Безотговорното и алогично политическо поведение на "Има такъв народ" продължи и днес с пълна сила. В Парламента те допълниха обвиненията и обидите си към своите доскорошни потенциални партньори от "Демократична България" и "Изправи се.БГ!" Ние идваме!". За да потърсим експертно мнение за тази алогичност, както например някои хора търсят психолози или психиатри, за да си обяснят дадено състояние на духа, от ФАКТИ се свързахме с доктора по политически науки Любомир Стефанов.
- Д-р Стефанов, кои са субектите - политически или неполитически дори, които берат плодовете от алогичното политическо поведение на "Има такъв народ"?
- Чисто стратегически ми е много трудно да преценя кой въобще и дали някой има полза от този парламентарен хаос. Политическият не е новина, в него се намираме от пролетта, когато бяха редовните избори. Замесените страни в опита за съставяне на правителство, на което основата да бъде промяна на модела на управление от последните 12 години, не успяват и зрелищно се провалят по една или друга причина. Те берат негативи, но някои от тях обаче може да реализират позитиви - основно "Демократична България" и "Изправи се.БГ!" Ние идваме". "Има такъв народ" категорично са с огромен имиджов провал, тъй като те говореха за нов модел, мотото от кампанията им бе: "Време е за друго". За съжаление, ако трябва да се изразя с тяхната реторика, това "нещо друго" се оказа повече от същото. Вместо премиер от джипката, получаваме сърдит лидер, който избягва да носи всякаква отговорност - да се подписва под каквото и да е, да отговаря на каквито и да е въпроси, седящ на дивана си разговаря с първия човек в партията му, който обаче не е наясно с всички планове на лидера си. Давам пример само от вчера сутринта в обществената телевизия. Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов заяви, че не са мислили за подкрепа на който и да е кандидат за президентските избори, а буквално пет часа по-късно излиза лидерът му и казва, че подкрепят Румен Радев за втори президентски мандат.
- Когато говорим за партията на Трифонов, можем ли да кажем, д-р Стефанов, че станахме свидетели на показно, че едни хора опитаха да правят нещо, от което не разбират? Получи се така все едно един човек с основно образование да опитва да прави политически коментари.
- Ако продължаваме с тези темпове на внедряване на гражданското образование по качествените учебници, които в момента се изготвят и ще излязат тази година, второто ще бъде много добра опция и ще попълним празнини, които водят към отговора на първата част от въпроса. Ако българските граждани минат необходимите елементи от съзряването си в пълнолетна възраст по това що е държава, какво е гражданин, какво е демокрация, защо е важно да се гласува и кой всъщност държи властта в една парламентарна република, като че ли по-малко ще ставаме свидетели на такива политически бутафории. Вече не го наричам нито театър, нито цирк, тъй като уважавам двете изкуства. В случая ние виждаме един зрелищен публичен опит за показване как не се прави. Тези хора 20 години правеха шоу и определено постигнаха немалко успехи в своята сфера, дори се превърнаха в стандарт за правене на подобен тип сатирични, комедийни изпълнения. Само че 20 години гледане отстрани не ги направи политици и това, което си мислят, че го разбират, всъщност не го разбират, за съжаление. Те показват и всякаква липса на желание да се адаптират и да се учат, тъй като за тях това изглежда като да е проява на слабост - да се впишат в системата и да си говорят с другите партии. Днешната им декларация в кулоарите на Парламента подкрепя думите ми. Притеснително е.
- Впрочем, така като ги наблюдавате, според Вас тези хора самостоятелни ли са в решенията и действията си?
- Този въпрос наистина е за милион долара. Най-лесният отговор, който ми идва на ум, прилагайки бръснача на Окам (б.р. научен принцип), е като че ли очевидният - май не се влияят от никого, освен от настроенията на лидера си. В този смисъл те не са класическа партия. В една класическа партия има колективен орган, от който се вземат решения. Вижте, дори Борисов еволюира, като в последната половин година все повече и повече се явява с хора от Изпълнителната комисия и поне създава впечатление, че някакви неща се дискутират от някакви хора и той не им спуска всичко централно. При "Има такъв народ" сме в периода на зрелия Борисов - нищо с никого не се обсъжда, става Станислав Трифонов и казва: "Тоя е предлагач", "Ти на какъв се правиш?", "Тия искат постове, тия искат министри, ние пък не. Напук този ще е нашият човек". Отговорът на "защо" е: "Щото пък". Както казахте и Вие, нивото е седми клас, няма завършено основно образование.
