Отидете към основна версия

4 934 23

Търсенето расте, предлагането стагнира: какво се случва с цената на петрола?

  • петрол-
  • нефт-
  • опек

Ако цените на петрола наистина се устремят нагоре към границата от 100 долара за барел, това неминуемо ще наложи преизчисляване на инфлационните рискове на финансовите пазари

Снимка: shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Петролът достигна най-високата си стойност от две години насам. Според експертите цената на “черното злато” ще продължи да се покачва и може да достигне 100 долара за барел още догодина.

Петролът достигна най-високата си цена от две години насам. Експерти вече предупреждават за опасността от недостиг на пазара и произтичащо от това ново поскъпване на бензина, керосина и мазута.

През тази седмица цената на петрола на няколко пъти достигна нови рекордни стойности. За първи път от две години един барел (159 литра) от сорта Брент прехвърли границата от 75 долара, а американският лек суров петрол WTI достигна цена от 73 долара за барел. За последен път той е струвал толкова през октомври 2018 година.

Цената ще продължи да расте

Експертите на американската инвестиционна банка "Голдман Сакс" очакват още през това лято цената на петрола Брент да достигне 80 долара за барел, като поскъпването може да продължи. Цена от 100 долара за барел те определят като "реална възможност". Цена от сто долара за барел е все по-вероятна, казват пред "Файненшъл таймс" и от Glencore - най-големия търговец на гориво в световен мащаб.

В "Джей Пи Морган" говорят за нов цикъл на поскъпване на суровината и неотдавна потвърдиха прогнозата си за цена от 190 долара за барел през 2025 година.

Франциско Бранч от "Бенк ъф Америка" смята, че границата от 100 долара за барел ще бъде достигната още през 2022 година. Според него цената се качва, защото предлагането почти не се променя, а търсенето нараства. Обяснението за това е просто: в условията на пандемията много фирми отложиха инвестиционната си дейност, и сега, когато мерките се разхлабват, а имунизационните кампании, поне в развитите индустриални държави, набират все по-голяма скорост, потребителите и компаниите имат много да наваксват. Това поражда и високото търсене.

Делта мутацията като рисков фактор

Отстъплението на пандемията и възобновяващата се световна икономика водят до повишено търсене на суров петрол, бензин, дизел и керосин. Франциско Бланч вижда в съживяващата се туристическа индустрия един от факторите, който оказва натиск за повишаване на цените.

Рисков фактор за икономиката в момента представлява Делта мутацията на коронавируса, тъй като тя пък може да доведе до връщане на ограниченията и затягане на пандемичните мерки.

Растящите цени могат да активизират играчите в добива на шистов петрол. Американската фракинг-индустрия винаги е била коректив на пазара на суровини и е разширявала производството, когато цените се покачват. Последният път, когато станехме свидетели на това, беше през 2014 година. Тогава петролът беше стигнал 100 долара за барел, а намесата на американските фракинг-фирми на пазара сложиха бърз край на ръста в цените

Рисковият фактор Иран

От климатичната политика на Запада могат да спечелят страните от картела ОПЕК, преди всичко - Саудитска Арабия и Русия. Предстои да стане ясно доколко те са готови да реагират с увеличение на производството в отговор на повишеното търсене. А след избирането на ултраконсервативния духовник Ебрахим Раиси за президент на Иран е малко вероятно Ислямската република да тръгне в посока, която ще доведе до бързото отпадане на американските санкции, за да може Иран също да увеличи добива на петрол, казва Ойген Вайнберг от "Комерцбанк".

Едно обаче е сигурно: ако цените на петрола наистина се устремят нагоре към границата от 100 долара за барел, това неминуемо ще наложи преизчисляване на инфлационните рискове на финансовите пазари, тъй като цената на петрола е сред най-силните фактори, влияещи на потребителските цени.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 16 гласа.

Свързани новини