Отидете към основна версия

17 713 126

"Студентски протест" пред ФАКТИ: Връзката на кандидатурата на ректора ни с доказано корумпирана партия буди недоволство

  • студентски протест-
  • проф. атанас герджиков-
  • атанас герджиков-
  • герб-
  • софийски университет-
  • ректор-
  • президент

"Професорът оповести в национален ефир, че нашият „водач“ е син на политик. Това е неистина по адрес на студенти от СУ, с чието мнение професорът не е съгласен", посочиха студентите

Снимка: Студентски протест
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

"СУ ≠ ГЕРБ" - такъв надпис издигнаха студентите от студентската протестна мрежа "Студентски протест" непосредствено преди първия тур на президентските избори.

Транспарантът украси парадното стълбище на Софийския университет “Свети Климент Охридски”, чийто ректор професор Анастас Герджиков беше издигнат като кандидат-президент от Инициативен комитет, с притеснителното участие на представители на ГЕРБ.

“Студентски протест” се оформи на антиправителствените протести миналото лято, като официално се включи в тях на 15 октомври 2020 година. Тогава те поискаха оставката на правителството и на главния прокурор, както и независимо правосъдие, съдебна реформа, контрол върху разходването на средствата, отпуснати от Европейския съюз и ефективен контрол върху чистотата на атмосферния въздух и изсичането на горите. Обявиха се против корупцията и употребата на прокуратурата за рекет на малкия и средния бизнес.

На 12 ноември т.г. “Студентски протест” публикува своята позиция относно кандидатурата на проф. Герджиков. “Ние сме твърдо против пряката и косвена употреба на Софийския университет за изпирането на мръсния политически имидж на която и да е партия. Още по-малко на партията, под чието ръководство държавата ни бе докарана до дъното на всички европейски класации чрез чудовищна корупция и некомпетентност, но и с чийто ботуш бяха брутално ритани зад колоните на Министерски съвет нашите състуденти и съграждани, които недоволстваха срещу наглостта и безочието на бившите управляващи”, написаха те.

От ФАКТИ разговаряхме със студентите от протестната мрежа по темата. Разговора четете в следващите редове:

- Преди първия тур на президентските избори “Студентски протест” публикувахте своя позиция срещу “употребата на Софийския университет за изпирането на мръсния политически имидж, на която и да е партия” - това ли смятате, че цели кандидатурата на проф. Герджиков?

-Смятаме, че кандидатурата на професор Герджиков е добре премислен ход от страна на ГЕРБ, именно с цел изпиране на имиджа на партията. За жалост не за пръв път и образовани хора с академични звания като професора стават инструмент за употреба на изгубилите власт. Всеки е свободен да се кандидатира за президент, но когато заемаш длъжността „ректор“ на университет, е наивно да смяташ, че издигналата те партия не е взела предвид репутацията на учебното заведение, което представляваш.

- Към какво е насочено вашето недоволство - към самата кандидатура или по-скоро към връзката с ГЕРБ?

- Недоволството е насочено към пряката връзка на кандидатурата на нашия ректор с доказано корумпирана партия. Пример за това е неговата оценка за работата на прокуратурата, на главния прокурор и КПКОМПИ като „прилична“. Няма как да има академична автономия при такива изказвания и не бива да забравяме, че към момента на правенето им, проф. Анастас Герджиков все още заема длъжност „ректор“ и представлява СУ.

- Припомняте събитията от миналото лято и студентите, бити от служители на реда зад колоните на Министерски съвет - защо според вас ректорът на вашия университет не коментира тези събития?

- Останахме изумени, че след кадрите на брутално полицейско насилие над вързани арестувани млади хора буквално пред вратите на властта, професорът продължава да отбягва темата за произвола от страна на МВР през лятото на 2020 година. Той не само че не взе отношение, но дори видяхме снимки от кампанията му, на които е рамо до рамо с бившия вътрешен министър Младен Маринов - отговорният за действията на органите на реда тогава. Очевидно подкрепата на ГЕРБ и добрият тон спрямо тях са приоритет пред изразяването на позиция срещу отвратителната гавра с млади хора, на която цялото ни общество стана свидетел.

- Издигнахте транспарант на стълбите със статуите на братята Евлоги и Христо Георгиеви, на който пишеше, че ГЕРБ не е равно на СУ. Според вас гласоподаването за проф. Герджиков равнозначно ли е на гласоподаването за ГЕРБ?

