Отидете към основна версия

11 632 50

Стефан Гамизов пред ФАКТИ: Енергийната криза в България е криминална и местна

  • стефан гамизов-
  • електроенергия-
  • русия-
  • природен газ

Имаме нужда от нова мощност в Козлодуй – голяма и технически напреднала, за да е ефективна, което изключва веднага руски технологии, предлага той

Стефан Гамизов, кадър: bTV
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Докато икономиката на Eврoпa се опитва да се възстанови от щетите, причинени от пандемията, Старият континент бе връхлетян от енергийна криза. Нарacтвaт цeните нa eлeктрoeнeргиятa, зимaтa нaближaвa, а зaпacитe oт прирoдeн гaз ca нa трeвoжнo ниcкo нивo. Дълбoкaтa трaнcфoрмaция нa EC към ниcкoвъглeрoднo бъдeщe, пocтeпeннoтo прeмaхвaнe нa изкoпaeмитe гoривa, увeличaвa нaтиcкa върху пaзaрa нa блoкa и дoмaкинcтвaтa. България като страна с голям брой енергийно бедни може да понесе кризата изключително тежко, но може и да се спаси заради въглищните централи и АЕЦ "Козлодуй". За причините, довели до кризата и възможния изход от нея за страната ни, разговаряме с енергийния експерт Стефан Гамизов.

Цените на електроенергията в цяла Европа се покачват главоломно. В „зелените“ политики на ЕС ли смятате, че е отговорността и можеше ли да бъде предотвратено рекордното поскъпване?

– Сегашната енергийна криза е резултат на корупция и действията на една зловредна за Европа диктатура в лицето на режима в Москва. Беше ясно, че след завършването на Северен Поток 2 и Турски Поток ще последва нещо и всички очакваха военни действия в Източна Украйна, но забравят, че незаконното обогатяване и корупцията са основната цел на диктатурата на Путин. Русия манипулира доставките на газ с различни лъжливи технически доводи, предизвика блокиране на запълването на хранилищата за газ, очевидно координира действията си с Катар и Иран, възползва се от политиката на сегашното правителство на САЩ срещу фосилните горива и ето ви енергийна криза в Европа.

За да стигнем до “зелен” отговор на тази енергийна криза и да разберем, колко ефективен е той, първо трябва да се реши проблема със зловредното влияние на диктатурата в Москва и да се създаде ефективна конкуренция на доставките на природен газ в Европа. Това обаче е много трудно, защото европейските политици са много корумпирани, държавните машини бюрократизирани до краен предел, а ЕК също страдаща от корупция и липса на ефективни работни механизми да решава бързо проблеми. Зелен отговор е невъзможен, защото производствената база за нови технологии в индустриален мащаб е ограничена. Години ще са нужни, за да можем да произвеждаме в индустриални количества “зелен водород”, да се изгради инфраструктура за складиране на енергия и да може да се построят нужните съоръжения.

Едно обаче е сигурно: не се поддавайте на внушения, че няма технологии, които могат да заменят ефективно конвенционалната фосилна енергетика. Има ги, налични са за производство, могат да бъдат конкуретни на фосилната енергетика, но не предоставят ключовото предимство на фосилната енергетика, което е корупцията. Затова и правим толкова бавен зелен преход и страдаме от енергийна криза сега. Корупция и енергетика за едно нещо сега не само в България, макар България да е най-трагичната държава в това отношение в ЕС.

Закъсня ли служебното правителство да реагира на скока? Как оценявате работата на енергийния министър?

– Не виждам никакви действия от страна на служебното правителство, за да говорим за закъснение. Кризата с цената на електроенергията е криминална. Тя е замислена не като криза, а като начин за незаконно обогатяване през електроенергийната борса. Започна с изхвърлянето на японците построили ПАВЕЦ “Чаира” от централата с цел довеждане до нейното техническо изваждане от енергийната система, цялостно законодателно уреждане на незаконни практики, спомагащи корупцията и злоупотребите през енергийното законодателство от ГЕРБ и ДПС, продължи с упорита безстопанственост в НЕК, която доведе до пълна разруха на хидроенергийните балансиращи мощности, което се крие с изготвяне на документи с невярно съдържание и с изнудване на служители да прикриват истината с лъжи. После дойдоха картелни споразумения и корупция. Енергийната криза в България е криминална и местна. Много различна е от тази в цяла Европа. Ние имаме проблем за балансирането на 1300 MW в продължение на 7 часа, а не някаква генерална криза. Това, както казах е конкретна криминална вина и безстопанственост с умисъл от няколко души в НЕК, пазени и охранявани от организираната енергийна престъпност, която е проникнала във всяка политическа партия и държавна институция без изключение.

Италия обяви мерки за 3 млрд. евро за намаляване на сметките за ток и газ. Какви мерки могат и трябва да се предприемат у нас – страната с най-висок дял енергийно бедни?

– Първо, държавата трябва да поеме отговорност за бездействието си и своята безстопанственост. Бих посъветвал да бъде съдена за високите цени. Лично ще свидетелствам как в НЕК организираха всичко, за да се стигне до тук. Но е редно преди това държавата да поеме цялата разлика в сметките за електроенергия на пострадалите потребители от поведението на чиновниците и нейните държавни дружества. След това и веднага да се започне отлаганата модернизация по ефективност с нови технологии на изостаналата ни технологично с 40 години енергийна база. Има проекти за милиард евро, които биха донесли приходи за 5 милиарда евро на енергетиката, които да се превърнат в ползи за обществото, но това е възможно само без корупция. Това беше категорично отклонявано от ГЕРБ и ДПС досега.

