Отидете към основна версия

12 013 77

"Има такъв народ" - какво видяхме дотук и какво да очакваме

  • има такъв народ-
  • слави трифонов-
  • задкулисие

"Има такъв народ" спечели изборите и е на върха, но сгромолясването им е гарантирано, ако продължат досегашния курс на поведение и политически действия

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

От 11 юли, когато бе изборният ден, до ден днешен видяхме много. За съжаление станахме свидетели преди всичко на доразвиване на пошлостта в политиката с български привкус. "Има такъв народ" с действия и бездействия се постараха всячески да надминат ГЕРБ по дебелокожие, като едно е сигурно - по лаищина в политиката ги надминаха многократно.

ГЕРБ е безспорно една от най-вредните партии случвали се на България - заедно с БСП и ДПС, но макар и зловредни политическа линия и поведение винаги е имало, понякога въпреки първичността на Борисов и поради приличния мениджмънт на Цветан Цветанов (не съм му фен в никакъв случай, но от партийна работа разбира).

При "Има такъв народ" такова нещо няма. Те са ходещ цирк. И как да е другояче, след като движещата им сила в Парламента - тази институция, която трябва да създава блага за нацията, са хора, които са писали сценарии за развлекателно предаване, в което през годините преобладаваше простащината.

За да няма обвинения в голословие, накратко, доколкото може, за какво става въпрос, без придържане към хронология.

- ПОЛИТИЧЕСКИЯТ ЛИДЕР Слави Трифонов не се смята за политик - негово съждение от онзиденшния му лайф в Тошко ТВ;

- В контекста на лайфа, как всичко това започна да прилича още в самото си начало на късния Борисов, нали?;

- Пак от лайфа. Слави изпитвал удоволствие, че не участва в публичния живот. Тоест от това, че не ходи по студиа и не отговаря на въпроси. Ако използваме уличния език, властващ в шоуто му, следва да се каже: Пич, нямаш право на това нещо. Ти си политик, включително в момента натоварен с очаквания и отговорност, и трябва да участваш в преговори с други партии, в пресконференции, ако не всеки ден, то през ден трябва да даваш интервюта, за да информираш хората какво се случва, какво правиш и какво мислиш да правиш в политически смисъл;

- Слави Трифонов недоумява как така Христо Иванов ще му отправя послания с декларация от парламентарната трибуна. Още една прилика между шоумена и пожарникаря. И двамата нито имат представа, камо ли да уважават парламентарните практики. Те смятат, че всичко може и трябва да се решава с телефонни разговори. А в този ред на мисли, спомняте си как Борисов нареждаше "размазване на физиономии" по телефона;

- Изпратени бяха неграмотно написани покани към другите парламентарни групи, неграмотно и цинично пишещ във Фейсбук кандидат-министър на правосъдието, кандидат за министър-председател, генериращ преди всичко комедия, но не и авторитет;

- Арогантно поведение и цялостна неадекватност в комуникацията и с колеги в Парламента, и с медии;

И като споменавaме медии, Станислав Трифонов поставя всички медии и журналисти под един знаменател, което е угодно му предубеждение, в което вероятно и самият той не вярва истински. А за нормалните и достойните в гилдията това е обида.

Впрочем, понеже споменахме недоумението на Слави от Христо Иванов, трябва да отбележим две много важни неща, свързани едно с друго. В последните седмици Трифонов повече от веднъж свърза съпредседателя на "Демократична България" с Бойко Борисов заради това, че е бил министър в негово правителство. Нещо, което е вярно, но не и представяно достатъчно коректно на публиката. Трифонов, вероятно умишлено, изобщо не си прави труда да обясни, че това се случва за малко повече от година и Христо Иванов напуска поста на правосъден министър заради бламирането на съдебната реформа, предлагана от него.

Второ и много важно! Бедни ми, бедни Трифонов, защо така проявяваш двоен стандарт и забравяш да кажеш, че ти и Бойко Борисов бяхте в прекрасни отношения? По негови думи сте били близки приятели, а вие досега не сте отрекли това.

