Жена, която е омъжена едновременно за няколко съпрузи? Това законодателно предложение предизвика буря от спорове в Южна Африка - държава, в която на мъжете е позволено да имат по няколко съпруги. Това е традиционна и всеобщо приета практика, казва Кенет Мешу, председател на Африканската християндемократическа партия.
Пречките пред "многомъжството"
Сега обаче бе предложено жените да имат същите права като мъжете. Според Кевин Мешу това трудно ще се реализира, тъй като в семейното право възниква сериозна пречка. Той смята „многомъжството“ за лоша идея и се аргументира с природата на мъжете. „Мъжете са ревниви и винаги имат претенции за собственост. Мигар сте чували за жена, която е убила съпруга си, защото го е хванала с друга жена? Обратното обаче се случва често: мъж вижда приятелката си с друг мъж и веднага го напада. Може дори да го убие.“ Да, вярно е, че в Южна Африка има такива случаи. Налице са обаче и доста по-конкретни аргументи. Адвокатът Мухамад Абдуроуф от Кейптаун посочва възможните проблемни зони за жена с няколко съпрузи:
„Как е уредено наследяването? От кого наследява детето, кой наследява самото дете при смърт? Ако едно дете има петима бащи, кой от тях го възпитава, кой носи отговорност? А когато бащите остареят, детето за всички ли трябва да се грижи? Проблеми може да възникнат и относно родителските права или попечителството. Всичко това изисква изцяло ново законодателство, специално за правата на децата, за брака и съпрузите.“ Дискусията в Южна Африка върви вече от три месеца, макар че все още няма никакви конкретни стъпки, пояснява Силе Мтияне от Министерството на вътрешните работи: „В момента имаме само един проект - документ с различни предложения. Това все още не е гледната точка на правителството“.
Независимо от това около тази идея се вдига голяма пушилка. Още повече, че в страната изобщо няма чак толкова много мъже-многоженци. Един от тях е Муса Мселеку, който се радва на четири съпруги. Полигамният южноафриканец обаче не вярва, че обратният вариант може да сработи. „Това изобщо не е нормално. Не мога да си представя, че една семейна конструкция може да функционира върху такава основа.“ Тимъти Нгюня живее със семейството си в Совето. Има жена и четири деца. Той също споделя мнението на Муса Мселеку: многомъжството е нещо невъзможно. „За нашата африканска култура то е чуждо нещо. Полигамията е общоприета практика, но другото не е. Жената не може да поеме ролята на мъжа.“
"Един съпруг ми е предостатъчен. Който иска повече - на добър час!"
Темата разбуни и кошера на социалните мрежи, където хората разгорещено дискутират разпределението на ролите в семейството. „Един съпруг ми е предостатъчен. Който иска повече - на добър час!“, пише една потребителка. А друга коментира: „Защо не? Нали живеем в свободен свят?“. На сходно мнение е и един минувач в Йоханесбург: „Правителството държи на равнопоставеността между половете. Какъв по-добър начин да се утвърди тази равнопоставеност?“.
Подобни са и аргументите на Елизабет Ретиф от сдружението „Полиандрия за Южна Африка“: „Веднага възниква въпросът защо мъжете имат право на повече от една съпруга. Нали през цялото време говорим за равнопоставеност, за равни права на жените и мъжете, така че всички да имат еднакви възможности“. Да, Южна Африка е пъстра, това е страна на различни култури и нрави, но въпреки това едва ли ще се намерят толкова много жени, които биха искали да се омъжат за няколко съпрузи. Сега южноафриканските жени имат време да размислят: кабинетът и парламентът тепърва ще обсъждат идеята.
Автор: Яна Гент