Отидете към основна версия

3 484 58

22,5 години за убиеца на Джордж Флойд: достатъчна ли е тази присъда?

  • джордж флойд-
  • полиция-
  • дерек шовин

През 2021-а година най-накрая стана възможно един бял полицай да бъде осъден за убийството на чернокож и да влезе зад решетките за поне 15 години

Снимка: DW
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Не можем да направим миналото по-справедливо, но бъдещето - да, пише Инес Пол. Присъдата срещу Дерек Шовин е добра новина, но не е гаранция, че проблемът с расизма в САЩ ще бъде решен.

Никое наказание в процес за убийство, колкото и да е голямо, не може наистина да доведе до справедливост. Справедливо би било белите полицаи да спрат да избиват чернокожи. Справедливо би било на структурния расизъм в САЩ най-после да се сложи край. Справедливо би било едно дете, когато се роди с тъмен цвят на кожата, да има същите шансове като едно бяло дете.

Наказанието в един процес може да е подобаващо. Подобаващи ли са тези 22,5 години, на които бе осъден Дерек Шовин, убиецът на Джордж Флойд? Включително на базата на законодателството в щата Минесота, съгласно което убиецът всъщност ще прекара зад решетките най-вероятно 15 години?

Мнозина са разочаровани и това е разбираемо

Съдията можеше да осъди Шовин на 30 години затвор. И е разбираемо, че мнозина са разочаровани, че тази най-строга мярка не бе наложена - особено семейството на жертвата.

Въпреки това тази присъда е с историческо значение. Това е най-голямата присъда в историята на САЩ, наложена на бял полицай за убийството на чернокож. Най-накрая падна защитната стена, която в продължение на години предпазваше расистките структури в рамките на полицията.

Силата на улицата

Това решение на съда няма да съживи Джордж Флойд. Но то показва колко сила може да се генерира от улицата и колко е важно хората да се борят заедно за един по-справедлив свят. Тъй като не е случайно, че един убиец в полицейска униформа бе наречен така точно в това дело и бе осъден. Под лозунга "Black Lives Matter" ("Животът на черните има значение") милиони хора в цялата страна се солидаризираха с човека, който в продължение на 9 минути и 29 секунди бе притискан към земята от коляно в полицейска униформа - и накрая почина, тъй като нямаше достатъчно въздух.

Никога досега в тази страна широката общественост не се е застъпвала така еднозначно за правата на жертвата. Това е добра новина. Но макар присъдата срещу Дерек Шовин да е важна стъпка, в никакъв случай не бива да гледаме на нея като на гаранция, че САЩ най-накрая ще намерят изход от расистката спирала на насилие и посегателства.

А ако го нямаше видеоматериала?

Не от всяко убийство има толкова красноречив видеоматериал, както от това. Процесът, който беше заплашен от това да се превърне в прекалено показен, привлече толкова голямо внимание и защото видеоматериалът от убийството бе показван отново и отново. Жестокостите будят голям интерес - и намират място в емисиите на най-големите телевизии.

Оттук нататък присъдите в други, по-малко зрелищни случаи, ще са тези, които ще покажат дали се е стигнало до промяна на начина на мислене в тази страна, която дължи ранния си икономически успех на експлоатацията на поробени хора. И която и днес продължава да върши грехове срещу техните наследници.

Необходима е реформа в полицията

Подобаващото правораздаване е важно. Но точно толкова важно е да се проведе национална полицейска реформа. Полицаите в страната трябва спешно да започнат да бъдат обучавани по-добре, защото в САЩ те никога не трябва да забравят, че човекът срещу тях е въоръжен. Трябва да се намерят пътища, за да може полицаите да не са първите, които се срещат с психично болните, с които правилно обучени експерти биха могли да се справят много по-добре.

През 2021-а година най-накрая стана възможно един бял полицай да бъде осъден за убийството на чернокож и да влезе зад решетките за поне 15 години. Това е добра новина в ден, в който ние в мислите си трябва да бъдем заедно с всички онези семейства, които са загубили роднини поради полицейска злоупотреба. И да осъзнаем, че миналото няма как да бъде направено по-справедливо, но бъдещето - да.

Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 22 гласа.

Свързани новини