Липсата на политическа адекватност, в контекста на език и отношение, като проблем е почти равна на това, което ни предложиха от партията на Трифонов досега като политически действия. "Има такъв народ" първо ни предложи Николай Василев за премиер - участник като министър и вицепремиер в две правителства, в които участва ДПС (правителства с пълни мандати, в това число и той стои до края и оставки заради несъгласие с нещо не е подавал), а плюс това сайтът за разследваща журналистика "Биволъ" откри, че Николай Василев управлява фондове на бившата Държавна сигурност и по-конкретно има връзка с банкера Атанас Тилев - агент Румянцев от ДС.

В същото време за вътрешен министър бе предложен проф. Николай Радулов - офицер от комунистическата Държавна сигурност и понастоящем депутат от ИТН. За мнозина това е възмутително, за Слави обаче не е изненада, че принадлежността към ДС не е проблем, защото той никога дори не е споменавал думичката "лустрация", камо ли пък да каже, че е сред политическите му приоритети.

Гласен за правосъден министър в първия проектокабинет на ИТН бе Петър Илиев, за когото се твърди, че е масон и плагиат. По принцип масонството не е нещо лошо, но в България е крайно опорочено от кадри на комунистическата Държавна сигурност, бизнесмени със съмнителна репутация и неморални магистрати.

Във втория проектокабинет за премиер ни предложиха крайно непозната, крайно спорна и недоказана личност, която нарои гафове само за няколко дни. В него Петър Илиев бива предлаган вече за вътрешен министър. Явно наистина на някого му е много важно да набута този човек в някое от ключовите министерства.

На база всички тези спорни имена и моменти, "Има такъв народ" иска безусловна подкрепа от тези, с които преговаря за подкрепа на правителството им и същевременно прави опити да ги унижава вербално. Без коалиционни и всякакви други споразумения. Това поведение е смес от наглост и лаищина. Двете характеристики усилено се борят за надмощие.

А всичко упоменато за действията и бездействията на "Има такъв народ" води до някои заключения. Съмненията, зародили се още дори преди създаването на тази партия, че тя ще е продукт на българското политико-икономическо задкулисие, което, разбира се, е проекция на комунистическата Държавна сигурност и по-конкретно на някои нейни крила, са все по-валидни. Разбирателството между ДПС и ИТН е показателно за това.

От днешна гледна точка скарването на Борисов и Трифонов в началото на миналото десетилетие едва ли е случайно. Твърде е вероятно вторият да е бил дълго подготвян за смяна на първия, бидейки не негов антипод, а негов "враг".

Положителното от това е, че издишането на "Има такъв народ" през последните дни показва, че въпросното задкулисие не е толкова всемогъщо. Политическият проект на Слави Трифонов го чака презрение и забрава в недалечното бъдеще поради най-малко две причини. На първо място вече има гражданско общество, което реагира бързо. Да, то не е мнозинство, но е достатъчно шумно и силно, за да разклати пъклените планове на задкулисието с коментирания политически субект. И на второ място - задкулисието е допуснало грешка с Трифонов. Той не става за ролята, която му е била предвиждана. Човекът не е политическо животно, няма хъс, видно е, че не му се занимава и явно изпълнява определена роля поради някаква причина, за която можем само да предполагаме.

Слави може да бъде сравнен с ефекта на новия треньор, макар и слаб такъв, в един футболен отбор. В началото всичко върви много добре - победи, радост и т.н. В контекста на политиката, "Има такъв народ" спечели изборите и е на върха, но сгромолясването им е гарантирано, ако продължат досегашния курс на поведение и политически действия. Какво и да направят обаче, едно вече е ясно - този проект е зло. Точно като ГЕРБ, точно ДПС, точно като БСП и точно като НДСВ.


Бел.ред.
И двете партии, ИТН и ГЕРБ, обещаха на избирателите си мажоритарен вот и получиха общо 128 депутата. Сега ще изпълнят ли обещанието си? Линк към резултатите

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 73 гласа.

Свързани новини