Отидете към основна версия

8 144 116

Ако целта на шпионите е да не бъдат залавяни, руските разузнавателни служби се справят много зле

  • шпионаж-
  • шпиони-
  • русия-
  • разузнаване-
  • служби-
  • българия-
  • нато-
  • европа-
  • чехия-
  • пробал-
  • елеонора митрофанова

Русия отдавна остана без приятели. Опитите да си спечели такива чрез сила са неуспешни.

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ако целта на шпионите е да не бъдат залавяни, руските разузнавателни служби се справят много зле. На всички вече е ясна поредицата от неуспехи на руските разузнавателни служби в Европа. Във всяка професия такова действие би било неприемливо, а липсата на професионализъм на руската страна откровено буди смях.

България за пореден път стана мишена на руската зловредна дейност и за щастие българските служби я осуетиха, защитавайки интересите на страната ни. Русия не просто се опитва да открадне заслугите на страната ни за създаването на език и писменост, но и корумпира български граждани, за да краде държавни тайни. Федерацията все още разглежда България като сателитна държава и Троянски кон към останалата част на Европа. Това стана ясно на целия свят след арестите на шестима души в София през месец март, когато бе разкрита най-голямата руска шпионска мрежа в страната ни от времето на Втората световна война. Още на следващата седмица двама руски дипломати бяха изгонени за шпионаж, оформящи крайното число от осем разкрити, и то само в България. Тези шпиони и предатели нямат място в модерна България и българските служби за сигурност направиха голяма услуга на страната и Европа — те са истинските патриоти.

Руски шпионаж бе осуетен дни по-късно и в Италия. Италиански фрегатен капитан бе обвинен, че е снимал тайни документи на НАТО и ги е продавал на заместник-военния аташе на руското посолство. Руснакът и италианецът бяха арестувани по време на акция на италианската полиция. През последните дни пък се изостри до червено напрежението между Русия и Чехия, след като Чехия обвини Русия за взривяването на склад с боеприпаси във Врбетице. Според чешките медии атентатът срещу склада е бил извършен, за да се предотврати сделка, в която е участвал българският търговец на оръжие Емилиян Гебрев, срещу когото през 2015 година беше извършен опит за убийство. Появи се медийна информация, че Гебрев е смятал да достави чешките боеприпаси на Украйна.

Заради неприятелските действия от Москва чешкото правителство обяви, че няма да покани руската компания „Росатом" да вземе участие в правенето на оценки по сигурността преди планиран търг за изграждането на нов реактор в атомната електроцентрала „Дуковани". Решението на практика изключва Русия от търга за милиарди долари. Руският шпионаж с методи от времето на Студената война, както и опитите за убийство на лица, неудобни за Кремъл, показват отчаянието в Москва. Русия е изолирана, а анексирането на чужди територии и опитите за убийство зад граница (като случаят „Скрипал”) само я поставят в още по-голяма изолация.

Кремъл не гледа на България като на приятел, колкото и да се опитва да убеди българското население в обратното. В България Москва цели да събира информация и да дестабилизира страната и НАТО, а корупцията е добър проводник на прокремълски интереси. Руският посланик Елеонора Митрофанова заяви, че „постоянно размишляваме с кого е България - Европа, САЩ или Русия”. Митрофанова може да е проспала датата 2 април 2004 година, когато България се присъедини към НАТО, и датата 1 януари 2007 година, когато се присъедини в ЕС. България вече направи своя избор и Митрофанова може да се опита да размишлява над други въпроси, а не над този.

Въпреки силните доказателства срещу шпионите, от руското посолство в София отричат обвързаност с шпионската дейност, допълнително подкопавайки своя имидж. Зловредната шпионска клетка е оперирала от доста време, но е хваната със свален гард от разследващите, които не оставиха никакво съмнение за тяхната вина. От прокуратурата показаха видеозаписи, на които се вижда как лидерът на шпионската мрежа дискутира операциите и заплащането със своите агенти. Има дори записи как двама от шпионите фотографират класифицирани материали на своите компютри. По-късно резидента на шпионския пръстен изоставя своите „другари“ в отчаян опит да избяга в руското посолство. Руското посолство обаче не се притича на помощ, запращайки своя агент към кошчето и оставяйки го да лежи зад решетките. Разкритите кроежи на руските служби и последвалите западни санкции ни дават сериозно основание да се съмняваме в успеха на тези операции.

Русия отдавна остана без приятели. Опитите да си спечели такива чрез сила са неуспешни и само ще изолират повече режима на Владимир Путин.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 88 гласа.

Свързани новини