- В момента ИТН използва 1-2 опорни точки, като едната от тях е "предатели". Вероятно с тези опорни точки опитват да се изкарат невинни в очите на избирателите си. Ще подейства ли този подход?
- Категорично не. Опитът за втвърдяване на тона е за изграждане на някаква солидарност в техния електорат, само че, както казах, те не са партия с история и нямат електорат. Имат кауза, но те я предават при... първа възможност беше април месец с Антоанета Стефанова, втора беше бутафорията с Николай Василев и сега бурлеската с Пламен Николов. Приказката за стомната я знаете. Един път, втори път, трети път... Докога?! Изборите не са шопинг, не са някакъв водевил, в който пробваш кой от номерата ти ще мине, тъй като не си сам като основно движещо лице. По този въпрос очевидно професионалната кариера на г-н Трифонов му пречи да разбере това, защото в неговото шоу той е демиургът - от горе до долу, цялата йерархия, структура, вертикална и хоризонтална, всичко зависи от неговата дума и каквото каже той - това става. В Парламента, в обществото, в демокрацията, нищо подобно не се случва. Да пита бившия премиер Борисов, който игра тази игра 12 години и отново научава нещата по трудния път, забравяйки, че така никой няма да го търпи и не може така. Без тази доза смирение, няма как да станат нещата. Ако ще си играем на "One man show", един човек да прави цялата работа, това е всичко друго, но не и демокрация.
В тези опорни точки, както Вие ги определихте, чувам нотки на прехвърляне на вината и на запазване на образa на Слави Трифонов като единствения, непогрешимия. Само че това е много авторитарно и тоталитарно като препратки и податки, защото зрелите индивиди - тези с емоционалната интелигентност, знаят, че грешките за провалите обикновено се търсят първо в себе си и после в другите.
- В пълен контраст с "Има такъв народ", коя от парламентарно представените формации се държи най-зряло според Вас?
- Като че ли "Демократична България", "Изправи се.БГ!" Ние идваме!" и БСП. Всяка с различните си мотиви, но в този ред на aдекватност на реакцията.
- В контекста на въпроса за опорките, очаквате ли сериозен отлив от "Има такъв народ" при предсрочни парламентарни избори наесен?
- Те наесен няма да бъдат. Мисля, че ще се направят всякакви усилия да се отложи този момент за напролет. Конкретно за отлива - струва ми се, че да. В качеството си не на политолог, а на гражданин, разхождайки се и пътувайки из страната в последната една седмица се наслушах на многострадални вопли. "Каква я мислехме, каква стана. Ние го мислехме Слави за спасител, а той ни докара някакви смешни човечета". Това чувам от хората.
- След като обаче двете най-силно парламентарно представени партии - ГЕРБ и "Има такъв народ", са вече с толкова много негативи и на практика не могат да си партнират с почти никого, по какъв начин може да се избегне задълбочаването на политическата криза?
- Ще има разместване след нови избори. Усещането ми е, че "Има такъв народ" ще загуби може би от 1/3 докъм половината от електората си, ако я кара така, защото винаги е възможно да се "събудят" най-сетне прозрели истината за реалността и че тя не е желаната от тях, а е друга, и да направят рязък завой към нормалността. Ако това се случи - няма да има отлив. Продължат ли по този начин - катастрофата е неизбежна.
Възможно е иначе да се конструира нещо, в което, за съжаление на всички замесени, отново ДПС ще има водеща роля. Както и да се смятат гласовете в пленарна зала, БСП, "Демократична България" и "Изправи се.БГ!" Ние идваме!" го докарват докъм около 80 гласа. Дори за правителство на малцинството ще им трябват гласовете на ДПС, ако приемем, че ГЕРБ и "Има такъв народ" гласуват "против". Че дори и така пак няма да стигне. Много условности има, но без някакъв вид участие на "Има такъв народ" или ГЕРБ, не виждам как ще се извърши трансформирането на служебното правителство в редовно такова и кой въобще ще понесе политическата отговорност.
2.5 млн. българи поискаха през 2016 г. мажоритарни избори в два тура за НС, но политиците отказват да го изпълнят.
Легитимни ли са за Вас избраните след това парламенти? Линк към резултатите от анкетата