Те активно пречеха на тези проекти, защото високи технологии и корупция не се събират на едно място. Никой няма да ти даде рушвет да си купиш нещо, което всеки иска по света. Дават се рушвети да се купи нещо, което не може да се продаде. Често казвам, че българската енергетика е москвич, който искаме да е с разход на гориво като на хибридно ауди. Няма как това да се случи технологично. Затова и на енергийната бензиностанция получаваме за изминатите енергийни километри сметка като за москвич. Малкото различно сме го строили с моите японски партньори, но то бе заграбено от организираната енергийна престъпност, а на „Чаира“ го унищожиха направо. Ще ви дам пример. Във въглищните централи има четири поколения от технологична гледна точка. Всяко едно се различава спрямо предното с повишаване на ефективността с 10%. Дойде време за затваряне на въглищните централи, а ние останахме завинаги в I-во поколение от тях. Или казано по-просто, ние живяхме и си останахме във въглищната енергетика някъде в 50-те на 20 век. Това се отнася и до двете т.н американски централи, нищо, че се обяснява друго.

Как гледате на идеята за ограничаване износа на тока, произведен от АЕЦ „Козлодуй“. Ще избегнем ли кризата, ако той остава приоритетно за вътрешния пазар?

- Проблемът не е в тази базова и технически изостанала мощност. Проблемът е в балансирането на енергийната система, но повече няма да кажа. Зарекъл съм се, че повече няма да ограмотявам престъпници, които са безнаказани. Колкото повече обяснявам, толкова повече те знаят, как да направят обратното, грешното и съответно да си набавят по-големи кражби и рушвети. Вече предпочитам да ги оставя да затъват с надеждата, че накрая видимите и тежки проблеми, предизвикани от тях ще принудят правителството да ги отстрани. Но не е лошо правителството да контролира по-добре кражбите на ДДС от износ на електроенергия. Може да се окаже, че износ няма, а е само на документи. Нали разбирате, какво ви казвам? Всяко производство, пренос и потребление на електроенергия в България може да се фалшифицира.

Настоящата ситуация се използва от подръжниците на АЕЦ „Белене“. Възможно ли е сега проектът да получи по-широка подкрепа?

- Не. Това е безмислено начинание. Имаме нужда от нова мощност в Козлодуй – голяма и технически напреднала, за да е ефективна, което изключва веднага руски технологии. Този проект е технически остарял и без всякакъв смисъл. Скъп и само ще задълбочи кризата. Има други решения, които ще премълча, защото все още не съм взел решение, дали пак ще работя в България. Но ще ви кажа, че сега работя с традиционните си партньори за ядрена мощност, която ще произвежда след 8 години електроенергия с цена около 40 евро за MWh, което е 2,5 пъти под цената на идеята за руска ядрена мощност в Белене. Технологиите напредват, а ние в България сме много, много технологично изостанали в резултат на корупция и неграмотност.

Трябва ли България да премине в „отбора“ на Полша, Унгария, Испания, които започнаха да се противопоставят на европейските политики?

- Не. Фосилните горива нямат бъдеще. Трябва да се развържат ръцете на хора като мен за кратък период от време и всички проблеми ще се решат бързо и ефективно. Проблемът е, че никой няма да вземе рушвет, а само проблемите ще се решат. Това е непреодолим за момента конфликт в България. Работещи и можещи срещу корумпирани и неграмотни.

Не е ли оправдано да се откажем от средствата (или част от тях), които бихме получили по Плана за възстановяване и устойчивост, но да не допускаме затварянето на „Марици“-те?

- 2035 година е добра година за затварянето на трите централи в Марица Изток. За 15 години можем да построим един голям ядрен блок в Козлодуй, които да замени тези въглищни централи. За това време може да изградим и възстановим всичко нужно ни във възобновяемата енергия. Идеята за строителство на паро–газова централа в Марица Изток е глупава и цели корупция. Тя трябва да отпадне от този план, който и без това е писан от амаьори в полза на корумпирани хора.

Очаквате ли повишаване цената и на нефта и до какво ще доведе това?

–Съдружник съм в малка концесия за нефт и газ в Африка. Смятаме да я изоставим и да не се занимаваме с нея повече. Светът е друг вече и края на фосилните горива дойде. Наш избор е, дали ще агонизираме още 15 години или ще създаваме нови възможности. Ясно е, че държави като Русия, Венецуела, Иран, Катар, Саудитска Арабия и т.н, все с големи запаси на петрол и газ, ще правят всичко по силите си да вземат, колкото се може по-голяма цена за този умиращ енергиен ресурс. В крайна сметка ще се окаже, че не изчерпването на петрола и газа, а глобалното затопляне ще сложи край на този бизнес. Не го мислете. Мислете за електрически коли, водороден бизнес, офшорни вятърни централи, складиране на енергия, вискоефективна ядрена енергия, следете изледователския проект ITER и мислете постоянно за ефективност. Бъдете цивилизовани и отговорни хора, макар България да няма нищо общо с това, а обратното сега. Трябва да имаме правилни цели.


Бел.ред.
2 509 864 българи заявиха на Референдума от 2016 г., че депутатите трябва да се избират на мажоритарни избори в два тура, но политическия елит и неговите кукловоди не позволяват това да се случи, а в техните медии темата е табу.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 39 гласа.

Свързани новини