процедира и с тази част, за която говорим в момента.

Защо не е направено, нямам представа. Защо грубо и безцеремонно някой влиза в частен имот и започва да реди камъни, също не знам. Мога само да предположа, че хората, които са го направили, са се чувствали недосегаеми и безнаказани. Лично аз адмирирам решението на съда, защото така се поправя една несправедливост. А стената, като един от новите туристически обекти на Созопол, ще остане и ще продължи да привлича интереса и въображението на гостите на Созопол.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 13 гласа.

Свързани новини