- Определено. Дори самата партия и кандидат-президентът не полагат много усилия да скрият този факт. Красимир Вълчев от ГЕРБ е предложил професора за кандидат, а председател на инициативния комитет е Радомир Чолаков, депутат от ГЕРБ в 45-то и 46-то НС. Там е и Йорданка Фандъкова. Имайки предвид политическата ситуация в България, ни е много трудно да повярваме, че Бойко Борисов, е дал подкрепата си на професора без абсолютно никакви условия. Борисов е притиснат до стената в политически контекст и институцията Президентство му е много нужна за стабилизиране на позициите и участие във властта.

- Проф. Герджиков в свое интервю коментира, че видял 20-тина студенти да протестират - това обиди ли ви?

- Изказването ни изненада, защото въпреки всичко ние смятаме професора за интелигентен човек и не сме очаквали да прибегне до измислици по наш адрес. Имало е протести, на които са се събирали повече от 200 души, и то далеч не само възпитаници на СУ. Още по-озадачени бяхме, когато професорът оповести в национален ефир, че нашият „водач“ е син на политик. Не само, че в организацията ни никога не е имало „лидер“, но и няма такъв между нас, чийто родител е действащ политик. За проверка на това твърдение можем да предоставим пълен списък с имената на участниците в "Студентски протест" от самото му начало. Това конкретно изказване има особена тежест, тъй като е неистина по адрес на студенти от Софийския университет, с чието мнение професорът не е съгласен.

- Аз самата съм възпитаник на Софийския университет. Забелязвам, че когато темата с връзката между проф. Герджиков и ГЕРБ се коментира в университетските групи в социалните мрежи много често хората коментират, че “университетът не е място за политическа агитация”, че професорът не би бил президент на ГЕРБ - забелязвате ли апатия по политическите теми и конкретно към този въпрос сред много студенти?

- Определено имаме наблюдения, че не само сред младите, а цялостно сред българското общество е налице политическа апатия. Причините за това могат да се обусловят най-лесно като комбинация между разочарование, липса на заложено в обществото съзнание за реално търсене на политическа отговорност и нежелание за вмешателство в теми за политическа активност. Неинформираността от своя страна е допълнена с интерес единствено към собствени битови и лични проблеми. Последното е особено изразено при младите.

Във всяка една страна с изградени демократични традиции държавата полага усилия, за да подбуди политическа нагласа у подрастващите. Смятаме, че това пробуждане на гражданска съвест трябва да започне още от началния курс на образованието на учениците, да се възпита у тях чувство за отговорност спрямо държавата и обществото, защото определено не може да се разчита само на семейството за това. Трябва непременно да се отбележи, че ролята и качеството на най-популярните медии в страната неимоверно допринасят за тази политическа апатия чрез подбиране на единствено удобна и често подвеждаща информация, която да се предоставя на зрителите или читателите.

- Все пак вътрешната съпротива е налице, но смятате ли, че в бъдеще съществува опасността СУ да се превърне в равнозначно на ГЕРБ?

- Не смятаме, че има такава опасност. Един университет е такъв, какъвто е, благодарение на академичната общност, но и на студентите. А младите хора в България ясно показаха отношението си спрямо тази партия. Тя от своя страна също показа своите нагласи спрямо младите - "и ние не харесваме тях", каза Борисов. Е, нямаме основания да се опасяваме, че студентите ще позволят СУ да е равнозначно на която и да е партия.

- Обмисляте ли да поискате оставката на проф. Герджиков като ректор?

- Нямаме претенции да представляваме нито академичната общност, нито всички студенти в СУ. Смятаме, че когато се върне в университета като ректор, което най-вероятно ще се случи, професорът сам ще може да прецени какво е отношението на студентите спрямо това негово решение. Нашето виждане е, че и двете длъжности "ректор" и "президент" изискват определени морални и нравствени качества. На база достатъчното на брой изказвания по време на предизборната кампания, всеки може сам за себе си да прецени дали професорът ги притежава.


Бел.ред.
Първите по смъртност в света са последни по избирателна активност.
Ние, българите.
Наистина ли не ни пука как ще продължим напред?!
Ще оставим ли твърдите партийни ядра на статуквото и гласовете от съседна страна да решат и тези избори?!
Да излезем в неделя и да гласуваме масово!

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 148 гласа.

Свързани новини